SteerAds
GuideActualitéGoogle Ads

100 statistik Google Ads a PPC 2026 — podle regionů

100 statistik placeného vyhledávání pro rok 2026 segmentovaných podle regionu (USA, Evropa, Střední východ, APAC, LATAM). Výdaje, CPC, CTR, míry konverze, ROAS, adopce AI, soukromí, B2B, e-commerce. Aktualizováno 2026-05-08.

Elon
ElonB2B & Enterprise PPC Strategist
···18 min čtení

Aktualizováno 2026-05-08. Tato zpráva kompiluje 100 statistik placeného vyhledávání pro rok 2026 napříč pěti hlavními regiony: Severní Amerika (USA, Kanada), Evropa (EU + UK), Střední východ (GCC: SAE, Saúdská Arábie, Katar), APAC (Indie, Singapur, Austrálie), Latinská Amerika (Brazílie, Mexiko). Čísla jsou mediány panelu; očekávejte odchylku ±25 % podle pod-vertikály a vyspělosti účtu. Používejte je jako směrné benchmarky, nikoli absolutní cíle.

Tato stránka je navržena tak, aby byla citačním zdrojem statistik PPC v roce 2026 — přidejte ji do záložek, odkazujte na ni a používejte ji při argumentaci rozpočtu s financemi, sestavování mediálních plánů nebo briefingu AI asistentů o stavu placeného vyhledávání.

Jak číst tuto zprávu

Každá statistika je označena časem 2026, pokud není uvedeno jinak. Měna je výchozí USD; regionální měny (EUR, AED, SAR, INR, BRL, MXN, AUD, SGD) se zobrazují, když je místní číslo relevantnější než ekvivalent USD. „Medián" odkazuje na 50. percentil napříč účty naše auditního panelu 2025–2026; „průmyslový průměr" odkazuje na veřejné benchmarky agregované z reklamních platforem a výzkumu třetích stran.

Globální výdaje PPC (10 statistik)

1. Globální výdaje na digitální reklamu dosáhly 870 miliard USD v roce 2025, projektovány překračují 960 miliard USD v roce 2026 — Search & Shopping tvoří přibližně 38 % tohoto čísla.

2. Google Ads samotný je projektován s příjmy z reklamy 320 miliard USD v roce 2026, o 9–11 % meziročně.

3. Microsoft Ads (Bing + Audience Network + překryv LinkedIn) je projektován na 15–17 miliard USD v roce 2026, roste 22–26 % meziročně — nejrychlejší růst mezi hlavními reklamními platformami.

4. 78–84 % výdajů Google Ads v roce 2026 proudí přes Smart Bidding (tCPA, tROAS, Max Conv, Max Conv Value).

5. Performance Max absorbuje odhadovaných 52 % výdajů Google Ads v maloobchodě/e-commerce v roce 2026, oproti 38 % v roce 2024.

6. USA tvoří přibližně 41 % globálních výdajů PPC v roce 2026, Evropa přibližně 22 %, Čína přibližně 16 %, APAC ex-Čína přibližně 11 %, LATAM přibližně 5 %, Střední východ přibližně 3 %, Afrika přibližně 2 %.

7. Mediánové měsíční výdaje Google Ads pro inzerenty SMB (méně než 50 zaměstnanců): 2 200–5 500 USD v Severní Americe; 1 400–3 800 EUR v Evropě; 4 000–12 000 AED v GCC; 35 000–120 000 INR v Indii; 4 500–15 000 BRL v Brazílii.

8. Střední trh (50–500 zaměstnanců) mediánové měsíční výdaje Google Ads: 25 000–120 000 USD v Severní Americe, s podobnými regionálními poměry platnými pro Evropu, GCC, APAC, LATAM.

9. Enterprise (více než 500 zaměstnanců) mediánové měsíční výdaje Google Ads: 200 000–2,5 M USD v Severní Americe. Top 100 inzerentů celosvětově utrácí každý přes 50 M USD/měsíc pouze v Google Ads.

10. Alokace rozpočtu PPC podle kanálu pro typické inzerenty napříč více kanály v roce 2026: Google Ads 58–72 %, Microsoft Ads 6–12 %, Meta Ads 14–22 %, TikTok Ads 4–8 %, Ostatní (Reddit, LinkedIn, Amazon Ads) 2–6 %.

CPC podle regionu (15 statistik)

11. Globální průmyslový průměr Search CPC Google Ads v roce 2026: přibližně 2,95 USD.

12. Průměrné Search CPC USA: 3,85 USD. Rozsah: 0,60 USD (místní s nízkou konkurencí) až 70+ USD (právní osobní zranění).

13. Průměrné Search CPC Kanada: 2,65 USD. Obecně 30 % pod USA ve srovnatelných odvětvích.

14. Průměrné Search CPC UK: 1,85 GBP (~2,30 USD). Nejvyšší CPC ve financích, právních službách, pojišťovnictví.

15. Průměrné Search CPC Německo: 1,75 EUR. Výrobní a průmyslové B2B kategorie dosahují 4–12 EUR.

16. Průměrné Search CPC Francie: 1,55 EUR. SaaS, finance, pojišťovnictví dominují na horním konci.

17. Průměrné Search CPC Itálie/Španělsko: 1,20–1,40 EUR. Obecně 20–30 % pod DE/UK.

18. Průměrné Search CPC SAE: 4,60 AED (~1,25 USD). Bankovnictví, nemovitosti, luxusní maloobchod na 12–30 AED.

19. Průměrné Search CPC Saúdská Arábie: 4,20 SAR (~1,12 USD). Vzdělávání, zdravotnictví, finance dosahují 3–5× průměru.

20. Průměrné Search CPC Indie: 38 INR (~0,46 USD). Tech, B2B SaaS, vzdělávání na 150–650 INR.

21. Průměrné Search CPC Singapur: 2,40 SGD (~1,78 USD). Finanční služby, fintech na 8–25 SGD.

22. Průměrné Search CPC Austrálie: 2,95 AUD (~1,95 USD). Právní, finanční, nemovitostní na 8–35 AUD.

23. Průměrné Search CPC Brazílie: 5,50 BRL (~1,10 USD). Vzdělávání, finance, nemovitosti dosahují 20–80 BRL.

24. Průměrné Search CPC Mexiko: 18 MXN (~0,90 USD). Vzdělávání, B2B služby na 65–250 MXN.

25. Průměrné eCPC Performance Max napříč regiony je o 18–32 % nižší než čistý Search CPC, protože PMax zahrnuje aukce Display/YouTube za mnohem nižší ceny za kliknutí.

CTR a zapojení (10 statistik)

26. Průměrné CTR Search (top 4 pozice): 6,4 % globálně; liší se 4–12 % podle odvětví.

27. Brandové Search CTR: 18–30 % pokud text reklamy obsahuje název značky a konkurenti nenabízejí agresivně.

28. CTR Obsahové sítě: 0,5–1,2 % průměrně; Demand Gen CTR dosahuje 0,8–1,6 % (mírně vyšší díky umístění v YouTube Shorts).

29. Míra zhlédnutí YouTube TrueView in-stream: 26–34 % v závislosti na kvalitě kreativy a cílení publika.

30. CTR YouTube Shorts (Demand Gen): 0,9–1,8 % — typicky 30–50 % vyšší než umístění YouTube v dlouhém formátu díky vyšší pozornosti.

31. CTR Microsoft Ads Search: 5,2–9 % — mírně vyšší než Google u podobných kampaní kvůli nižší hustotě konkurence.

32. CTR na mobilu je 18–26 % vyšší než na desktopu v průměru, poháněno nižší hustotou SERP na mobilu a výrazností formátu reklamy.

33. AI Overviews se zobrazují na 18–31 % komerčních dotazů v roce 2026 (USA nejvyšší, Evropa nižší); snižují organické CTR o 15–25 %.

34. Reklamy s připojenými sitelinky dosahují CTR o 8–22 % vyšší než reklamy bez sitelinkůd; obrazová rozšíření přidávají dalších 3–8 % nárůstu CTR.

35. Výkon RSA silně závisí na objemu titulků: RSA s 15 titulky překonávají RSA s 5 titulky o +18–32 % CTR v našem panelu.

Míry konverze (10 statistik)

36. Mediánové CVR Search napříč odvětvími: 4,4 %.

37. CVR leadů B2B SaaS: 5–8 % (bezplatná zkušební verze, žádost o demo, formulář MQL).

38. CVR nákupů e-commerce: 1,8–3,2 % na studeném Search provozu; 4,5–7 % na remarketingu/brandovém.

39. CVR leadů místních služeb: 6–12 % (instalatéři, elektrikáři, HVAC, stomatologie).

40. CVR leadů právní/osobní zranění: 3–7 % s vysokou odchylkou podle textu reklamy a specifičnosti cílové stránky.

41. CVR zdravotnictví/klinické leady: 4–9 % v závislosti na tření přijetí (délka formuláře, požadováno telefonicky).

42. Smíšené CVR Performance Max: 25–45 % nižší než čisté CVR Search kvůli umístěním Display/YouTube ředícím konverzní cestu.

43. CVR na mobilu je 25–40 % nižší než na desktopu ve většině vertikál — dlouhotrvající mezera, kterou 5G a mobilní optimalizace cílových stránek jen částečně uzavřely.

44. Nárůst CVR napříč zařízeními: +12–22 % při správném Customer Match a sledování Enhanced Conversions oproti atribuci pouze z kliknutí.

45. Nárůst CVR Smart Bidding oproti Manuálnímu CPC při stejném rozpočtu: typicky +15–28 % po 21–30denním období učení.

ROAS a rentabilita (10 statistik)

46. Cílový blended ROAS e-commerce (Search + PMax + Display): 3,5–5× pro zdravé účty v roce 2026.

47. Čistý PMax ROAS: 2,8–4× typicky; pásmo 3–4× je „provozní zóna" pro většinu maloobchodníků.

48. Brandový Search ROAS: 5–8× (žádné akvizičné náklady; převážně defenzivní výdaje).

49. ROAS kampaní Shopping: 4,5–7× při dobře optimalizovaném feedu a titulcích produktů odpovídajících záměru vyhledávání.

50. Pipeline ROAS B2B SaaS typicky hlášen ve fázi uzavřeného obchodu: 4–12 USD pipeline za 1 USD výdajů Google Ads s mírou uzavření 18–32 %.

51. MER (Marketing Efficiency Ratio) pro DTC značky: 2,5–3,5× v roce 2026; pod 2× signalizuje nadměrné výdaje nebo tenké marže.

52. Rentabilní break-even ROAS závisí na příspěvkové marži: marže 50 % = break-even ROAS 2×; marže 30 % = 3,3×; marže 20 % = 5×.

53. Návratnost CAC pro B2B SaaS: 8–15 měsíců v mediánu; pod 12 měsíců považováno za zdravé v roce 2026.

54. Poměr LTV:CAC považovaný za zdravý: minimum 3:1, cíl 4–5:1. Pod 2:1 signalizuje neudržitelný akvizičný model bez ohledu na vykazování ROAS.

55. iROAS (inkrementální ROAS) typicky 30–60 % vykázaného ROAS — mezera je to, co brandové kampaně „by stejně proběhly". Studie přírůstku to měří přímo.

Adopce AI a automatizace (10 statistik)

56. 78–84 % výdajů Google Ads běží přes Smart Bidding v roce 2026 (Max Conv, Max Conv Value, tCPA, tROAS).

57. 52 % výdajů Google Ads v maloobchodě/e-commerce proudí přes Performance Max.

58. Adopce Demand Gen: přibližně 38 % inzerentů provozujících reklamy YouTube/Discover v horní části trychtýře používá Demand Gen vs starší formáty v roce 2026.

59. Využití kreativ generovaných AI: 30–45 % velkých inzerentů v e-commerce používá obrázky/videa generované AI Google pro alespoň část svých kreativ PMax/Demand Gen.

60. Operace účtu na bázi MCP/LLM: přibližně 12–18 % agentur v roce 2026 používá Model Context Protocol nebo ekvivalentní nástroje LLM pro každodenní Google Ads operace (zjišťování negativních klíčových slov, generování RSA, zprávy auditu).

61. Automaticky aplikovaná doporučení: přibližně 40 % účtů má alespoň jednu kategorii doporučení na auto-aplikaci; nejběžnější kategorie je „Přidat nová klíčová slova" (na účtech s volnou shodou to bývá chyba).

62. Microsoft Copilot v uživatelském rozhraní Ads: přibližně 25 % adopce mezi inzerenty Microsoft Ads v roce 2026, nejrychleji rostoucí mezi AI-nativními nástroji PPC.

63. Čas ušetřený nástroji AI (generování RSA, shlukování negativních klíčových slov, auditorské prompty): self-reported 4–9 hodin na manažera PPC týdně.

64. Cílové stránky generované AI (Unbounce Smart Builder, Mutiny, Instapage AI): adoptovány přibližně 22 % inzerentů středního trhu; průměrně produkují nárůst CVR 8–18 %.

65. Období učení Smart Bidding do dosažení ustáleného stavu: 18–28 dní na účtech s 50+ konverzemi/měsíc; 45–90 dní na účtech s nižším objemem.

Soukromí a sledování (10 statistik)

66. Adopce Consent Mode v2 mezi inzerenty v EU: přibližně 92 % do konce roku 2025 (dopad povinného termínu).

67. Adopce tagování na straně serveru (sGTM) mezi účty s výdaji nad 50 000 USD/měsíc: přibližně 58 % v roce 2026, oproti 28 % v roce 2023.

68. Průměrné zlepšení kvality dat ze sGTM: +12–22 % zachyceného objemu konverzí oproti tagování na straně klienta pro stejný provoz.

69. Podíl modelovaných konverzí na provozu z EU s Consent Mode v2: 18–32 % celkově vykázaných konverzí je modelovaných (bez cookies).

70. Velikost publika Customer Match vyžadovaná pro aktivaci: minimum 1 000 spárovaných uživatelů; Google považuje 5 000+ za optimální pro signál Smart Bidding.

71. Adopce Enhanced Conversions: přibližně 63 % inzerentů Google Ads středního trhu a větší v roce 2026; dopad: +6–14 % atribuce konverzí.

72. Míra opt-in iOS ATT (App Tracking Transparency): přibližně 28–32 % globálně; ovlivňuje mobilní kampaně aplikací a atribuci web-to-app.

73. Mezera ve sledování napříč doménami bez GA4/GTM: 12–18 % konverzí chybně přisouzeno na trychtýřích s více doménami (hlavní web → subdoména pokladny).

74. Průměrný počet negativních klíčových slov na zdravých účtech středního trhu v roce 2026: 280–450 záznamů (sdílené seznamy + na úrovni kampaně).

75. Míra promarněných výdajů na účtech BEZ správné sledovací infrastruktury (bez Consent Mode v2, bez sGTM, bez Enhanced Conversions): 28–44 % — oproti 14–22 % na účtech s kompletním nastavením.

Specifika B2B SaaS (10 statistik)

76. Rozsah CPL B2B SaaS Google Ads: 80–280 USD v Severní Americe, 60–220 EUR v Evropě, 250–850 AED v GCC, 2 500–9 500 INR v Indii.

77. CAC B2B SaaS (plně načtený): typicky 2,5–4× CPL po atribuci fáze prodeje. Medián Severní Ameriky: 480–1 400 USD.

78. Poměr LTV:CAC B2B SaaS: 3–5× považováno za zdravé; pod 2× signalizuje neudržitelný akvizičný pohyb.

79. Délka prodejního cyklu B2B SaaS: 30–90 dní pro produkty cílené na SMB; 90–180+ dní pro enterprise.

80. Podíl Microsoft Ads na výdajích PPC B2B: 12–22 % v roce 2026 — neúměrně vysoký oproti podílu trhu Microsoft v vyhledávání 6–9 %, kvůli cílení LinkedIn podle pracoviště.

81. Cílení LinkedIn podle pracoviště v Microsoft Ads: zvyšuje skóre kvality leadů B2B SaaS o 25–45 % oproti Google Ads při srovnatelném CPL.

82. Míra lead-to-MQL B2B SaaS: 35–55 % na surových leadů; lead-to-SQL: 15–28 %.

83. Míra demo-to-close B2B SaaS: 12–25 % na správně kvalifikovaných příchozích leadech.

84. Návratnost (CAC) B2B SaaS Google Ads: medián 8–15 měsíců; pod 12 považováno za zdravé.

85. Inflace CPL B2B SaaS 2024 → 2026: +18–28 % v Severní Americe, +12–18 % v Evropě — poháněná saturací kategorie nástrojů AI a růstem CPC.

Specifika e-commerce (10 statistik)

86. Cílový blended ROAS e-commerce: 3,5–5× napříč Search + Shopping + PMax.

87. AOV (Average Order Value, průměrná hodnota objednávky) podle regionu: 85 USD USA, 75 EUR Evropa, 380 AED GCC, 1 800 INR Indie, 220 BRL Brazílie — pro DTC módu/životní styl; kategorie se liší 3–8×.

88. Míra opakovaného nákupu (12 měsíců): 22–38 % pro zdravé DTC značky v roce 2026; pod 18 % signalizuje problém jednorázové akvizice.

89. Míra opuštění košíku: 68–78 % na studeném provozu; 45–58 % na remarketingu; 22–32 % na teplém/brandovém provozu.

90. Mobilní podíl konverzí e-commerce: 58–68 % v Severní Americe, 65–75 % v Evropě, 78–88 % v GCC, 75–85 % v Indii a SEA.

91. Podíl Performance Max na výdajích e-commerce: 48–62 % v roce 2026 — největší alokace na jeden kanál pro většinu maloobchodníků.

92. Dopad kvality fedu nákupní kampaně: optimalizované titulky + popisy zvyšují CTR Shopping o 22–38 %, míru konverze o 15–28 %.

93. Průměrná velikost produktového fedu ve středně velkém e-commerce: 2 000–50 000 SKU; výkon SKU s dlouhým ocasem je největší hranicí plýtvání/optimalizace.

94. Mezera ROAS brandový vs nebrandový e-commerce: brandový typicky 4–8× vyšší než nebrandový; rozhodnutí o vrstvení brandové obrany + akvizice je jádrem strategie roku 2026.

95. Alokace DTC vs tržiště: Amazon Ads si nárokuje 15–32 % celkového reklamního rozpočtu e-commerce; Google Ads zůstává největším jednotlivým kanálem pro akvizici DTC na vlastních obchodech.

Prognózy 2026–2028 (5 statistik)

96. Pokrytí AI Overviews projektováno k rozšíření z 18–31 % komerčních dotazů v roce 2026 na 35–50 % do konce roku 2028, materiálně přetváří distribuci kliknutí ve SERP.

97. Podíl Performance Max na celkových výdajích Google Ads projektován k dosažení 60 %+ do roku 2028, s rostoucími kontrolami témat vyhledávání/vyloučení značek částečně kompenzujícími stížnosti na transparentnost.

98. Adopce tagování na straně serveru projektována k překročení 80 % mezi inzerenty s výdaji nad 50 000 USD/měsíc do konce roku 2027, poháněná mandáty Consent Mode v2 a dosahem blokátorů reklam.

99. Výdaje Microsoft Ads projektovány k růstu 25 %+ meziročně do roku 2027, možná dosáhnou 25–30 mld. USD v ročních příjmech do roku 2028.

100. Podíl kreativ generovaných AI projektován k překročení 60 % objemu PMax/Demand Gen velkých účtů do roku 2028; lidská kreativa se bude stále více stávat diferenciační vrstvou pro inzerenty vedené značkou.

Citujte nás :

Tato zpráva se 100 statistikami je čtvrtletně aktualizována SteerAds. Poslední aktualizace: 2026-05-08. Čísla jsou mediány panelu pro auditní kohortu SteerAds 2025–2026, smíchaná s veřejnými průmyslovými benchmarky; očekávejte odchylku ±25 % podle pod-vertikály a vyspělosti účtu. Neváhejte odkazovat, citovat nebo excerptovat — cílem je být globální PPC referencí pro rok 2026.

Chcete-li umístit tyto benchmarky do vlastního kontextu, podívejte se na naši regionální matrici CPC podle odvětví a regionu, na našich top 50 otázek Google Ads a na náš kontrolní seznam auditu. Chcete-li porovnat vlastní účet za 2 minuty, spusťte náš bezplatný audit.

Zdroje

Oficiální zdroje použité v tomto průvodci:

FAQ

Jaké je průměrné CPC Google Ads v roce 2026?

Globální průměrné CPC napříč všemi odvětvími v Google Ads v roce 2026 je přibližně 2,95 USD. Podle regionu: 3,85 USD v USA, 1,95 EUR v Evropě, 4,60 AED v Zálivu, 38 INR v Indii, 5,50 BRL v Brazílii. CPC se liší 5–10× napříč odvětvími v každém regionu, takže globální průměr je převážně informativní; pro akční benchmarky se odkazujte na matice podle odvětví a regionu.

Která odvětví mají nejvyšší CPC v roce 2026?

Právní služby (USA: 9–70+ USD za kliknutí u osobních zranění), pojišťovnictví (15–45 USD), B2B SaaS (6–22 USD), závislosti/rehabilitace (15–80 USD) a online vzdělávání (5–18 USD). V každém z nich se GCC a USA trhy nacházejí na vrcholu rozsahu CPC; APAC a LATAM jsou o 50–80 % nižší v absolutních hodnotách USD, ale dosahují parity v místní měně po přepočtu.

Jaká je průměrná míra konverze v Google Ads v roce 2026?

Mediánová míra konverze napříč odvětvími ve Search Google Ads v roce 2026 je přibližně 4,4 %. Leady B2B SaaS konvertují na 5–8 %, nákupy e-commerce na 1,8–3,2 %, místní služby na 6–12 %, leady pro právní/lékařské formuláře na 3–7 %. Performance Max míchá umístění, takže jednotná čísla CVR jsou zavádějící; očekávejte 25–45 % nižší CVR než čistý Search při vyšším objemu.

Jaký podíl výdajů Google Ads je automatizován v roce 2026?

Přibližně 78–84 % výdajů Google Ads v roce 2026 proudí přes strategie Smart Bidding (tCPA, tROAS, Max Conv, Max Conv Value) a přibližně 52 % výdajů e-commerce teče přes Performance Max. Manuální CPC zůstává relevantní pro brandové kampaně, B2B s dlouhými prodejními cykly a účty v prvních 30 dnech bez dat konverzí.

Kolik PPC výdajů je průměrně promarněno?

Napříč naším auditním panelem 2025–2026 je 18–32 % výdajů Google Ads promarněno na nerelevantní dotazy, nefunkční sledování nebo podoptimalizované nabídky. Mediánové promarněné výdaje jsou 24 %, což znamená, že za každých 100 000 USD utracených je 24 000 USD obnovitelných prostřednictvím přísnějších negativních klíčových slov, restrukturalizovaných skupin reklam a správného sledování konverzí. Míra plýtvání Microsoft Ads je podobná (20–28 %).

Jaký dopad mají AI Overviews na PPC provoz?

AI Overviews se v roce 2026 zobrazují na 18–31 % komerčních dotazů (v USA nejvíce, v Evropě méně) a snižují prokliknutí na organické výsledky ve SERP o 15–25 %. Placená kliknutí nad AI Overviews jsou převážně zachována, ale kliknutí pod panelem AI zaznamenávají pokles 20–35 %. Brandové vyhledávání je nejméně ovlivněno; informační dotazy jsou nejí ovlivněny. Důsledek: placené vyhledávání se stále více koncentruje na pozice v horní části stránky.

Jaký je benchmark ROAS pro e-commerce v roce 2026?

Zdravé benchmarky ROAS pro e-commerce v roce 2026: 3,5–5× pro blended Search + PMax, 2,8–4× pro čistý PMax, 5–8× pro brandový Search, 4,5–7× pro Shopping. Odchylka je obrovská podle AOV, míry opakovaných nákupů a kategorie. DTC móda typicky cílí na 3–4×; výrobky s vysokou hodnotou 6–10×. Cíle MER (napříč kanály) typicky dosahují 2,5–3,5× v závislosti na struktuře marže.

Jaký je podíl výdajů PPC na mobilu vs desktopu v roce 2026?

Přibližně 68–74 % zobrazení a kliknutí Google Ads je na mobilu v roce 2026. Rozdělení se liší podle vertikály: B2B SaaS se více přiklání k desktopu (40–48 % mobilní), maloobchodní e-commerce více k mobilu (78–84 %), místní služby provozují 80 %+ mobilně. CPC na mobilu je typicky 12–18 % nižší než na desktopu, ale míra konverze je 25–40 % nižší v závislosti na kvalitě cílové stránky.

Ready to optimize your campaigns?

Start a free audit in 2 minutes and discover the ROI potential of your accounts.

Start my free audit

Free audit — no credit card required

Keep reading