Aktualizacja: 2026-05-08. Ten raport kompiluje 100 statystyk płatnych wyszukiwań na 2026 rok w pięciu głównych regionach: Ameryka Północna (USA, Kanada), Europa (UE + UK), Bliski Wschód (GCC: ZEA, Arabia Saudyjska, Katar), APAC (Indie, Singapur, Australia), Ameryka Łacińska (Brazylia, Meksyk). Liczby to mediany panelowe; spodziewaj się odchylenia ±25% według subpionów i dojrzałości konta. Używaj ich jako kierunkowych benchmarków, a nie absolutnych celów.
Ta strona ma być źródłem cytowań statystyk PPC w 2026 roku — dodaj do zakładek, linkuj do niej i używaj, gdy argumentujesz budżet z działem finansowym, budujesz plany medialne lub briefujesz asystentów AI o stanie płatnych wyszukiwań.
Jak czytać ten raport
Każda statystyka jest oznaczona datą 2026, chyba że zaznaczono inaczej. Domyślna waluta to USD; regionalne waluty (€, AED, SAR, ₹, R$, MXN, AUD, SGD) pojawiają się, gdy lokalna liczba jest bardziej istotna niż ekwiwalent USD. "Mediana" odnosi się do 50. percentyla cross-konta naszego panelu audytowego 2025-2026; "średnia branżowa" odnosi się do publicznych benchmarków zagregowanych z platform reklamowych i zewnętrznych badań.
Globalne wydatki na PPC (10 statystyk)
1. Globalne wydatki na reklamę cyfrową osiągnęły 870 mld USD w 2025 roku, prognozowane do przekroczenia 960 mld USD w 2026 roku — Wyszukiwanie i Zakupy stanowią około 38% tej liczby.
2. Sam Google Ads ma dostarczyć 320 mld USD przychodów reklamowych w 2026 roku, wzrost o 9-11% rok do roku.
3. Microsoft Ads (Bing + Audience Network + nakładka LinkedIn) jest prognozowany na 15-17 mld USD w 2026 roku, wzrost o 22-26% rok do roku — najszybszy wzrost wśród głównych platform reklamowych.
4. 78-84% wydatków Google Ads w 2026 roku przepływa przez Smart Bidding (tCPA, tROAS, Max Conv, Max Conv Value).
5. Performance Max pochłania szacunkowo 52% wydatków Google Ads dla handlu detalicznego/e-commerce w 2026 roku, w górę z 38% w 2024 roku.
6. USA stanowi ~41% globalnych wydatków PPC w 2026 roku, Europa ~22%, Chiny ~16%, APAC bez Chin ~11%, LATAM ~5%, Bliski Wschód ~3%, Afryka ~2%.
7. Mediana miesięcznych wydatków Google Ads dla reklamodawców MŚP (poniżej 50 pracowników): 2 200-5 500 USD w Ameryce Północnej; 1 400-3 800 EUR w Europie; 4 000-12 000 AED w GCC; 35 000-120 000 INR w Indiach; 4 500-15 000 R$ w Brazylii.
8. Mediana miesięcznych wydatków Google Ads dla rynku średniego (50-500 pracowników): 25 000-120 000 USD w Ameryce Północnej, z podobnymi proporcjami regionalnymi stosującymi się do Europy, GCC, APAC, LATAM.
9. Mediana miesięcznych wydatków Google Ads dla przedsiębiorstw (ponad 500 pracowników): 200 000-2,5 mln USD w Ameryce Północnej. Top 100 reklamodawców na świecie wydaje ponad 50 mln USD miesięcznie tylko w Google Ads.
10. Alokacja budżetu PPC według kanału dla typowych reklamodawców wielokanałowych w 2026 roku: Google Ads 58-72%, Microsoft Ads 6-12%, Meta Ads 14-22%, TikTok Ads 4-8%, Inne (Reddit, LinkedIn, Amazon Ads) 2-6%.
CPC według regionu (15 statystyk)
11. Globalny średni CPC w Wyszukiwaniu Google Ads we wszystkich branżach w 2026 roku: ~2,95 USD.
12. Średni CPC w Wyszukiwaniu w USA: 3,85 USD. Zakres: 0,60 USD (niskie zapotrzebowanie lokalne) do ponad 70 USD (szkody osobiste).
13. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Kanadzie: 2,65 USD. Ogólnie 30% poniżej USA przy parytetowych branżach.
14. Średni CPC w Wyszukiwaniu w UK: 1,85 GBP (~2,30 USD). Najwyższe CPC w finansach, prawie, ubezpieczeniach.
15. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Niemczech: 1,75 EUR. Kategorie produkcyjne i przemysłowe B2B wymagają 4-12 EUR.
16. Średni CPC w Wyszukiwaniu we Francji: 1,55 EUR. SaaS, finanse, ubezpieczenia dominują na wysokim końcu.
17. Średni CPC w Wyszukiwaniu we Włoszech/Hiszpanii: 1,20-1,40 EUR. Ogólnie o 20-30% poniżej DE/UK.
18. Średni CPC w Wyszukiwaniu w ZEA: 4,60 AED (~1,25 USD). Bankowość, nieruchomości, luksusowy handel detaliczny na 12-30 AED.
19. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Arabii Saudyjskiej: 4,20 SAR (~1,12 USD). Edukacja, opieka zdrowotna, finanse wymagają 3-5× średniej.
20. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Indiach: 38 INR (~0,46 USD). Tech, B2B SaaS, edukacja na 150-650 INR.
21. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Singapurze: 2,40 SGD (~1,78 USD). Usługi finansowe, fintech na 8-25 SGD.
22. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Australii: 2,95 AUD (~1,95 USD). Prawo, finanse, nieruchomości na 8-35 AUD.
23. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Brazylii: 5,50 R$ (~1,10 USD). Edukacja, finanse, nieruchomości wymagają 20-80 R$.
24. Średni CPC w Wyszukiwaniu w Meksyku: 18 MXN (~0,90 USD). Edukacja, usługi B2B na 65-250 MXN.
25. Średni eCPC Performance Max w różnych regionach jest o 18-32% niższy niż czysty CPC w Wyszukiwaniu, ponieważ PMax obejmuje aukcje Display/YouTube po znacznie niższej cenie za kliknięcie.
CTR i zaangażowanie (10 statystyk)
26. Średni CTR w Wyszukiwaniu (4 pierwsze pozycje): 6,4% globalnie; różni się od 4-12% w zależności od branży.
27. CTR markowego Wyszukiwania: 18-30%, gdy treść reklamy zawiera nazwę marki, a konkurenci nie licytują intensywnie.
28. CTR sieci Display: 0,5-1,2% średnio; CTR Demand Gen wynosi 0,8-1,6% (nieco wyższy ze względu na rozmieszczenie YouTube Shorts).
29. YouTube TrueView in-stream — wskaźnik obejrzeń: 26-34% w zależności od jakości kreacji i targetowania odbiorców.
30. CTR YouTube Shorts (Demand Gen): 0,9-1,8% — zazwyczaj 30-50% wyższy niż długie rozmieszczenia YouTube z powodu wyższej uwagi.
31. CTR Microsoft Ads Search: 5,2-9% — nieco wyższy niż Google dla podobnych kampanii ze względu na niższą gęstość konkurencji.
32. Mobilny CTR jest o 18-26% wyższy niż desktopowy średnio, napędzany niższą gęstością SERP na mobilnych i widocznością formatów reklam.
33. AI Overviews pojawiają się na 18-31% zapytań komercyjnych w 2026 roku (USA najwyższe, Europa niższe); zmniejszają organiczny CTR o 15-25%.
34. Reklamy z linkami do podstron mają CTR o 8-22% wyższy niż reklamy bez linków do podstron; rozszerzenia obrazu dodają kolejne 3-8% wzrostu CTR.
35. Wydajność RSA jest silnie zależna od wolumenu nagłówków: RSA z 15 nagłówkami przewyższa RSA z 5 nagłówkami o +18-32% CTR w naszym panelu.
Współczynniki konwersji (10 statystyk)
36. Mediana CVR w Wyszukiwaniu między branżami: 4,4%.
37. CVR leadów B2B SaaS: 5-8% (bezpłatny trial, prośba o demo, formularz MQL).
38. CVR zakupów e-commerce: 1,8-3,2% na zimnym ruchu z Wyszukiwania; 4,5-7% na remarketingu/markowym.
39. CVR leadów usług lokalnych: 6-12% (hydraulicy, elektrycy, HVAC, stomatologia).
40. CVR leadów prawnych/szkód osobistych: 3-7% z wysoką wariancją według treści reklamy i specyficzności strony docelowej.
41. CVR leadów opieki zdrowotnej/klinicznych: 4-9%, w zależności od tarcia na etapie przyjęcia (długość formularza, wymagany telefon).
42. Mieszany CVR Performance Max: o 25-45% niższy niż czysty CVR Wyszukiwania ze względu na rozmieszczenia Display/YouTube rozcieńczające ścieżkę konwersji.
43. Mobilny CVR jest o 25-40% niższy niż desktopowy w większości branż — długotrwała luka, którą 5G i optymalizacja stron mobilnych tylko częściowo zamknęły.
44. Wzrost CVR między urządzeniami: +12-22%, gdy właściwe Customer Match i śledzenie Enhanced Conversions są zainstalowane vs czysta atrybucja tylko z kliknięcia.
45. Wzrost CVR Smart Bidding nad Manual CPC przy tym samym budżecie: zazwyczaj +15-28%, po 21-30 dniach okresu nauki.
ROAS i rentowność (10 statystyk)
46. Cel ROAS e-commerce (Wyszukiwanie + PMax + Display): 3,5-5× dla zdrowych kont 2026.
47. ROAS czystego PMax: 2,8-4× typowy; zakres 3-4× to "strefa operacyjna" dla większości sprzedawców.
48. ROAS markowego Wyszukiwania: 5-8× (brak kosztu pozyskania; głównie wydatki obronne).
49. ROAS kampanii zakupowych: 4,5-7×, gdy feed jest dobrze zoptymalizowany i tytuły produktów pasują do intencji wyszukiwania.
50. ROAS pipeline B2B SaaS zazwyczaj raportowany na etapie zamkniętej sprzedaży: 4-12 USD pipeline na 1 USD wydatków Google Ads, ze wskaźnikiem zamknięcia 18-32%.
51. MER (Marketing Efficiency Ratio) dla marek DTC: 2,5-3,5× w 2026 roku; poniżej 2× sygnalizuje nadmierne wydatki lub cienkie marże.
52. Rentowny ROAS w progu rentowności zależy od marży wkładu: 50% marży = 2× próg rentowności ROAS; 30% marży = 3,3×; 20% marży = 5×.
53. Okres zwrotu CAC dla B2B SaaS: 8-15 miesięcy na medianie; poniżej 12 miesięcy jest zdrowe w 2026 roku.
54. Wskaźnik LTV:CAC uznawany za zdrowy: minimum 3:1, cel 4-5:1. Poniżej 2:1 sygnalizuje niezrównoważony model pozyskiwania niezależnie od raportowania ROAS.
55. iROAS (inkrementalny ROAS) zazwyczaj 30-60% raportowanego ROAS — luka to to, co kampanie markowe "i tak by się wydarzyły". Badania uplift mierzą to bezpośrednio.
Adopcja AI i automatyzacji (10 statystyk)
56. 78-84% wydatków Google Ads działa przez Smart Bidding w 2026 roku (Max Conv, Max Conv Value, tCPA, tROAS).
57. 52% wydatków Google Ads dla handlu detalicznego/e-commerce przepływa przez Performance Max.
58. Adopcja Demand Gen: ~38% reklamodawców prowadzących reklamy YouTube/Discover na górze lejka używa Demand Gen vs starszych formatów w 2026 roku.
59. Użycie kreacji generowanych przez AI: 30-45% dużych reklamodawców e-commerce używa generowanych przez AI obrazów/wideo Google do co najmniej części ich kreacji PMax/Demand Gen.
60. Operacje konta oparte na MCP / LLM: ~12-18% agencji w 2026 roku używa Model Context Protocol lub równoważnych narzędzi LLM do codziennych operacji Google Ads (odkrywanie wykluczeń, generowanie RSA, raporty audytowe).
61. Automatycznie stosowane rekomendacje: ~40% kont ma co najmniej jedną kategorię rekomendacji na auto-apply; najczęstsza kategoria to "Dodaj nowe słowa kluczowe" (często błąd na kontach z dopasowaniem przybliżonym).
62. Microsoft Copilot w interfejsie Ads: ~25% adopcja wśród reklamodawców Microsoft Ads w 2026 roku, najszybciej rosnąca wśród narzędzi PPC natywnych dla AI.
63. Czas zaoszczędzony dzięki narzędziom AI (generowanie RSA, klastrowanie wykluczeń, prompty audytowe): samodzielnie raportowane 4-9 godzin na menedżera PPC tygodniowo.
64. Strony docelowe generowane przez AI (Unbounce Smart Builder, Mutiny, Instapage AI): adoptowane przez ~22% reklamodawców z rynku średniego; produkt średnio 8-18% wzrostu CVR.
65. Okres nauki Smart Bidding do osiągnięcia stanu stabilnego: 18-28 dni na kontach z ponad 50 konwersjami/miesiąc; 45-90 dni na kontach o niższym wolumenie.
Prywatność i śledzenie (10 statystyk)
66. Adopcja Consent Mode v2 wśród reklamodawców z UE: ~92% do końca 2025 roku (wpływ obowiązkowego terminu).
67. Adopcja tagowania po stronie serwera (sGTM) wśród kont wydających ponad 50 tys. USD/miesiąc: ~58% w 2026 roku, w górę z 28% w 2023 roku.
68. Średni wzrost jakości danych z sGTM: +12-22% wolumenu konwersji przechwyconych vs tagowanie po stronie klienta przy tym samym ruchu.
69. Udział modelowanych konwersji w ruchu z UE z Consent Mode v2: 18-32% całkowitych raportowanych konwersji jest modelowanych (bez plików cookie).
70. Wymagany rozmiar odbiorców Customer Match do aktywacji: minimum 1 000 dopasowanych użytkowników; Google uważa ponad 5 000 za optymalne dla sygnału Smart Bidding.
71. Adopcja Enhanced Conversions: ~63% reklamodawców Google Ads z rynku średniego+ w 2026 roku; wpływ: +6-14% atrybucji konwersji.
72. Wskaźnik opt-in iOS ATT (App Tracking Transparency): ~28-32% globalnie; wpływa na kampanie aplikacji mobilnych i atrybucję web-to-app.
73. Luka w śledzeniu między domenami bez GA4/GTM: 12-18% konwersji błędnie przypisanych na lejkach wielodomenowych (główna witryna → subdomena kasy).
74. Średnia liczba słów kluczowych wykluczających na zdrowych kontach rynku średniego w 2026 roku: 280-450 wpisów (listy współdzielone + na poziomie kampanii).
75. Wskaźnik zmarnowanych wydatków na kontach BEZ właściwej infrastruktury śledzenia (bez Consent Mode v2, sGTM, Enhanced Conversions): 28-44% — vs 14-22% na kontach z pełną konfiguracją.
Specyfika B2B SaaS (10 statystyk)
76. CPL Google Ads B2B SaaS: zakres 80-280 USD w Ameryce Północnej, 60-220 EUR w Europie, 250-850 AED w GCC, 2 500-9 500 INR w Indiach.
77. CAC B2B SaaS (w pełni obciążony): zazwyczaj 2,5-4× CPL po atrycji na etapie sprzedaży. Mediana w Ameryce Północnej: 480-1 400 USD.
78. Wskaźnik LTV:CAC B2B SaaS: 3-5× uznawane za zdrowe; poniżej 2× sygnalizuje niezrównoważony ruch pozyskiwania.
79. Długość cyklu sprzedaży B2B SaaS: 30-90 dni dla produktów skierowanych do MŚP; 90-180+ dni dla przedsiębiorstw.
80. Udział Microsoft Ads w wydatkach PPC B2B: 12-22% w 2026 roku — nieproporcjonalnie wysoki vs 6-9% udziału Microsoft w rynku wyszukiwania, ze względu na targetowanie miejsca pracy LinkedIn.
81. Targetowanie miejsca pracy LinkedIn w Microsoft Ads: podnosi oceny jakości leadów B2B SaaS o 25-45% vs Google Ads przy parytetowym CPL.
82. Wskaźnik lead-to-MQL B2B SaaS: 35-55% na surowych leadach; lead-to-SQL: 15-28%.
83. Wskaźnik demo-to-close B2B SaaS: 12-25% na właściwie zakwalifikowanych leadach przychodzących.
84. Zwrot CAC Google Ads B2B SaaS: mediana 8-15 miesięcy; poniżej 12 uznawane za zdrowe.
85. Inflacja CPL B2B SaaS 2024 → 2026: +18-28% w Ameryce Północnej, +12-18% w Europie — napędzana nasyceniem kategorii narzędzi AI i wzrostami CPC.
Specyfika e-commerce (10 statystyk)
86. Cel ROAS e-commerce: 3,5-5× w Wyszukiwaniu + Zakupach + PMax.
87. AOV (Średnia Wartość Zamówienia) według regionu: 85 USD USA, 75 EUR Europa, 380 AED GCC, 1 800 INR Indie, 220 R$ Brazylia — dla mody/lifestylowych DTC; kategorie różnią się 3-8×.
88. Wskaźnik ponownych zakupów (12-miesięczny): 22-38% dla zdrowych marek DTC w 2026 roku; poniżej 18% sygnalizuje problem z pozyskiwaniem jednorazowym.
89. Wskaźnik porzucenia koszyka: 68-78% na zimnym ruchu; 45-58% na remarketingu; 22-32% na ciepłym/markowym ruchu.
90. Udział mobilny konwersji e-commerce: 58-68% w Ameryce Północnej, 65-75% w Europie, 78-88% w GCC, 75-85% w Indiach i SEA.
91. Udział Performance Max w wydatkach reklamowych e-commerce: 48-62% w 2026 roku — największa pojedyncza alokacja kanałowa dla większości sprzedawców.
92. Wpływ jakości feedu kampanii zakupowych: zoptymalizowane tytuły + opisy podnoszą CTR Zakupów o 22-38%, współczynnik konwersji o 15-28%.
93. Średni rozmiar feedu produktów w e-commerce rynku średniego: 2 000-50 000 SKU; wydajność SKU długoogonowych jest największą granicą marnotrawstwa/optymalizacji.
94. Luka ROAS marki vs bez marki e-commerce: markowa zazwyczaj 4-8× wyższa niż bez marki; strategiczna decyzja warstwy obrony marki + pozyskiwania jest kluczem do strategii 2026 roku.
95. Alokacja DTC vs marketplace: Amazon Ads pochłania 15-32% całkowitego budżetu reklamowego e-commerce; Google Ads pozostaje największym pojedynczym kanałem dla pozyskiwania DTC we własnym sklepie.
Prognozy 2026-2028 (5 statystyk)
96. Zasięg AI Overviews prognozowany do rozszerzenia z 18-31% zapytań komercyjnych w 2026 roku do 35-50% do końca 2028 roku, materialnie zmieniając dystrybucję kliknięć w SERP.
97. Udział Performance Max w całkowitych wydatkach Google Ads prognozowany do osiągnięcia ponad 60% do 2028 roku, z rosnącą kontrolą przez motywy wyszukiwania / wykluczenia marki częściowo kompensującą skargi na przejrzystość.
98. Adopcja tagowania po stronie serwera prognozowana do przekroczenia 80% wśród reklamodawców wydających ponad 50 tys. USD/miesiąc do końca 2027 roku, napędzana mandatami Consent Mode v2 i zasięgiem blokad reklam.
99. Wydatki Microsoft Ads prognozowane do wzrostu o ponad 25% rok do roku przez 2027 rok, możliwe osiągnięcie 25-30 mld USD rocznych przychodów do 2028 roku.
100. Udział kreacji generowanej przez AI prognozowany do przekroczenia 60% wolumenu PMax/Demand Gen dużych kont do 2028 roku; ludzka kreacja będzie coraz bardziej warstwą różnicowania dla reklamodawców prowadzonych przez markę.
Ten raport 100 statystyk jest aktualizowany kwartalnie przez SteerAds. Ostatnia aktualizacja: 2026-05-08. Liczby to mediany panelowe kohorty audytowej SteerAds 2025-2026, zmieszane z publicznymi benchmarkami branżowymi; spodziewaj się odchylenia ±25% według subpionu i dojrzałości konta. Możesz linkować, cytować lub wyodrębniać — celem jest bycie globalnym odnośnikiem PPC na 2026 rok.
Aby umieścić te benchmarki w swoim własnym kontekście, zapoznaj się z naszą regionalną macierzą CPC według branży i regionu, naszymi 50 najczęściej zadawanymi pytaniami o Google Ads i naszą listą kontrolną audytu. Aby porównać swoje własne konto w 2 minuty, uruchom nasz bezpłatny audyt.
Źródła
Oficjalne źródła wykorzystane w tym przewodniku:
FAQ
Jaki jest średni CPC Google Ads w 2026 roku?
Globalny średni CPC we wszystkich branżach w Google Ads w 2026 roku wynosi około 2,95 USD. Według regionów: 3,85 USD w USA, 1,95 EUR w Europie, 4,60 AED w Zatoce Perskiej, 38 INR w Indiach, 5,50 R$ w Brazylii. CPC różni się 5-10× między branżami w każdym regionie, więc globalna średnia jest głównie informacyjna; odwołuj się do macierzy branżowo-regionalnych, aby uzyskać użyteczne benchmarki.
Które branże mają najwyższe CPC w 2026 roku?
Usługi prawne (USA: 9-70+ USD za kliknięcie dla obrażeń osobistych), ubezpieczenia (15-45 USD), B2B SaaS (6-22 USD), uzależnienia/rehabilitacja (15-80 USD) i edukacja online (5-18 USD). W każdej z nich, rynki GCC i USA są na szczycie zakresu CPC; APAC i LATAM są o 50-80% niższe w bezwzględnych wartościach USD, ale na równi w warunkach wyrównanych o lokalne waluty.
Jaki jest średni współczynnik konwersji w Google Ads w 2026 roku?
Mediana współczynnika konwersji między branżami w Google Ads Search w 2026 roku wynosi około 4,4%. Leady B2B SaaS konwertują na 5-8%, zakupy e-commerce na 1,8-3,2%, usługi lokalne na 6-12%, formularze leadów prawnych/medycznych na 3-7%. Performance Max miesza rozmieszczenia, więc pojedyncze liczby CVR są mylące; spodziewaj się CVR niższego o 25-45% niż w czystym Wyszukiwaniu przy wyższym wolumenie.
Jaki odsetek wydatków Google Ads jest automatyczny w 2026 roku?
Około 78-84% wydatków Google Ads w 2026 roku przepływa przez strategie Smart Bidding (tCPA, tROAS, Max Conv, Max Conv Value), a około 52% wydatków e-commerce działa przez Performance Max. Manual CPC pozostaje odpowiedni dla kampanii markowych, B2B z długimi cyklami sprzedaży i kont w pierwszych 30 dniach bez danych o konwersjach.
Jaki procent wydatków PPC jest marnowany?
W naszym panelu audytowym 2025-2026, 18-32% wydatków Google Ads jest marnowane na nieistotne zapytania, uszkodzone śledzenie lub nieoptymalne licytowanie. Mediana zmarnowanych wydatków wynosi 24%, co oznacza, że na każde wydane 100 tys. USD, 24 tys. USD jest możliwe do odzyskania dzięki ściślejszym wykluczeniom, restrukturyzowanym grupom reklam i właściwemu śledzeniu konwersji. Wskaźnik marnotrawstwa Microsoft Ads jest podobny (20-28%).
Jaki jest wpływ AI Overviews na ruch PPC?
AI Overviews pojawiają się na 18-31% zapytań komercyjnych (różni się w zależności od kategorii) w 2026 roku i zmniejszają CTR w SERP do organiki o 15-25%. Płatne kliknięcia powyżej AI Overviews są w dużej mierze zachowane, ale kliknięcia poniżej panelu AI obserwują spadek o 20-35%. Wyszukiwania markowe są najmniej dotknięte; zapytania informacyjne są najbardziej dotknięte. Implikacja: płatne wyszukiwanie staje się bardziej skoncentrowane na pozycjach na górze strony.
Jaki jest benchmark ROAS dla e-commerce w 2026 roku?
Zdrowe benchmarki ROAS e-commerce w 2026 roku: 3,5-5× dla mieszanego Wyszukiwania + PMax, 2,8-4× dla czystego PMax, 5-8× dla markowego Wyszukiwania, 4,5-7× dla Zakupów. Wariancja jest ogromna ze względu na AOV, wskaźnik ponownych zakupów i kategorię. Moda DTC zazwyczaj osiąga 3-4× cel; sprzęt AGD premium 6-10×. Cele MER (wielokanałowe) zazwyczaj wynoszą 2,5-3,5× w zależności od struktury marży.
Jaki jest podział wydatków PPC na mobile vs desktop w 2026 roku?
Około 68-74% wyświetleń i kliknięć Google Ads jest na urządzeniach mobilnych w 2026 roku. Podział różni się w zależności od branży: B2B SaaS skłania się bardziej ku desktopowi (40-48% mobilne), handel e-commerce skłania się bardziej ku mobilnemu (78-84%), usługi lokalne działają ponad 80% mobilnie. CPC na mobilnych jest zazwyczaj o 12-18% niższy niż na desktopie, ale współczynnik konwersji jest o 25-40% niższy, w zależności od jakości strony docelowej.