10 mln EUR rocznie wydatku Google Ads na jednym koncie reklamodawcy plasuje ten profil w top 0,5% kont Google Ads we Francji według wolumenu. Na kontach obserwowanych w publicznych benchmarkach Google Ads, mediana francuskich aktywnych kont Google Ads w SaaS B2B kształtuje się wokół 35–80 tys. EUR/rok wydatku; górny kwartyl sięga 250–600 tys. EUR/rok; konta powyżej 1 mln EUR/rok stanowią mniej niż 4% panelu; konta na poziomie 10 mln EUR+/rok są rzadkością — typowo jednorożce lub wydawcy SaaS w hiperwzroście z korporacyjnym enterprise ICP
Ten artykuł to zanonimizowane studium long-form jednego z takich kont. ARR 80 mln EUR, ACV 25–150 tys. EUR, ICP DSI mid-market 200–2000 pracowników, 8 rynków europejskich, 5-osobowy zespół paid, infrastruktura danych BigQuery + Looker Studio + server-side GTM, 12 niestandardowych skryptów Google Ads w produkcji. 18 miesięcy obserwowanego zarządzania, od momentu, gdy konto przeszło z 4 mln EUR/rok do 10 mln EUR/rok wydatku. Bez nazwy firmy. Bez dokładnych liczb, które mogłyby zdradzić tożsamość. Ale wszystko inne — schemat org, struktura MCC, alokacja budżetu według kanałów, KPI, stack narzędziowy, workflow incrementality, popełnione i skorygowane błędy — udokumentowane z precyzją operacyjną, jakiej nigdy nie znajdziesz w case studies marketingowych.
Dlaczego to publikujemy? Ponieważ konta SaaS B2B mid-market we Francji zwiększające wydatek (1 mln EUR, 2 mln EUR, 5 mln EUR/rok) napotykają niemal zawsze te same strukturalne problemy po przekroczeniu pewnego progu — a publiczna dokumentacja dotycząca rzeczywistej mechaniki konta na poziomie 10 mln EUR/rok jest w 2026 roku właściwie nieistniejąca. To, co krąży na konferencjach SEA, to niemal zawsze marketing lub „jak obniżyliśmy CPA o 40%" bez kontekstu. Ten artykuł nie ma takich aspiracji. Opisuje codzienny wymiar operacyjny konta o wydatku 10 mln EUR/rok, z wyrazistymi opiniami i krytycznymi stanowiskami w kwestii incrementality, kanibalizacji i naiwnych wskaźników, które są znakiem rozpoznawczym mojego podpisu. Dla podstaw Performance Max leżących u podstaw części analizy, zob. nasz przewodnik Performance Max 2026. Dla filaru SaaS B2B zob. naszą strategię Google Ads SaaS B2B. Aby ocenić kondycję akwizycji (>3 = zdrowy SaaS, poniżej 1 = nierentowny), nasz kalkulator LTV:CAC zwraca stosunek wraz z interpretacją.
Kontekst: dojrzały SaaS B2B, ARR 80M€, 5-osobowy zespół paid
Badany wydawca to dojrzały pionowy SaaS B2B działający w segmencie ITSM/IT Operations z podmodułami ServiceDesk, IT asset management i workflow automation. ARR skonsolidowany 80 mln EUR w momencie badania, trwały wzrost organiczny +35% YoY przez ostatnie 24 miesiące. Średni ACV 65 tys. EUR/rok z bimodalnym rozkładem — klaster mid-market na poziomie 25–45 tys. EUR i klaster enterprise na poziomie 80–150 tys. EUR. Mediana cyklu sprzedaży 90 dni, P75 165 dni, P90 240 dni. Główny ICP: DSI lub Head of IT Ops w firmach 200–2000 pracowników; poboczny ICP: Director Service Management w przedsiębiorstwach 2000+ pracowników.
8 rynków europejskich: Francja (rynek historyczny, ~28% wydatku), UK (~22%), Niemcy (~18%), Hiszpania (~9%), Włochy (~7%), Holandia (~6%), Szwecja (~5%), Belgia (~5%). Brak obecności w USA ani APAC na tym etapie — strategiczna decyzja zarządu, by skoncentrować się na Europie przed ekspansją międzykontynentalną. Wielojęzyczna strona w 8 językach, lokalne zespoły sprzedaży na każdym głównym rynku (FR, UK, DE), scentralizowany zespół sprzedaży dla pozostałych.
Roczny wydatek Google Ads: 10 mln EUR stabilnie, z umiarkowaną sezonowością — Q1 i Q3 nieco wyższe (cykle budżetowe IT na początku roku i zaplanowany Q4 z wyprzedzeniem), Q4 nieco niższy (typowe zamrożenie budżetu IT w firmach). Miesięczny rozkład waha się od 700 tys. EUR (sierpień, grudzień — dolina) do 1,1 mln EUR (marzec, wrzesień — szczyty). Żadna kampagna „always-on" nie jest wyłączana z powodu sezonowości — konto działa 365 dni, arbitraż odbywa się na agresywności stawek, a nie on/off.
Dlaczego to badanie jest wzorcowe dla społeczności SEA:
- Dojrzałość — 18 kolejnych miesięcy zarządzania przy 10 mln EUR/rok ze stabilnym zespołem, infrastrukturą danych w produkcji, operacyjnym workflow incrementality. Nie jest to przypadek chaotycznego hiperwzrostu.
- Trafny vertical — SaaS B2B mid-market to vertical, w którym większość francuskich wydawców-aspirantów zwiększa wydatek. Wnioski są transferowalne.
- Wewnętrzny zespół, nie agencja — 5 osób paid in-house, nie zewnętrzna agencja mówiąca o swoim kliencie. Pełne operacyjne ownership.
- Czyste śledzenie — aktywne importy offline konwersji, server-side tracking w produkcji, kwartalny holdout incrementality. Przytaczane liczby są mierzone, nie ekstrapolowane.
4 niezmienniki obserwowane przez 18 miesięcy:
- Skonsolidowany LTV:CAC pozostaje na medianie 4,2:1 — nieznacznie powyżej celu zarządu 4:1, pomimo presji budżetowej +60% w tym okresie (przejście z 6 mln EUR/rok do 10 mln EUR/rok wydatku).
- Mix kanałów zmienia się o mniej niż 8% przez 18 miesięcy — 60% PMax, 25% Search, 10% YouTube, 5% Discovery to stabilna alokacja, kwartalnie walidowana przez holdout incrementality.
- Kwalifikowany pipeline z Google Ads zasila 38–44% całkowitego nowego pipeline'u biznesowego — pozostałe 56–62% pochodzi z SDR outbound (~25%), przychodzącego organicznego SEO (~22%), partnerstw i eventów (~15%). Google Ads to najważniejszy indywidualny kanał, ale nie dominujący.
- Zespół paid nie urósł pomimo podwojenia wydatku — przejście z 4 do zaledwie 5 osób, wzrost produktywności wyniknął z automatyzacji (skrypty, sGTM, zautomatyzowany workflow incrementality).
Ten 4. niezmiennik jest najbardziej pouczający. Wskazuje, że od pewnej dojrzałości skalowanie wydatku nie wymaga skalowania zespołu — to automatyzacja i jakość śledzenia odblokowują dźwignię produktywności. Wiele SaaS B2B w hiperwzroście popełnia odwrotny błąd: zatrudniają 8–12 osób paid na konto 3 mln EUR/rok, bo nie zainwestowały wcześniej w infrastrukturę danych. Koszty operacyjne pomnożone przez 2–3, brak wzrostu wydajności.
Dla podstaw audytu pozwalających zidentyfikować te niezmienniki na własnym koncie, zob. naszą checklistę audytu Google Ads.
Schemat org: Head of Paid + 4 specjalistów (precyzyjne role, proporcje)
5-osobowy zespół paid to jeden z najbardziej kontraintuicyjnych aspektów konta. Zdecydowana większość SaaS B2B w fazie wzrostu rekrutuje za dużo generalistycznych „menedżerów PPC" — każdy menedżer zarządza miksem kampanii Search, PMax, YouTube, Display ze zbliżonymi KPI. Na tym koncie dokonano odwrotnego wyboru strukturalnego: 5 specjalistów na 5 komplementarnych funkcji, z jasnym ownership według funkcji i cross-funkcjonalną współpracą.
Szczegółowy schemat org:
Szczegóły 5 ról i ich proporcji:
Head of Paid Acquisition — profil 8–12 lat doświadczenia w SaaS B2B, najlepiej z przejściem przez 1–2 wydawców w hiperwzroście. Strategiczny ownership: alokacja budżetu cross-channel, kwartalne raportowanie do zarządu, walidacja roadmapy incrementality, rekrutacja i szkolenie zespołu. Brak bezpośredniego operacyjnego zarządzania kampaniami — deleguje do 4 specjalistów. Podział czasu: 30% strategia/zarząd, 30% przeglądy i coaching zespołu, 20% relacje cross-funkcjonalne (Sprzedaż, Produkt, Finanse), 20% projekty transwersal (przebudowa śledzenia, ekspansja rynkowa, optymalizacja infrastruktury).
PMax Specialist — profil 4–7 lat doświadczenia w PMax/Discovery w dojrzałym SaaS lub e-commerce. Ownership ~6 mln EUR/rok wydatku (60% konta). Zadania: zarządzanie 8 kampaniami PMax (1 na rynek europejski), zarządzanie asset groups, sygnałami odbiorców, wykluczeniami marki, holdout incrementality PMax, raportowanie Asset Group Insights. Uwaga: ta rola wymaga dużej autonomii w zakresie narzędzi pomiarowych, ponieważ PMax jest z natury nieprzejrzysty — dogłębna analiza wymaga BigQuery, Looker Studio i niestandardowych skryptów.
Search Specialist — profil 4–6 lat doświadczenia w Search non-brand na dojrzałym koncie. Ownership ~2,5 mln EUR/rok wydatku (25% konta). Zadania: zarządzanie Search non-brand na 8 rynkach, typy dopasowania, cotygodniowe wykluczenia negatywne, zarządzanie stawkami Smart Bidding, monitoring konkurencji. Rola może wydawać się klasyczna, ale jej wartość tkwi w rygorze operacyjnym: cotygodniowe korekty wykluczeń negatywnych, systematyczny audyt Search Term Reports, kalibracja celów Target CPA zgodnie z sezonowością.
Brand & YouTube Specialist — profil 3–5 lat doświadczenia w YouTube/Demand Gen. Ownership ~1,5 mln EUR/rok wydatku (15% konta). Zadania: obrona Search brand, YouTube Demand Gen, Discovery Ads, koordynacja kreacji wideo z wewnętrznym zespołem Brand, holdout YouTube. Rola krytyczna dla górnej części lejka i efektu halo marki — często niedofinansowana przez konkurentów, którzy nie doceniają wpływu YouTube w SaaS B2B.
Tracking & Data Engineer — profil 5–9 lat doświadczenia w śledzeniu/inżynierii danych, najlepiej z przejściem przez fintech lub dojrzały e-commerce. Transwersal ownership na 100% konta. Zadania: utrzymanie sGTM + Enhanced Conversions, pipeline'y BigQuery, dashboardy Looker Studio, 12 niestandardowych skryptów Google Ads, importy offline konwersji HubSpot. To kluczowa rola odblokowująca produktywność całego zespołu — konto 10 mln EUR/rok bez wewnętrznego Tracking & Data Engineera płaci albo nadmiernym zatrudnieniem menedżerów kampanii, albo opłatami agencyjnymi, albo zdegradowaną wydajnością z powodu uszkodzonego śledzenia.
Dlaczego 5 osób, a nie 8–12:
Zespół dokonał strukturalnego wyboru masywnych inwestycji w automatyzację (skrypty, BigQuery, sGTM, Looker) zamiast w zatrudnienie. Obserwowany stosunek: 1 osoba paid na 2 mln EUR/rok wydatku, wobec 1 osoby na 600–900 tys. EUR/rok u konkurentów obserwowanych w publicznych benchmarkach. Delta 2,5x do 3x efektywności zatrudnienia wynika z:
- Automatyzacji: 12 niestandardowych skryptów Google Ads obsługuje 60–70% rutynowych optymalizacji (automatyczne wykluczenia negatywne, korekty stawek, alerty anomalii, pacing budżetu).
- Infrastruktury danych: BigQuery + Looker pozwalają każdemu specjaliście samodzielnie tworzyć analizy bez angażowania centralnego zespołu danych.
- Czystego śledzenia: aktywne offline konwersje + Enhanced Conversions = wiarygodny sygnał Smart Bidding, a zatem mniej koniecznej ręcznej optymalizacji.
- Specjalizacji: każda rola przez 18–24 miesiące rozwija pionową ekspertyzę zamiast powierzchownej wiedzy multi-channel.
Pouczający przykład odwrotny: równolegle obserwowany wydawca SaaS B2B mid-market we Francji z wydatkiem 3,2 mln EUR/rok miał 6 osób paid. Produktywność: 1 osoba na 530 tys. EUR/rok. Ogólna wydajność konta: LTV:CAC 2,8:1, wobec 4,2:1 na badanym koncie. Nadmierne zatrudnienie nie skompensowało braku infrastruktury danych — wręcz przeciwnie, strukturalnie hamowało wdrożenie narzędzi, bo każdy menedżer bronił swojego operacyjnego ownership. Lekcja: skalowanie produktywności wymaga skalowania infrastruktury, nie headcount.
Struktura MCC: 1 MCC, 8 subkont według rynku europejskiego
Struktura konta to drugi silny niezmiennik. 1 centralny MCC + 8 subkont Google Ads, 1 na rynek europejski (FR, UK, DE, ES, IT, NL, SE, BE). Brak subkont według produktu, brak subkont według etapu lejka, brak subkont według typu kampanii. Ta strukturalna decyzja została podjęta przy przejściu z 4 mln EUR/rok do 10 mln EUR/rok i od tamtej pory nigdy nie była kwestionowana. Waliduje ją doświadczenie.
Dlaczego 1 subkonto na rynek, a nie na produkt:
Badany SaaS B2B ma 4 główne moduły produktowe, które często sprzedają się razem (cross-sell wewnątrz konta po podpisaniu wstępnego modułu). Struktura „1 subkonto na produkt" miałaby dwie patologie:
- Kanibalizacja Search między subkontami — potencjalny klient szukający „ITSM ETI" byłby przedmiotem rywalizacji między 2–3 subkontami tej samej firmy, podnosząc CPC bez wzrostu pipeline'u. Dokumentacja Google na temat struktury MCC.
- Sfragmentowane uczenie Smart Bidding — każde subkonto miałoby mniej konwersji, a więc Smart Bidding mniej stabilny, a więc wyższy CPA.
Z kolei 1 subkonto na rynek zapewnia:
- Skonsolidowane uczenie Smart Bidding na rynek — każde subkonto kumuluje 100% konwersji rynku, co maksymalizuje dostępny sygnał.
- Czyste raportowanie według rynku — zgodność z organizacją Sprzedaży (która jest według rynku).
- Spójna waluta i strefa czasowa dla każdego subkonta.
- Dayparting i sezonowość specyficzne dla rynku — wzorce użytkowania różnią się między FR, UK, DE a Holandią, a modyfikatory stawek godzina/dzień są różne.
Hierarchia wewnątrz każdego subkonta:
Każde subkonto rynkowe ma tę samą wewnętrzną strukturę:
- 2–3 kampanie PMax — zazwyczaj 1 PMax all-modules + 1 PMax pionowa jeśli wolumen uzasadnia + 1 PMax retargeting istniejących klientów dla upsell.
- 8–12 kampanii Search — podzielone według etapu lejka (intent rozwiązania generycznego, intent rozwiązania specyficznego, intent konkurencji) i według głównego modułu produktowego.
- 1–2 kampanie Search brand — obrona exact match plus 1 wariant brand.
- 2–3 kampanie YouTube Demand Gen — górna część lejka dla korporacyjnego ICP.
- 1 kampania Discovery — drugorzędna, monitorowana pod kątem odchyleń.
Łącznie ~15–20 kampanii na subkonto, czyli 120–160 kampanii łącznie na 8 rynkach. To dużo, ale zarządzalne, ponieważ struktura jest ustandaryzowana — każdy rynek stosuje ten sam schemat, co pozwala niestandardowym skryptom działać jednolicie cross-rynkowo.
3 strukturalne decyzje zwalidowane przez 18 miesięcy obserwacji:
-
Brak wspólnej listy Customer Match cross-subkontowej — każde subkonto ma własną listę Customer Match właściwą dla rynku. To więcej pracy (8 list do utrzymania), ale jest konieczne, ponieważ bazy CRM są segmentowane według rynku, a jakość haszy się różni.
-
Brak jednej ogólnoeuropejskiej kampanii — pokusa scentralizowanej „kampanii EU" dla oszczędności headcount była testowana przez 3 miesiące w 2024 roku. Wynik: CAC +28% vs struktura rynkowa, ponieważ sezonowości, języki i wzorce licytacji były sztucznie wygładzone. Decyzja: powrót do 1 subkonta na rynek. Zob. nasz przewodnik strategii multi-konto MCC.
-
Hedging walutowy na poziomie MCC, nie subkonta — każde subkonto fakturuje w lokalnej walucie (EUR dla FR/IT/ES/BE/NL, GBP dla UK, SEK dla SE, EUR dla DE). Hedging fluktuacji walutowej jest zarządzany na poziomie korporacyjnych Finansów, nie na poziomie subkonta Google Ads. Izoluje to wahania FX od codziennego zarządzania paid.
Workflow zarządzania cross-subkontowego:
- MCC na poziomie Head of Paid — zagregowany widok 8 subkont, alokacja budżetu, alerty anomalii.
- Poziom specjalisty — dostęp cross-subkontowy według specjalności (PMax Specialist widzi 8 kampanii PMax, Search Specialist widzi 8 zestawów kampanii Search non-brand itp.).
- Ownership subkonta przez Sprzedaż/Customer Success — każde subkonto rynkowe ma referenta Sprzedaży dzielącego informacje o pipeline i jakości leadów. Cotygodniowa koordynacja 30 minut między paid a sprzedażą na każdym głównym rynku.
La structure 1 sub-compte par produit semble logique en SaaS B2B multi-modules, mais elle fragmente l'apprentissage Smart Bidding et crée des cannibalisations Search inter-sub-comptes. Sur les comptes référencés, la structure par marché bat la structure par produit dans 8 cas sur 10 — sauf si les produits ont des audiences strictement disjointes (ex : un éditeur avec un module B2B et un module B2C, ou un éditeur avec un module enterprise et un module SMB freemium). La règle d'or : segmenter au niveau qui maximise l'apprentissage Smart Bidding sans créer de chevauchement audience.
Alokacja budżetu: 60% PMax, 25% Search, 10% YouTube, 5% Discovery
Alokacja budżetu według kanałów to jedna z najbardziej kontrowersyjnych liczb do opublikowania. Dominujące stanowisko w 2026 roku wśród podmiotów wypowiadających się na konferencjach brzmi: „PMax powinien stanowić maksymalnie 30–40%, Search pozostaje filarem". Badane konto temu zaprzecza: PMax stanowi 60% rocznego wydatku, czyli 6 mln EUR/rok. Search non-brand 25%, YouTube Demand Gen 10%, Discovery Ads 5%. Ta alokacja została zwalidowana przez 6 kolejnych kwartalnych holdoutów incrementality przez 18 miesięcy, według rynku i kanału.
Kluczowe pytanie: dlaczego PMax na poziomie 60%?
Trzy kumulatywne powody wyjaśniające tę decyzję:
-
PMax korzysta z nieodwzajemnialnych zasobów reklamowych — Discover Feed, YouTube Shorts in-feed, Gmail Promotions, Maps, Search partners, premium Display Network. W SaaS B2B mid-market enterprise te zasoby docierają do potencjalnych klientów ICP (DSI scrollujący Discover Feed, Head of IT Ops sprawdzający Gmail), którzy nigdy nie wpisaliby równoważnego zapytania Search. Bez PMax ci potencjalni klienci nie są dostępni w Google Ads. Konkurencja też ich nie szuka — to cicha przewaga konkurencyjna.
-
Algorytm PMax optymalizuje się na zamkniętej transakcji, nie na MQL — dzięki działającym importom offline konwersji HubSpot algorytm PMax widzi końcowy sygnał i kieruje budżet ku segmentom faktycznie generującym transakcje. Bez tej infrastruktury śledzenia PMax byłby faktycznie pułapką na poziomie MQL, a stosunek 60% byłby nie do utrzymania. Zob. nasz przewodnik offline konwersji CRM Google Ads.
-
Kwartalny holdout incrementality waliduje wydajność — na 6 kolejnych holdoutach geo mierzona incrementality PMax wynosi od 68% do 78% w zależności od kwartału. To wysoki wynik. Kanibalizacja Search brand pozostaje poniżej 12% dzięki aktywnym Brand Exclusions. PMax jest więc naprawdę inkrementalny, nie jest złudzeniem optycznym. Dla precyzyjnych parametrów technicznych Brand Exclusions i sygnałów odbiorców zob. oficjalną dokumentację Performance Max, która szczegółowo opisuje opcje kontroli dostępne od 2024 roku.
Krytyczna lektura liczb:
-
Najniższy CAC: Search brand na poziomie 320 EUR. Ale incrementality 35–55% — silna kanibalizacja organicznego SEO. Większość konwersji Search brand dotarłaby bez Google Ads brand, poprzez bezpośrednie SEO lub nawigację bezpośrednią. Stosunek 5% wydatku jest zatem celowo ograniczony — zwiększenie budżetu Search brand generowałoby marnotrawstwo.
-
Najwyższy CAC: Discovery Ads na poziomie 2 800 EUR z incrementality 35–58%. To najsłabiej działający i najbardziej monitorowany kanał. Utrzymywany na poziomie 3% wydatku z dwóch powodów: mierzony efekt halo górnej części lejka (potencjalni klienci wyeksponowani na Discovery konwertują +18% na Search 30 dni później, obserwowalne przez cohort tracking BigQuery) oraz sygnał alternatywnego zasobu, jeśli inny główny kanał odchyli się. Obowiązkowe kwartalne monitorowanie — jeśli incrementality spadnie poniżej 30%, Discovery zostaje odcięty.
-
Search non-brand pozostaje kanałem z najwyższym LTV:CAC: mediana 4,8:1 przez 24 miesiące, wobec 4,1:1 dla PMax i 3,2:1 dla YouTube. Oczekiwane — Search non-brand przechwytuje najbardziej wyrażony intent komercyjny. Powód, dla którego stanowi zaledwie 25% wydatku, a nie 50%: limit wolumenu. Odpowiedni Search non-brand na ITSM/IT Ops mid-market reprezentuje skończony miesięczny popyt we Francji (~4 000–7 000 zapytań/miesiąc docelowego ICP według Google Keyword Planner na klastrze słów kluczowych). Powyżej 2,5 mln EUR/rok wydatku Search non-brand w tym segmencie krańcowy zwrot gwałtownie spada — każde dodatkowe euro przynosi mniej niż dodatkowe euro w PMax, który dociera do wyczerpywalnego ukrytego zasobu.
-
PMax to jedyny kanał o nielimitowanej skalowalności na tym profilu — to uzasadnia jego stosunek 60%. Gdyby jutro zarząd zażądał przejścia na 15 mln EUR/rok wydatku, to PMax wchłonie 5 mln EUR różnicy, nie Search non-brand, który jest już w nasyceniu.
Alokacja według rynku waha się wokół skonsolidowanej mediany:
- Francja: 58% PMax, 27% Search, 10% YouTube, 5% Discovery (Search nieznacznie wyższy, bo pokrycie słów kluczowych FR jest najbardziej dojrzałe).
- UK: 62% PMax, 24% Search, 10% YouTube, 4% Discovery (PMax dominujący, bo konkurencja Search UK jest bardzo agresywna w ITSM).
- Niemcy: 55% PMax, 28% Search, 13% YouTube, 4% Discovery (YouTube bardziej efektywny w DE — silna kultura wideo B2B).
- Hiszpania, Włochy: 65% PMax, 22% Search, 8% YouTube, 5% Discovery (Search mniej dojrzały, PMax kompensuje).
- Holandia, Szwecja, Belgia: 58% PMax, 26% Search, 11% YouTube, 5% Discovery.
Krytyczne stanowisko wobec „PMax jest przereklamowany" krążącego w 2026 roku:
Wiele głosów w 2026 roku (konsultanci, agencje, prelegenci) przyjmuje stanowisko „PMax to pułapka, trzymajcie 70% Search". Jest to w większości obserwowanych przypadków stanowisko defensywne ze strony podmiotów, które nie mają infrastruktury śledzenia do właściwego zarządzania PMax. Bez aktywnych offline konwersji, bez Brand Exclusions, bez regularnych holdoutów incrementality PMax jest faktycznie pułapką — i pozycja „PMax max 30%" jest racjonalna dla tego profilu konta. Ale przy czystej infrastrukturze śledzenia PMax dostarcza najwyższą incrementality konta, walidowaną empirycznie przez holdouty geo. Pytanie nie brzmi „PMax dobry czy zły?" — lecz „czy masz infrastrukturę do zarządzania PMax bez złudzeń optycznych?". Zob. naszą analizę Discovery Ads i prawdy o incrementality, która szczegółowo opisuje typowe wzorce nadatrybucji w zautomatyzowanych formatach, które stosujemy wbrew dominującemu stanowisku.
KPI cotygodniowe / miesięczne / kwartalne: piramida zarządzania
Zarządzanie kontem 10 mln EUR/rok wymaga piramidy KPI na 3 poziomach — cotygodniowym operacyjnym, miesięcznym taktycznym, kwartalnym strategicznym. Mieszanie poziomów to najczęstszy błąd zarządzania: podejmuje się strategiczne decyzje na podstawie zaszumionych cotygodniowych KPI lub nie dostrzega operacyjnych odchyleń, bo patrzy się tylko na kwartał. Dyscyplina rozdzielenia wyróżnia zarządzanie 10 mln EUR/rok od zarządzania 1 mln EUR/rok.
Poziom 1 — Cotygodniowy operacyjny (50+ monitorowanych KPI):
Właściciele: 4 specjalistów. Częstotliwość: cotygodniowy przegląd zespołu paid 30 minut w poniedziałek rano + dashboard czasu rzeczywistego Looker. Powiązane decyzje: korekty stawek, dodawanie wykluczeń negatywnych, wstrzymywanie nieefektywnych kreacji, korekty dziennego pacingu.
Śledzone KPI:
- Cotygodniowy wolumen konwersji według kanału i rynku vs prognoza — alertować przy odchyleniu > 15%.
- Cotygodniowy CAC według kampanii — alertować przy odchyleniu > 20% vs cel.
- Search Term Reports — systematyczny cotygodniowy przegląd w celu wykrycia odchyleń typów dopasowania i możliwości wykluczeń negatywnych.
- Średni Quality Score według grupy reklam — alertować przy spadku o 1+ punkt w głównych grupach reklam.
- Dzienny pacing budżetu na subkonto — alertować przy odchyleniu > 15% vs miesięczny cel.
- Skrypty wykrywania anomalii — 1 niestandardowy skrypt Google Ads uruchamiany co 4 godziny wykrywa spike CPC, spadek CTR, spadek wskaźnika konwersji w głównych kampaniach.
- Wydajność kreacji — cotygodniowy przegląd assetów PMax i Demand Gen, wstrzymywanie assetów z dolnych 20% wydajności vs górne 80%.
- Wywiad o konkurencji Search — cotygodniowy przegląd nowych konkurentów pojawiających się w Auction Insights.
Poziom 2 — Miesięczny taktyczny (15–20 skonsolidowanych KPI):
Właściciel: Head of Paid. Częstotliwość: miesięczny przegląd 90 minut zespołu + Sprzedaż + Customer Success w pierwszym tygodniu miesiąca. Powiązane decyzje: marginalna korekta alokacji według kanału i rynku (±5%), korekta celów Smart Bidding, walidacja roadmapy kolejnego miesiąca. Nasz kalkulator MER (Marketing Efficiency Ratio) mierzy ogólną efektywność marketingową, nie per kanał.
Śledzone KPI:
- Średni miesięczny CAC według kanału i rynku — porównany z celem i trendem 3 miesięcy.
- LTV:CAC na J+90 według kanału i rynku — to podstawowy miesięczny KPI.
- Mix MQL/SQL/Opportunity/Closed-Won według kanału — wykrywa, czy kanał produkuje junk MQL.
- Miesięczny pacing budżetu vs prognoza kwartalna — alertować przy odchyleniu > 8%.
- Skonsolidowany Quality Score na subkonto.
- Wskaźnik kanibalizacji PMax vs Search brand — obliczany według niestandardowej formuły opartej na wzroście Search brand miesiąc do miesiąca.
- Kwalifikowany pipeline nowego biznesu z Google Ads — udostępniany Sprzedaży do walidacji spójności pipeline.
- Velocity zamkniętych transakcji z Google Ads — średni czas MQL → Closed-Won, alertować przy wydłużeniu > 20%.
Poziom 3 — Kwartalny strategiczny (5–8 syntetycznych KPI):
Właściciel: Head of Paid + członkowie zarządu (CRO, CFO, CEO). Częstotliwość: QBR (Quarterly Business Review) 2 godziny kwartalnie. Powiązane decyzje: alokacja budżetu cross-channel na kolejny kwartał, walidacja ekspansji rynkowej, walidacja roadmapy incrementality, korekta docelowego ICP w przypadku strategicznego zwrotu.
Śledzone KPI:
- Holdout incrementality według kanału przez 4 tygodnie — surowy wynik + interpretacja.
- Skonsolidowany LTV:CAC na 12 miesięcy rolling.
- Contribution pipeline Google Ads % całkowitego nowego pipeline'u biznesowego.
- Trend efektywności wydatku — annualizowany wydatek / annualizowane closed-won na 12 miesięcy rolling.
- Cohort ROAS według kwartału akwizycji — wydajność kohort pozyskanych w danym kwartale, mierzona w 6, 12, 18 miesiącach po akwizycji.
- Walidacja mixu kanałów — zgodność ze strategią zarządu (60/25/10/5).
- Skonsolidowany wywiad o konkurencji — share of voice vs bezpośredni konkurenci.
Klasyczna pułapka: mieszanie poziomów. Wielu wydawców SaaS B2B mid-market codziennie patrzy na cotygodniowy CAC i podejmuje strategiczne decyzje o realokacji przy każdej zmianie. Wynik: nadreakcja na szum statystyczny, chroniczna niestabilność kampanii, stale resetowana faza uczenia Smart Bidding. Na koncie 10 mln EUR/rok decyzje strategiczne są podejmowane kwartalnie, kropka. Cotygodniowy szum jest obsługiwany na poziomie cotygodniowym przez mikro-korekty operacyjne, które nie zakłócają ogólnego miksu.
Dla podstaw KPI i raportowania dla klientów dostosowanego do skromniejszych kontekstów zob. nasz przewodnik po raportowaniu Google Ads 10 KPI dla klientów.
Stack narzędziowy: BigQuery + Looker Studio + sGTM + 12 niestandardowych skryptów
Stack narzędziowy to najbardziej rentowna inwestycja konta w ciągu 18 miesięcy. Roczny koszt infrastruktury (storage i zapytania BigQuery, Looker Studio Pro, hosting server-side GTM, czas deweloperski na utrzymanie) wynosi rzędu 180–260 tys. EUR/rok — czyli ~2,2% rocznego wydatku Google Ads. Co odblokowuje:
- Produktywność zespołu paid 2,5–3x w porównaniu do struktury bez infrastruktury (zwalidowane przez benchmark wobec obserwowanych konkurentów).
- Czyste śledzenie offline konwersji, które czyni Smart Bidding wiarygodnym — co uzasadnia alokację 60% PMax.
- Zautomatyzowany holdout incrementality, który sprawia, że arbitraż budżetu nie jest naiwny.
- Raportowanie zarządu o jakości instytucjonalnej, przez co zarząd zatwierdza budżety bez tarcia.
Komponenty stacku i ich rola:
12 niestandardowych skryptów Google Ads i ich funkcje:
- Anomaly Detector — wykrywa spike CPC lub spadek CTR w głównych kampaniach, powiadamia Slack w czasie rzeczywistym.
- Negative Keywords Auto-Generator — analizuje Search Term Reports, proponuje nowe wykluczenia negatywne, aplikuje automatycznie po cotygodniowej walidacji.
- Pacing Budget Monitor — monitoruje dzienny pacing na subkonto, alertuje przy odchyleniu > 15% vs miesięczny cel.
- Quality Score Tracker — mierzy cotygodniowy QS według głównej grupy reklam, alertuje przy spadku o 1+ punkt.
- Holdout Incrementality Setup — ułatwia wdrożenie kwartalnych geo holdoutów (wykluczenia, pomiar, zautomatyzowane porównania).
- Auction Insights Crawler — miesięczne zbieranie danych Auction Insights, wykrywa nowych konkurentów, udostępnia raport zespołowi.
- PMax Asset Performance Auditor — analizuje wydajność assetów PMax, proponuje wstrzymanie/promocję.
- Search Brand Cannibalisation Calculator — miesięcznie oblicza wskaźnik kanibalizacji PMax → Search brand.
- Geo Performance Optimizer — wykrywa nad- lub niedowydajność geograficzną, proponuje modyfikatory stawek.
- Day-Parting Optimizer — analizuje wydajność godzina/dzień według kampanii, proponuje niestandardowy dayparting.
- Customer Match Refresher — cotygodniowe odświeżanie list Customer Match z HubSpota.
- Reporting Aggregator — konsoliduje dane 8 subkont w ujednolicony raport dla Looker Studio.
Te skrypty są przechowywane w wewnętrznym repozytorium Git, wersjonowane, przeglądane przed wdrożeniem. To nie jest „kopiuj-wklej z bloga" — to inżynieria produkcyjna. Utrzymanie zajmuje ~15–20% czasu Tracking & Data Engineera. Dla wstępu do gotowych do użycia skryptów Google Ads obejmujących podstawowe funkcje zob. nasz przewodnik 10 skryptów ready-to-copy.
Server-side GTM w produkcji — punkt zwrotny śledzenia:
Serwer GTM jest hostowany na Google Cloud Run, niestandardowa domena gtm.[domena].com. Architektura:
- Client GTM — wyzwala zdarzenia ze strony internetowej i uwierzytelnionej aplikacji.
- Server GTM — odbiera, wzbogaca, deduplikuje, dystrybuuje do Google Ads, GA4, HubSpot, Microsoft Ads.
- Enhanced Conversions — hash SHA-256 emaili po stronie serwera, wysyłany z każdą konwersją do Google Ads dla dopasowania cross-device.
- MSCLKID + GCLID + LinkedIn Click ID przechowywane w plikach cookie first-party przez 90 dni, wstrzykiwane do formularzy w ukrytych polach, przekazywane do CRM.
- Offline Conversions Pipeline — webhook HubSpot wyzwalany na deal-closed-won → BigQuery → Google Ads Offline Conversions API.
Ta infrastruktura eliminuje 4 strukturalne problemy, które większość SaaS B2B mid-market nie docenia:
- Blokery cookies + iOS 18+ — server-side tracking zachowuje 25–40% konwersji utraconych po stronie klienta.
- Deduplikacja cross-device — Enhanced Conversions dopasowuje użytkownika, który kliknął reklamę na telefonie, a skonwertował na komputerze.
- Opóźnienie długiego cyklu — offline konwersje przekazują zamkniętą transakcję pojawiającą się 90–180 dni po początkowym kliknięciu.
- Jakość sygnału Smart Bidding — algorytm optymalizuje się na rzeczywistej transakcji, nie na zaszumionym MQL, zatem rzeczywisty CAC dzielony przez 1,4–2x.
Dla szczegółowego opisu konfiguracji server-side tracking zob. nasz przewodnik server-side tracking GTM 2026.
Les SaaS B2B mid-market qui passent de 1M€ à 5M€/an de spend sans investir simultanément en infra tracking (sGTM + offline conversions + BigQuery) finissent systématiquement avec un compte dégradé. CAC réel 1,5-2,5x supérieur au CAC affiché (parce que Smart Bidding optimise sur du MQL bruité), ROAS en chute, board qui questionne l'allocation paid. La règle : pour chaque euro additionnel investi en spend Google Ads au-delà de 1M€/an, allouer 3-5 centimes en infra tracking. C'est le ratio observé qui maintient la performance à scaling.
Workflow holdout incrementality: 1 na kwartał, 4 tygodnie
Workflow holdout incrementality wyróżnia konto 10 mln EUR/rok od konta 2 mln EUR/rok pretendenta. Większość wydawców SaaS B2B mid-market w fazie wzrostu nigdy nie przeprowadza holdoutów incrementality. Zarządzają na podstawie pozornego ROAS raportowanego przez platformy, które nadatrybucjonują o 15–32% w zależności od kanału. Konsekwencja: podejmują decyzje o realokacji budżetu z zasady obarczone stronniczością. Na koncie 10 mln EUR/rok to 1,5–3,2 mln EUR/rok potencjalnie źle alokowanego budżetu — odpowiednik rocznych wynagrodzeń 5–10 osób paid. Dyscyplina holdout staje się obowiązkowa.
Rytm: 1 holdout na kwartał, na kanał:
- Q1: holdout PMax na rynku FR (największe subkonto).
- Q2: holdout YouTube Demand Gen na rynku DE (gdzie YouTube jest najbardziej wydajny — test odporności).
- Q3: holdout Search non-brand na rynku UK (walidacja, że Search pozostaje inkrementalny na konkurencyjnym rynku).
- Q4: holdout Discovery Ads na rynku ES (walidacja najbardziej marginalnego kanału).
Ten rotacyjny plan sprawia, że każdy główny kanał jest testowany raz na 18 miesięcy, a każdy główny rynek jest testowany raz na 24 miesiące. Pokrycie jest wyczerpujące bez operacyjnego przeciążenia.
Ustandaryzowana metodologia holdoutu:
- Krok 1 — Wybór strefy holdout (J-7): wybór 1 reprezentatywnego regionu rynku (8–15% zwykłego wolumenu konwersji), geograficznie izolowalnego, bez ekstremalnego sezonowego odchylenia w danym kwartale.
- Krok 2 — Odcięcie kanału na strefie testowej (J+0): wykluczenie geograficzne na poziomie kampanii, pozostałe kanały działają normalnie, baseline z 14 dni przed testem udokumentowana.
- Krok 3 — Pomiar przez 28 kolejnych dni (J+1 do J+28): wolumen konwersji per dzień, per kanał, per strefa testowa vs kontrolna. Codzienny eksport BigQuery.
- Krok 4 — Normalizacja i obliczenie incrementality (J+29 do J+35): neutralizacja sezonowości, obliczenie kanibalizacji cross-kanałowej, obliczenie rzeczywistej vs deklarowanej incrementality.
- Krok 5 — Decyzja (J+36): arbitraż budżetu na kolejny kwartał oparty na mierzonej incrementality.
Wyniki obserwowane w ciągu ostatnich 6 holdoutów:
Co te wyniki nam mówią:
-
Deklarowana incrementality jest systematycznie wyższa od mierzonej — delta waha się od 12 punktów (Search non-brand UK) do 58 punktów (Search brand FR kanibalizacja SEO). To strukturalna nadatrybucja platform Google Ads, która istnieje na wszystkich kanałach w różnym stopniu.
-
PMax z czystą infrastrukturą śledzenia to kanał z najlepszym stosunkiem — mierzona incrementality 72–78% na 2 holdoutach. Bez czystej infrastruktury śledzenia ten stosunek spadłby do 40–55% według naszych obserwacji na innych audytowanych kontach.
-
YouTube Demand Gen ma średnią incrementality 65% — umiarkowaną, ale wystarczającą do uzasadnienia 10% miksu z mierzonym efektem halo górnej części lejka.
-
Search brand ma najniższą incrementality — 48% — większość konwersji Search brand dotarłaby przez bezpośrednie SEO lub nawigację bezpośrednią. Utrzymanie na poziomie 5% miksu jest celowe (konkurencyjna obrona przed conquesting brand przez konkurentów), ale zwiększenie generowałoby netto marnotrawstwo.
-
Discovery Ads ES na poziomie 42% incrementality wywołał częściowe odcięcie — kanał nie jest martwy, ale jego wkład nie uzasadnia już 5% miksu. Zredukowany do 2% po Q4 2024.
Krytyczne stanowisko wobec branży, która nie przeprowadza holdoutów:
To w większości referowanych kont najkosztliwszy i najbardziej niewidzialny defekt. Konto 5 mln EUR/rok wydatku bez holdoutu incrementality systematycznie dokonuje stronniczych arbitrażów. Defensywne stanowisko, które słyszę na konferencjach — „holdouty są skomplikowane w implementacji, zakłócają kampanie" — jest w 8 przypadkach na 10 uzasadnieniem unikania prawdy, że połowa alokowanego budżetu nie jest naprawdę inkrementalna. Na dojrzałym koncie z budżetem > 1 mln EUR/rok, przeprowadzanie 1 holdoutu na kwartał to nie nice-to-have, to warunek ważności wszelkiego zarządzania strategicznego.
Dla metodologicznych szczegółów implementacji geograficznego holdoutu incrementality zob. naszą analizę Discovery Ads i prawdy o incrementality, która szczegółowo opisuje procedurę krok po kroku, transponowalną na każdy kanał.
Raportowanie do zarządu: co trafia na górę, co nie trafia
Kwartalne raportowanie do zarządu to osobna dyscyplina. Na koncie 10 mln EUR/rok zarząd (CEO, CFO, CRO) oczekuje syntetycznej, ale krytycznej lektury paid acquisition — nie dashboardu wskaźników próżności. Zasada: to, co trafia do zarządu, musi być aktywowalne na poziomie zarządu. Szczegóły taktyczne (CPA na kampanię, nieefektywne kreacje, dodane wykluczenia negatywne) pozostają na poziomie Head of Paid i nie zanieczyszczają rozmowy zarządu.
7 syntetycznych KPI trafiających do kwartalnego zarządu:
-
Skonsolidowana efektywność wydatku — annualizowany wydatek / annualizowane closed-won. Cel minimum 4:1, idealnie 4,5:1. Trend 4 kwartałów rolling.
-
Skonsolidowany LTV:CAC na 12 miesięcy rolling — według segmentu rynkowego i globalnie. Rozłożony według kohorty akwizycji w celu uwidocznienia jakości ostatnich kohort.
-
Contribution pipeline Google Ads — % kwalifikowanego nowego pipeline'u biznesowego z Google Ads. Cel 35–45% zgodnie ze strategią zarządu.
-
Podsumowanie holdoutu incrementality — wynik holdoutu kwartału + interpretacja 1 akapit. Bez szczegółów metodologicznych, tylko aktywnowalny wynik.
-
Walidacja miksu kanałów — zgodność ze strategią zarządu (60% PMax, 25% Search, 10% YouTube, 5% Discovery). Alert przy odchyleniu > 5 punktów na kanał.
-
Cohort ROAS według kwartału akwizycji — wydajność kohort pozyskanych w danym kwartale, mierzona w 6, 12, 18 miesiącach po akwizycji. Podstawowy wskaźnik długoterminowej jakości pipeline'u.
-
Share of voice konkurencji — skonsolidowane Auction Insights vs główni bezpośredni konkurenci. Trend 4 kwartałów do uwidocznienia presji konkurencyjnej.
Co celowo nie trafia do zarządu:
- CPA/CAC na kampanię — poziom Head of Paid, nie zarządu. Zarząd interesuje się skonsolidowanym CAC i LTV:CAC, nie szczegółem per kampania.
- Quality Score — poziom specjalisty, nie zarządu. QS jest inputem, nie wynikiem — nie zasługuje na miejsce przy stole zarządu.
- Szczegółowe Search Term Reports — poziom Search Specialist, nie zarządu.
- Modyfikatory stawek i typy dopasowania — poziom operacyjny, nie zarządu.
- Wydajność kreacji per kreacja — poziom specjalisty, nie zarządu.
Ta dyscyplina „zarząd widzi tylko syntetyczne wyniki" utrzymuje zdrową relację paid-zarząd. Gdy zarząd widzi zbyt wiele taktyki, zaczyna mikrozarządzać arbitrażami operacyjnymi — i zarządzanie traci spójność strategiczną.
Format QBR (Quarterly Business Review):
- Slajd 1 — Podsumowanie Spend & ROAS kwartału + trend 4 kwartałów rolling.
- Slajd 2 — LTV:CAC + Contribution pipeline + Cohort ROAS.
- Slajd 3 — Holdout incrementality kwartału + interpretacja.
- Slajd 4 — Walidacja miksu kanałów + wyjaśnione istotne zmiany.
- Slajd 5 — Share of voice konkurencji + 2–3 wnioski.
- Slajd 6 — Roadmapa kolejnego kwartału: 3 priorytety, proponowany budżet, oczekiwania.
- Slajd 7 — Pytania zarządu.
Łącznie ~45–60 minut, w tym 30 minut Q&A. Brak slajdu z „magiczną hero metric". Brak nierealistycznych obietnic. Krytyczne stanowisko wobec hipotez: „jeśli śledzenie będzie nadal degradować się iOS 19+, stracimy 8–12% widocznych konwersji, oto nasz plan ograniczenia skutków". Zarząd docenia tę szczerość — jest warta o wiele więcej niż slajd „+18% YoY" bez kontekstu.
Dyscyplina „co również nie trafia na górę" jest równie ważna:
-
Surowy ROAS Google Ads — to ROAS, który wszyscy prezentują na konferencjach SEA. Nie trafia do zarządu, ponieważ nadatrybucjonuje o 15–30% według kanału i popycha do złych decyzji strategicznych. Na kontach obserwowanych w publicznych benchmarkach Google Ads różnica wynosi od 12% (dojrzały Search non-brand) do 38% (PMax bez Brand Exclusions) — rząd wielkości zależy głównie od dojrzałości infrastruktury śledzenia. To, co trafia na górę, to mierzona incrementality, nie deklarowany ROAS.
-
„CPA spadł o X%" — wzięta w izolacji ta metryka jest myląca. Spadający CPA może oznaczać (a) udaną optymalizację, (b) spadek wolumenu (algorytm koncentruje się na najtańszych konwersjach i odcina pozostałe), (c) sezonowość, (d) zdegradowane śledzenie. Zarząd otrzymuje CAC + wolumen + contribution pipeline, nie CPA w izolacji.
-
Vanity metrics PMax — zaszumione Asset Group Insights, niededuplikowane konwersje wszystkich typów itp. Do zarządu trafiają wyłącznie konwersje deal closed-won przez import offline.
Unikniete błędy i wnioski z 18 miesięcy
Najbardziej wartościowa nauka z konta 10 mln EUR/rok nie tkwi w opowieściach o sukcesie — tkwi w błędach ledwo unikniętych i trudnych korektach. Oto 8 rzadkich doświadczeń operacyjnych udokumentowanych w ciągu 18 miesięcy.
Doświadczenie 1 — Struktura 1 subkonto na produkt była testowana, a następnie porzucona w 2024 roku.
Przez 4 miesiące w 2024 roku konto eksperymentowało z podziałem według modułu produktowego: 4 subkonta (1 na moduł) dla rynku FR zamiast jednego wielomodułowego subkonta. Hipoteza: lepsza granularność raportowania, optymalizacja według modułu. Wynik: CAC FR +22%, kanibalizacja Search między subkontami (te same słowa kluczowe targetowane przez 2–3 subkonta jednocześnie), sfragmentowane uczenie Smart Bidding. Decyzja: powrót do struktury 1 subkonto na rynek, zwalidowanej przez holdout po wycofaniu.
Doświadczenie 2 — Jedna ogólnoeuropejska kampania była testowana i zawiodła.
Logiczna pokusa: oszczędność headcount przez skonsolidowanie 8 subkont w 1 „konto EU wielojęzyczne". Test przez 3 miesiące w Q3 2024. Wynik: globalny CAC +28%, sezonowości sztucznie wygładzone, uczenie Smart Bidding na mieszanym sygnale z bardzo różnych rynków. Decyzja: powrót do struktury 1 subkonto na rynek, z dodatkową inwestycją w automatyzację w celu zrekompensowania kosztów fragmentacji.
Doświadczenie 3 — Pułapka PMax bez Brand Exclusions kosztowała ~340 tys. EUR kanibalizacji w Q1 2024.
PMax uruchomiono w Q4 2023 bez natychmiastowej aktywacji Brand Exclusions (funkcja dostępna, ale zapomniana). Przez 11 tygodni PMax wykupywał zapytania brand przy pozornym ROAS (~12:1), ale z rzeczywistą incrementality bliską zeru (zmierzoną przez holdout po korekcie). Szacowany koszt błędu: ~340 tys. EUR częściowo zmarnowanego wydatku. Korekta: Brand Exclusions aktywowane + Search brand skonsolidowany w dedykowaną kampanię Exact Match z niepodzielonym budżetem. Doświadczenie: Brand Exclusions muszą być aktywowane od J+0 na PMax, nigdy nie zapomniane na liście kontrolnej.
Doświadczenie 4 — Smart Bidding zoptymalizowany pod MQL przed offline konwersjami był nieefektywny.
Przez pierwsze 6 miesięcy po przejściu na 10 mln EUR/rok Smart Bidding optymalizował się pod MQL (przesłany formularz demo). Algorytm znalazł sposób na pchanie ruchu górnej części lejka generującego dużo junk MQL. Rzeczywisty CAC closed-won mierzony na poziomie 2,3x wyświetlanego CPA. Korekta: wdrożenie importów offline konwersji przez konektor HubSpot, optymalizacja Smart Bidding przełączona na closed-won. Zmierzony efekt: rzeczywisty CAC podzielony przez 1,7 w ciągu 90 dni, przy stałym budżecie. Doświadczenie: na cyklu 60–180 dni optymalizowanie Smart Bidding pod niewłaściwy sygnał kosztuje więcej niż brak Smart Bidding.
Doświadczenie 5 — Okres lipiec–sierpień wymaga niestandardowego daypartingu.
Wzorzec obserwowany w zagregowanych danych Google Ads 2025–2026: konwersje B2B mid-market spadają o 32–45% w lipcu–sierpniu na rynkach FR/IT/ES (powszechne wakacje szkolne), 15–22% na DE/UK/SE. Według obserwowanych segmentów B2B różnica wynosi od 18% (krytyczny SaaS infrastrukturalny z permanentnym on-call) do 55% (SaaS productivity zorientowany na zarządzanie). Standardowy Smart Bidding nie adaptuje się wystarczająco szybko — uczenie trwa 7–14 dni, więc połowę lipca tracimy na odchylenie. Rozwiązanie: niestandardowy dayparting programowany ręcznie każdego roku (-30 do -50% modyfikator stawek lipiec–sierpień na niektórych kampaniach Search non-brand, utrzymanie PMax z obniżonym budżetem), oparty na historii 2 lat. Zob. nasz przewodnik sezonowości budżetu Google Ads worldwide.
Doświadczenie 6 — Zbyt szybkie obniżenie celu Target CPA zmiażdżyło wolumen.
W Q1 2024 zespół podjął próbę obniżenia celu Target CPA Search non-brand FR z 2 200 EUR do 1 600 EUR w ciągu 6 tygodni (-27%). Wynik: wolumen konwersji Search non-brand FR -42% w 4 tygodnie, algorytm tnący emisję na aukcjach z oczekiwanym kosztem > cel. Korekta: podniesienie celu do 1 950 EUR, stopniowe obniżanie krokami 10% co 2 tygodnie. Wolumen odzyskany w 6 tygodni, docelowy stabilny poziom 1 700 EUR. Doświadczenie: obniżanie celu Target CPA nigdy > 10% na krok, nigdy > 1 krok co 2 tygodnie. Ta dyscyplina jest niezbędna.
Doświadczenie 7 — Nieodświeżana lista Customer Match staje się toksyczna.
Lista Customer Match aktywna na koncie z 18 000 kontaktów ICP (istniejący klienci + kwalifikowane leady MQL+). Przez 4 miesiące w 2024 roku lista nie była odświeżana cotygodniowo (zapomniana podczas rotacji Tracking Engineera). Konsekwencja: lista stopniowo obejmowała kontakty, które churned, zdyskwalifikowane leady, nieaktualne emaile. Smart Bidding nadal optymalizował jak gdyby te kontakty były istotne, over-biddując na przestarzałe grupy odbiorców. Korekta: cotygodniowe automatyczne odświeżanie Customer Match przez niestandardowy skrypt, SLA maksymalnie 24 godziny na świeżość listy. Doświadczenie: świeżość Customer Match jest równie ważna jak początkowa jakość listy.
Doświadczenie 8 — Eksperymentalny test kanałów uratował 8% przyszłego miksu.
W Q1 2025 uruchomiono marginalny test Reddit Ads B2B na rynku US (równolegle z wdrożeniem EU dla walidacji). Początkowy budżet 80 tys. EUR/kwartał, spekulatywna hipoteza. Wynik: LTV:CAC 4,8:1 przez pierwsze 6 miesięcy, doskonałe dopasowanie ICP w segmencie DevOps/SRE, potwierdzona skalowalność. Decyzja: Reddit Ads przechodzi do 5–8% miksu na rynkach, gdzie DevOps stanowi znaczącą część drugorzędnego ICP. Doświadczenie: zachowanie 5–10% budżetu na eksperymentalne testy kanałów jest rentowne nawet jeśli 50–60% testów kończy się niepowodzeniem — 1–2 testy, które się udają, odblokowują nowy pipeline trudny do znalezienia w inny sposób.
Sur 18 mois de pilotage 10M€/an, le levier de performance le plus rentable n'est pas une « hack » optimisation. C'est la rigueur méthodologique : holdouts incrementality trimestriels, offline conversions opérationnelles, structure MCC stable, pyramide KPI à 3 niveaux respectée. Ce sont des disciplines, pas des techniques. Elles paraissent évidentes en théorie. Elles sont rares en pratique. C'est précisément ce qui distingue un pilotage 10M€/an d'un pilotage 1M€/an aspirant — pas l'expertise technique, mais la discipline opérationnelle. Pour les comptes qui veulent professionnaliser cette discipline, lancez un audit gratuit SteerAds qui évalue spécifiquement la maturité tracking, la structure MCC, la discipline KPI et identifie les écarts au benchmark des comptes 10M€+/an.
Werdykt: czego naprawdę nauczyło nas 10 mln EUR/rok wydatku
Na zakończenie tej anatomii — 6 operacyjnych wniosków wyłaniających się z 18 miesięcy zarządzania przy 10 mln EUR/rok. To wyraziste stanowiska, które bronię wewnętrznie i których większość publicznych publikacji SEA odmawia pisać wprost.
Wniosek 1 — Dojrzałość śledzenia to najbardziej dyskryminująca zmienna, przed ekspertyzą kampanijną.
Na dojrzałym koncie z wydatkiem > 1 mln EUR/rok to, co odróżnia efektywne zarządzanie od przeciętnego, to nie finezja optymalizacji kampanii, korekt stawek czy typów dopasowania. To jakość sygnału wysyłanego do Smart Bidding przez offline konwersje i Enhanced Conversions. Bez tej infrastruktury najlepszy menedżer PPC na świecie optymalizuje na zaszumionym sygnale i osiąga sufit. Z tą infrastrukturą przeciętny menedżer PPC z dyscypliną operacyjną bije najlepszego menedżera PPC bez infrastruktury. Podstawowym priorytetem inwestycyjnym dla konta przechodzącego z 1 mln EUR do 5 mln EUR/rok nie jest headcount operacyjny — to infrastruktura śledzenia.
Wniosek 2 — PMax nie jest pułapką z natury, jest pułapką ze względu na marne śledzenie.
Dominujące stanowisko w 2026 roku „PMax max 30% miksu" jest racjonalne dla kont bez czystego śledzenia. Na koncie z offline konwersjami closed-won, aktywnymi Brand Exclusions, kwartalnym holdoutem incrementality, PMax dostarcza najwyższą incrementality konta (mierzoną 68–78% na 6 kolejnych holdoutach). Stosunek 60% PMax, który utrzymujemy, jest walidowany empirycznie, nie dogmatyczny. Ci, którzy ograniczają PMax do 30% bez infrastruktury śledzenia do zarządzania powyżej, podejmują właściwą decyzję — dla swojego poziomu dojrzałości. Ci, którzy ograniczają PMax do 30% z infrastrukturą śledzenia, zostawiają wydajność na stole przez nadmierną ostrożność.
Wniosek 3 — Struktura MCC według rynku bije strukturę według produktu w 8 przypadkach na 10.
Instynkt „1 subkonto na produkt" jest mylący. Fragmentuje uczenie Smart Bidding, tworzy kanibalizacje Search między subkontami i komplikuje raportowanie cross-funkcjonalne z Sprzedażą/Customer Success, które są zorganizowane według rynku. Struktura 1 subkonto na rynek europejski jest optymalna dla SaaS B2B mid-market z obecnością w wielu krajach — z wyjątkiem wyjątkowych przypadków produktów o ściśle rozłącznych grupach odbiorców.
Wniosek 4 — Dyscyplina piramidy KPI jest równie ważna jak same KPI.
Mieszanie poziomów KPI (patrzenie na cotygodniowe operacyjne i podejmowanie strategicznych decyzji) to najczęstszy błąd zarządzania na dojrzałym koncie. Decyzje strategiczne są podejmowane kwartalnie, kropka. Cotygodniowy szum jest obsługiwany na poziomie cotygodniowym przez mikro-korekty operacyjne, które nie zakłócają globalnego miksu. Wydawcy SaaS B2B w hiperwzroście, którzy co 15 dni realokują budżet na podstawie cotygodniowych surowych KPI, spalają swoje uczenie Smart Bidding i fazę uczenia.
Wniosek 5 — Holdout incrementality nie jest opcjonalny na koncie > 1 mln EUR/rok.
Bez holdoutu podejmujesz decyzje o realokacji budżetu z zasady obarczone stronniczością. Strukturalna nadatrybucja platform Google Ads wynosi 15–32% w zależności od kanału — czyli 150–320 tys. EUR/rok potencjalnie źle alokowanego budżetu na koncie 1 mln EUR/rok, 1,5–3,2 mln EUR/rok na koncie 10 mln EUR/rok. Dla dojrzałego konta, przeprowadzanie 1 holdoutu na kwartał to obowiązkowa dyscyplina, nie nice-to-have. Wydawcy, którzy tego unikają — z powodu odczuwanej złożoności metodologicznej lub strachu przed wynikiem — płacą wysoką cenę nieoptymalnych arbitrażów.
Wniosek 6 — Rygor metodologiczny skaluje się, indywidualna ekspertyza nie.
Dźwignią, która przenosi konto z 1 mln EUR do 10 mln EUR/rok wydatku przy zachowaniu LTV:CAC, nie jest zatrudnienie seniorów PPC — to instytucjonalizacja dyscypliny metodologicznej. Piramida KPI na 3 poziomach. Kwartalny holdout na kanał. Działające offline konwersje. Stabilna struktura MCC. Zainwestowany stack narzędziowy. Udokumentowana roadmapa incrementality. Te dyscypliny, raz wdrożone, skalują liniowo z wydatkiem — zespół paid przechodzi z 4 do 5 osób przy podwojeniu wydatku, ponieważ produktywność per osobę jest mnożona przez infrastrukturę. Odwrotnie, konto, które stawia na indywidualną ekspertyzę bez infrastruktury, typowo osiąga sufit na poziomie 2–3 mln EUR/rok wydatku, zanim nasyci się operacyjnym headcount.
Ta anatomia konta 10 mln EUR/rok nie jest opowieścią o sukcesie — to operacyjna dokumentacja systemu, który działa, z jego strukturalnymi wyborami, skorygowanymi błędami i krytycznymi stanowiskami wobec branży. Dla SaaS B2B mid-market we Francji aspirujących do zwiększenia wydatku bez degradacji wydajności, wnioski są transferowalne — pod warunkiem jednoczesnego inwestowania w infrastrukturę śledzenia, dyscyplinę metodologiczną i specjalizację ról zamiast multi-kanałowych generalistów.
Dla filaru Performance Max leżącego u podstaw części analizy PMax 60% miksu, zob. nasz kompletny przewodnik Performance Max 2026. Dla krytycznego stanowiska w sprawie kont, które PMax degraduje, zob. naszą analizę dlaczego PMax niszczy 30% kont w 2026 roku. Dla case study Microsoft Ads SaaS B2B 90 dni uzupełniającego panoramę śledzenia dojrzałego SaaS B2B, zob. nasze studium przypadku Microsoft Ads SaaS B2B.
10 mln EUR/rok to nie cel sam w sobie. To próg, od którego naiwne arbitraże stają się rujnujące i gdzie dyscyplina metodologiczna wchodzi w swój prawdziwy efekt dźwigni — zob. również Microsoft Advertising Research w celu uzyskania dalszych informacji.
Źródła
Oficjalne źródła wykorzystane w tym przewodniku:
FAQ
Jaki stosunek zespołu do wydatku dla konta Google Ads na poziomie 10 mln EUR/rok?
Na opisywanym profilu obserwowany stosunek to 1 EPC paid na 2 mln EUR/rok wydatku, czyli łącznie 5 osób (1 Head of Paid + 4 specjalistów według dziedziny). W dojrzałym SaaS B2B jest to zdrowy stosunek — poniżej 1 na 1,5 mln EUR/rok niedoinwestowujesz zarządzanie; powyżej 1 na 3 mln EUR/rok zostawiasz ROAS na stole przez brak ciągłej optymalizacji. Uwzględnij też 0,5 EPC inżyniera danych do stosu BigQuery/Looker, inaczej jakość zarządzania danymi szybko się degraduje po 18 miesiącach.
Dlaczego 60% PMax na dojrzałym koncie o wydatku 10 mln EUR/rok?
Trzy skumulowane powody. Po pierwsze, wolumen konwersji jest wystarczający, aby PMax wyszedł z fazy uczenia i naprawdę osiągnął zbieżność (minimum 50+ konwersji dziennie). Po drugie, mix produktowy/rynkowy (8 rynków europejskich, 4 linie produktowe) wymaga zautomatyzowanego zasięgu cross-channel, którego sam Search nie zapewnia. Po trzecie, kwartalny test holdout potwierdził przez 4 kolejne cykle, że PMax jest inkrementalny w 35–50% — nie tylko kanibalizuje Search. Bez tych 3 warunków stosunek powinien być niższy (40–50% PMax).
Ile kosztuje pełen stack narzędziowy (BigQuery + Looker + sGTM + skrypty)?
Na opisywanym profilu stack narzędziowy to około 4 200 EUR/miesiąc kosztów bezpośrednich: BigQuery 800–1 200 EUR/miesiąc w zależności od wolumenu zapytań, Looker Studio Pro 25 EUR/użytkownika × 8 = 200 EUR/miesiąc, sGTM hostowany na Cloud Run 150–300 EUR/miesiąc, monitoring + alerting 100 EUR/miesiąc oraz około 2 EPC-dniów na miesiąc na utrzymanie skryptów/dashboardów (≈ 2 500–3 000 EUR). Łącznie 0,5% wydatku Google Ads — zdrowy stosunek dla tego poziomu zarządzania danymi.
Jakie cotygodniowe KPI naprawdę trafiają do zarządu?
Na tym koncie zarząd otrzymuje cotygodniowo tylko 4 KPI: (1) skumulowany wolumen MQL vs kwartalny cel, (2) blended CAC ze wszystkich źródeł łącznie, (3) stosunek paid/organic w MQL oraz (4) flag anomalii budżetu > 8% na subkonto rynkowe. Wszystko inne (CPC, ROAS, CTR, faza uczenia, skrypty) pozostaje operacyjne i trafia wyżej tylko w przypadku incydentu lub dogłębnego raportu kwartalnego. Ta dyscyplina filtrowania jest niezbędna — przeciążanie zarządu wskaźnikami technicznymi szkodzi decyzjom strategicznym.
Jak mierzy się incrementality na tym poziomie wydatku?
Kwartalny test holdout geograficzny trwający 4 tygodnie, z 1 odciętym kanałem na 1 reprezentatywnym rynku (zazwyczaj Hiszpania lub Włochy jako kontrola). Cztery roczne cykle obejmują kolejno PMax, Search non-brand, YouTube i Discovery. Pomiar incrementality: zmiana wolumenu konwersji organicznych + branded Search + innych kanałów paid w strefie testowej vs strefach kontrolnych. Koszt metodologiczny: około 12 000–25 000 EUR straconego wydatku na cykl, ale to jedyny wiarygodny sposób alokacji 10 mln EUR/rok z rygorem. Bez holdoutu zarządzasz w ciemno na stronniczej atrybucji Google Ads.