Podle agregovaných dat Google Ads 2025–2026 přibližně 78 až 86 % mid-market francouzských e-shopů pilotuje svůj Google Ads na ROAS výnosů, nikoli na ROAS marže. Výsledek je měřitelný: při stejných výdajích účet, který přejde na ROAS marže, generuje mediánem +18 až +34 % dodatečné čisté marže v průběhu následujících 90 dní — bez změny rozpočtu ani struktury. Zdroj oficiální dokumentace Custom labels Merchant Center
ROAS 4× se stal oblíbeným KPI francouzského e-commerce. Všechny agentury tímto číslem mávají, všechny SaaS nástroje ho zobrazují jako hlavní dashboard, všichni e-commerce manažeři ho citují ve čtvrtletních přehledech. Problém: toto číslo je téměř vždy pohodlná lež. Říká to, co chce každý slyšet — reklama je rentabilní — aniž by říkala to, na čem skutečně záleží, tedy zda je čistá marže po nákladech na akvizici pozitivní. Tento článek metriku rozebírá s číselnou demonstrací na dvou účtech, poskytuje postup nastavení ROAS marže za 30 dní a vysvětluje, proč vás Google Ads strukturálně tlačí do pasti. Pro základy viz náš průvodce ROAS / CPA / CPC a náš e-commerce playbook 2026. Náš bezplatný ROAS kalkulátor počítá hrubý ROAS + ROAS marže s interpretací podle vertikály.
ROAS výnosů: nejhůře chápaná metrika PPC
ROAS výnosů (Return On Ad Spend) měří poměr vygenerovaného obratu k reklamním výdajům: ROAS výnosů = Výnosy / Reklamní výdaje. ROAS 4× znamená, že 1 € vydaný produkuje 4 € obratu. Tato metrika se stala standardem pilotování e-commerce, protože je jednoduchá, čitelná a Google Ads ji standardně zobrazuje jako cíl Smart Bidding. Absolutně nic nevypovídá o skutečné ekonomické rentabilitě kampaně. Pro stanovení prahu rentability před prohlášením kampaně za ziskovou náš kalkulátor Break-even ROAS vypočítá spodní hranici k dodržení.
Strukturální důvod je matematický. Ve vzorci ROAS výnosů je čitatel hrubý obrat — bez daní, ale bez odpočtu nákladů na prodané zboží (COGS). Právě tento COGS určuje rentabilitu. Na katalogu s homogenní marží (mono-značková kosmetika, digitální předplatné) to nemá žádné důsledky: marže je konstantní, ROAS výnosů dokonale koreluje s rentabilitou. Na katalogu s heterogenní marží (multi-kolekční móda, multi-kategoriální elektronika) je to destruktivní.
3 mechanismy, jimiž ROAS výnosů klame:
- Tichá substituce — Smart Bidding optimalizuje na výnosy, takže mechanicky tlačí SKU s vysokou průměrnou cenou a vysokou mírou konverze. Na módním katalogu jsou to typicky commodity kusy z nižší cenové kategorie (basics, výprodeje, zlevněné), které mají nejlepší poměr obrat/CPC. Marže na kus u těchto kusů je často 12–22 %, zatímco marže novinek je 45–65 %.
- Kanibalizace marže — algoritmus zjistí, že tlačení výprodejových bestsellerů dává spektakulární ROAS výnosů a koncentruje tam 40 až 60 % rozpočtu. Novinky s vysokou marží vypadávají z radaru Smart Bidding, ztrácejí distribuci a produktový mix se hroutí k nízkým maržím.
- Falešný signál škálování — účet vykazující ROAS výnosů 4,5× po dobu 6 měsíců láká ke škálování rozpočtu. Ale pokud kompozice produktového mixu driftuje k nízkým maržím, škálování ve skutečnosti produkuje negativní marži ve velkém měřítku.
Pro základy poměru LTV:CAC, který tuto logiku rozšiřuje nad rámec ROAS marže kampaně, viz náš e-commerce playbook 2026.
ROAS marže: skutečná metrika rentability
ROAS marže se definuje jako: ROAS marže = (Výnosy × Vážená průměrná hrubá marže) / Reklamní výdaje. Kritický nuance spočívá v pojmu „vážená" — nejde o hrubou marži zobrazenou globálním ERP, ale o hrubou marži vypočítanou na skutečné kompozici prodejů generovaných každou kampaní. Toto vážení radikálně mění diagnózu.
Příklad výpočtu čistého ROAS marže: kampaň generuje 10 000 € výnosů za 2 500 € výdajů, ROAS výnosů 4×. Kompozice prodejů je: 60 % v bucketu marže 18 % (commodity bestselleři), 30 % v bucketu marže 35 % (střední třída), 10 % v bucketu marže 55 % (prémiové). Vážená průměrná marže = 0,60×0,18 + 0,30×0,35 + 0,10×0,55 = 0,268 = 26,8 %. ROAS marže = (10 000 × 0,268) / 2 500 = 1,07× — sotva čistě pozitivní po nákladech na reklamu.
Práh rentability ROAS marže = 1× znamená hrubá marže = reklamní výdaje — reklama se samofinancuje, ale nepřispívá k ničemu jinému. Aby skutečně financovala fixní náklady (logistika, tým, podpora, ostatní marketing), je třeba cílit ROAS marže ≥ 1,5× u akvizičních kampaní. Pro udržitelné škálování ROAS marže ≥ 2×.
Reinterpretace prahů ROAS výnosů vs ROAS marže podle kategorie marže:
- Homogenní marže 50 %+ (mono-značková kosmetika, SaaS, předplatné) — ROAS výnosů 2× se rovná ROAS marže 1× (rovnováha). Cíl škálování 4× výnosů.
- Homogenní marže 30–40 % (prémiové potraviny, značkové doplňky) — ROAS výnosů 3× se rovná ROAS marže 1× (rovnováha). Cíl škálování 5–6× výnosů.
- Heterogenní marže 15–50 % vážená 28 % (multi-kolekční móda) — ROAS výnosů 3,6× se rovná ROAS marže 1× (rovnováha). Cíl škálování 6–8× výnosů.
- Heterogenní marže 5–35 % vážená 18 % (spotřební elektronika) — ROAS výnosů 5,6× se rovná ROAS marže 1× (rovnováha). Cíl škálování 11×+ výnosů.
Tato reinterpretace vysvětluje, proč stejný ROAS výnosů (například 4×) je v některých sektorech vynikající a v jiných katastrofální. ROAS výnosů nikdy není srovnatelný mimo kontext marže — je to metrika, která nic neříká, pokud cestuje sama.
Většina francouzských e-commerce Google Ads účtů aplikuje jediný Target ROAS na celý katalog (např. Target ROAS 400 % na PMax účtu). Na katalogu s heterogenní marží je to nejstrukturálně nákladnější možná chyba. Smart Bidding optimalizuje k dosažení 400 % výnosů na celém katalogu — tedy koncentruje rozpočet na SKU s vysokou mírou konverze a vysokou cenou, což jsou téměř vždy SKU s nízkou marží. Výsledek: cíl ROAS výnosů splněn, čistá marže klesá, tým spokojen s dashboardy.
Číselná demonstrace: 2 účty s ROAS výnosů 400 %, protichůdné marže
Porovnejme dva fiktivní, ale reprezentativní francouzské e-commerce účty odpovídající pozorovaným případům podle veřejných benchmarků. Oba mají identický ROAS výnosů Google Ads 400 % za 90 dní a identické mediální výdaje 25 000 €/měsíc. Na papíře jsou k nerozeznání. V čisté marži jsou na opačných pólech — jeden čistě ztrátový, druhý rentabilní.
Čtení tabulky: oba účty dosáhly přesně stejného výkonu v ROAS výnosů — 4×. Ale účet A generuje pouze 1 400 € čisté marže měsíčně po nákladech na reklamu (a před fixními náklady), zatímco účet B generuje 22 100 € — násobek 16. Rozdíl není v talentu media buyera ani v rozpočtu: je v produktovém mixu, který Smart Bidding zvolil, a tento mix je přímo řízen hodnotou konverze odeslanou Googlu.
Účet A nechal Smart Bidding optimalizovat na jednotný ROAS výnosů. Algoritmus zjistil, že commodity bestselleři s nízkou marží konvertují nejlépe a soustředil tam 55 % rozpočtu. Účet B přešel na ROAS marže před 6 měsíci: hodnota konverze odeslaná Googlu je vážena marží SKU, takže Smart Bidding nyní optimalizuje na čistou marži a koncentruje 60 % rozpočtu na novinky s vysokou marží.
Strategický důsledek: škálování účtu A na 50 000 €/měsíc rozpočtu produkuje lineárně 80 000 € výnosů a 21 100 € hrubé marže, tedy 2 800 € čisté marže/měsíc (za předpokladu konstantního výkonu — obecně klesá). Škálování účtu B na 50 000 €/měsíc produkuje 80 000 € výnosů a 37 600 € hrubé marže, tedy 34 400 € čisté marže. Rozdíl při škálování je 31 600 €/měsíc ve prospěch B — za přesně stejných 25 000 € dodatečných výdajů.
Tato demonstrace není teoretická. Na účtech, které přecházíme z ROAS výnosů → ROAS marže, je medián naměřeného rozdílu čisté marže +18 až +34 % při konstantních výdajích, v průběhu následujících 90 dní. Ne kouzlem: realokací Smart Bidding k SKU se skutečnou marží.
Proč Google Ads tlačí ROAS výnosů (a jak to obrátit)
Google Ads netlačí ROAS výnosů ze zlé vůle — tlačí ho standardně z technických strukturálních důvodů. Tři mechanismy slaďují zájmy platformy s ROAS výnosů a desynchronizují ho od ROAS marže. Porozumění těmto mechanismům znamená vědět, proč obrácení vyžaduje aktivní úsilí a nikdy nenastane náhodou.
Mechanismus 1 — Standardní hodnota konverze Merchant Center. Google Merchant Center standardně synchronizuje prodejní cenu každého SKU jako hodnotu konverze pro Google Ads. Je to racionální pro začínajícího uživatele (nic konfigurovat), je to destruktivní pro toho, kdo chce pilotovat na marži. Chcete-li toto chování změnit, musíte přepsat hodnotu konverze přes GTM nebo přes vlastní konverzní akci — což většina účtů nedělá.
Mechanismus 2 — Výnosy jsou lépe prodejné na straně reportingu. Google ví, že výnosy jsou ukazatel, který agentury a SaaS reportingové nástroje zobrazují jako první. Dashboard, který říká „ROAS 4×", je okamžitě srozumitelný a lichotivý. Dashboard, který říká „ROAS marže 1,1×", vyžaduje vysvětlení, může zklamat a není prodejný manažerovi, který slyšel o standardním ROAS. Google nemá žádný důvod tuto komunikaci komplikovat.
Mechanismus 3 — Smart Bidding na výnosy produkuje více objemu na začátku. Na účtu v learning fázi optimalizace na výnosy umožňuje algoritmu rychle zachytit SKU s vysokým obratem a vysokou mírou konverze — což rychle vychází z learning fáze. Optimalizace na marži vyžaduje jemnější signál a diferencované konverzní akce, které zpomalují výstup z learning fáze. Google odměňuje ROAS výnosů zdánlivě rychlejším výkonem — za cenu degradovaného produktového mixu, který se projeví až po 60–90 dnech.
Jak obrátit mechanismus ve 4 akcích:
- Akce 1 — Vynutit hodnotu konverze na skutečnou marži, nikoli na prodejní cenu. Podrobně v sekcích 5 a 6.
- Akce 2 — Kalibrovat Target ROAS na marži, nikoli na výnosy. Pokud je vážená průměrná marže 30 %, Target ROAS 1,3× = ROAS výnosů 4,3× — mírně čistě pozitivní rovnováha.
- Akce 3 — Sledovat produktový mix Smart Bidding každý týden. Pokud podíl commodity bestsellerů s nízkou marží překročí 50 %, upravit Custom labels pro snížení jejich relativní hodnoty konverze.
- Akce 4 — Reportovat týmu v čisté marži, nikoli v ROAS. Vynutit posun konverzace od „ROAS 4×" k „měsíční čisté marži po reklamě" — je to kulturní stejně jako technické.
Pro e-commerce strategii, která orchestruje ROAS marže se Shopping a PMax, viz náš setup optimalizace Google Shopping. Pro konkrétní scénář ShopifyPlus / PrestaShop, setup Shopify vs PrestaShop podrobně popisuje implementace.
Nastavení Custom labels Merchant Center podle marže
Technickým čepem ROAS marže je Custom label Merchant Center. Oficiální dokumentace Custom labels Google Merchant Center. Google Merchant Center zpřístupňuje 5 atributů custom_label_0 až custom_label_4 na SKU v produktovém feedu. Tyto labely jsou volné řetězce (text nebo číslo), které můžete použít k segmentaci v Google Ads — podle marže, sezónnosti, marže × objemu, cenového bucketu, stáří skladových zásob.
Doporučená konvence Custom labels pro ROAS marže:
- custom_label_0 = bucket marže (hodnoty 1 až 5, kde 1 = nízká marže 10–19 %, 5 = prémiová marže 50 %+).
- custom_label_1 = sezónnost (winter, spring, summer, autumn, all-season) — pro sezónnost s naším průvodcem sezónností.
- custom_label_2 = stáří zásob (new = méně než 30 dní, recent = 30–90 dní, mature = 90–365 dní, end = 365 dní+) — pro správu starých zásob.
- custom_label_3 = cenový bucket (low, mid, high, premium) — pro úpravu Target ROAS podle cenového segmentu.
- custom_label_4 = kolekce nebo značka — pro marketingový reporting.
Postup tagování podle platformy:
- Shopify — použít dedikovanou aplikaci (DataFeedWatch, Feedonomics, Simprosys), která zpřístupňuje mapování Custom labels podle tagu produktu nebo metafieldu. Metadata custom_label_0 na metafieldu
marge_bucketaktualizovány denně z ERP. - PrestaShop — nativní modul CSV Merchant Center nebo modul třetí strany. Mapování custom_label_0 z dedikovaného atributu produktu
marge_bucket(vytvořeného jako atribut produktu, nikoli kategorie). Denní re-export feedu. - Magento / Adobe Commerce — nativní modul Merchant Center od roku 2023 (dříve Google Shopping by Magento). Mapování custom_label_0 z atributu katalogu produktu
marge_bucketaktualizovaného skriptem z ERP. - Custom / WooCommerce / ostatní — týdenní Excel feed s ručním nebo poloautomatickým mapováním. Pracnější, ale funkční.
Validace před pokračováním: v Merchant Center > Diagnostika produktů ověřit, že 100 % aktivních SKU má definovaný custom_label_0. Jakýkoli SKU bez custom_label_0 bude ignorován skupinami produktů Smart Shopping/PMax — tedy neviditelný pro Google Ads. Pokrytí pod 95 % je nedostatečné.
Na katalogu 5 000 SKU počáteční tagování typicky vyžaduje 4 až 12 h úsilí týmu (logistika + vývoj + analytika) pro mapování marží, validaci bucketů, zavedení mapování. Měsíční re-tagování je pak automatické. Počáteční úsilí je jediná překážka, a je směšně malá ve srovnání s 18 až 34 % dodatečné čisté marže, kterou odemyká.
Diferencovaná hodnota konverze podle produktu
Druhý technický pilíř: hodnota konverze odeslaná do Google Ads musí odrážet marži, nikoli prodejní cenu. To vyžaduje vytvoření několika konverzních akcí (jedné na bucket marže) a nasměrování každého prodeje na správnou akci podle bucketu zakoupeného SKU. Instalatérské práce se dělají na straně GTM nebo na straně serveru — podle vyspělosti sledování účtu.
Konfigurace Google Ads — vytvoření 5 diferencovaných konverzních akcí:
- Nakup_marze_1 — pravidlo hodnoty: 0,15 × prodejní cena (mediánová marže bucketu 15 %).
- Nakup_marze_2 — pravidlo hodnoty: 0,25 × prodejní cena (mediánová marže bucketu 25 %).
- Nakup_marze_3 — pravidlo hodnoty: 0,35 × prodejní cena.
- Nakup_marze_4 — pravidlo hodnoty: 0,45 × prodejní cena.
- Nakup_marze_5 — pravidlo hodnoty: 0,55 × prodejní cena.
Všech 5 musí být označeno jako primární konverze (Primary) pro Smart Bidding. Účet již nemá jedinou konverzi „Nákup", ale 5 samostatných konverzí — Google Ads je správně agreguje do globálního ROAS.
Implementace GTM na straně klienta:
// Sur la page de confirmation commande
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
window.dataLayer.push({
event: 'purchase_complete',
transaction_id: 'TX12345',
items: [
{ sku: 'SKU-A', price: 49.90, marge_bucket: 3 },
{ sku: 'SKU-B', price: 89.00, marge_bucket: 5 }
]
});
Vlastní GTM trigger čte marge_bucket a spouští odpovídající konverzní tag (zde Nakup_marze_3 nebo Nakup_marze_5), s hodnotou = cena × multiplikátor. Pro více SKU v košíku spustit konverzi na SKU s jeho individuální hodnotou, nebo předem agregovat na straně serveru při velmi vysokém objemu.
Doporučená serverová implementace pro velké objemy: Enhanced Conversions for Web (nebo Conversion API na straně serveru) s předem vypočítaným payloadem, který již obsahuje hodnotu konverze váženou marží. Vyhýbá se závislosti na JavaScript klientu a zlepšuje cross-device matching. Dokumentace Enhanced Conversions Google Ads.
Validace 7 dní po implementaci: v Google Ads > Konverze ověřit, že všech 5 akcí přináší objem koherentní s vaším skutečným marži mixem. Nadreprezentace Nakup_marze_1 (commodity bestselleři) nebo nedostatečná reprezentace Nakup_marze_5 (prémiové) signalizuje problém s routováním GTM. Překalibrovat před přepnutím Smart Bidding.
Pro kompletní řetězec sledování konverzí, který toto vážení podporuje, viz náš průvodce sledováním konverzí Google Ads.
Metodologie přechodu na Target ROAS marže
Jakmile jsou Custom labels a diferencované hodnoty konverze zavedeny (sekce 5–6), zbývá přepnout Smart Bidding na ROAS marže. Tento přechod je nejchoulostivější fáze — Smart Bidding se musí znovu naučit a příliš agresivní kalibrace objem zabije. Tři prověřené kroky na horizontu 30–45 dní.
Krok 1 (týdny 1–2) — Změřit aktuální váženou průměrnou marži. Před jakoukoli změnou strategie nabídek vypočítat váženou průměrnou marži konverzí generovaných kampaní za posledních 30 dní. Příklad: kampaň Shopping FR generovala 80 000 € výnosů, mix 50 % bucket 1 (marže 18 %) + 30 % bucket 3 (marže 35 %) + 20 % bucket 5 (marže 55 %) = vážená průměrná marže 28,5 %. To je vaš výchozí stav.
Krok 2 (týdny 3–4) — Přepnout Target ROAS na novou váženou hodnotu konverze. Pokud byl starý Target ROAS na výnosy 4× (= implicitní cíl marže 1,14× s marží 28,5 %), nový Target ROAS marže by měl cílit na 1,2 až 1,3× — mírně ambicióznější, ale ne nadměrný, aby neusmrtil objem. Na PMax přepnout najednou; na Search/Shopping přepínat kampaň po kampani s 7denním odstupem pro izolaci dopadu.
Krok 3 (týdny 5–6) — Vyhodnotit a upravit. Měřit čistou marži generovanou při konstantních výdajích, porovnat s výchozím stavem. Tři možné scénáře:
- Čistá marže rostla +10 %+ vs výchozí stav — přechod úspěšný. Testovat Target ROAS marže 1,4–1,5× pro škálování.
- Čistá marže stabilní ±5 % — Smart Bidding se stabilizoval na novém signálu, ale nerealizoval. Ověřit, že Custom labels pokrývají 100 % aktivních SKU a že rozmanitost hodnot konverze je skutečná (ne všechny nákupy na Nakup_marze_3 například).
- Čistá marže klesla — příliš agresivní kalibrace, Smart Bidding přerušil rentabilní objem. Vrátit se na Target ROAS marže 1,1× a počkat 14 dní před zvýšením.
Na účtech, které přecházejí přísně touto metodou, je pozorovaný signál za 30 dní trojnásobný: (1) měsíční čistá marže roste +18 až +34 % při konstantních výdajích, (2) produktový mix driftuje k bucketům marže 3–5 (nárůst o 8 až 18 procentních bodů), (3) ROAS výnosů klesá o –15 až –25 % — paradoxní, ale zdravé: generujete méně objemu s nízkou marží a více čisté marže. Přesně tento signál je třeba hledat: výnosy klesají, marže roste.
Pro účty, které sledují ROAS marže déle než 90 dní, se mezera dále prohlubuje: škálování při vyšších výdajích probíhá v proporcionální marži (rozpočet +50 % produkuje +50 % marže), zatímco u čistého ROAS výnosů škálování obecně produkuje marginální pokles kvůli driftu produktového mixu. To je skutečné strategické vítězství: rentabilita škáluje lineárně, nikoli ve tvaru zvonu.
Tento rámec se identicky aplikuje na účty, které aktivovaly Performance Max — kde je riziko driftu ROAS ještě zesíleno neprůhlednou povahou alokace Smart Bidding. Pro detail vzorců selhání PMax, které tento problém zhoršují, viz náš článek Performance Max ničí 30 % účtů.
CTA audit: pokud váš e-commerce účet stále pilotuje ROAS výnosů a váš katalog obsahuje alespoň 2 různé buckety marže (případ většiny mid-market francouzských e-shopů), existuje vysoká pravděpodobnost, že necháváte 18 až 34 % čisté marže na stole, při konstantních výdajích. Náš audit SteerAds konkrétně měří delta potenciální čisté marže přechodu ROAS výnosů → ROAS marže na vašem katalogu, před zahájením 4–12 h tagování Custom labels.
ROAS výnosů není mrtvý — zůstává užitečný jako povrchový ukazatel, jako proxy objemu, jako jednoduchá metrika pro interní komunikaci. Ale nikdy by neměl být cílem optimalizace Smart Bidding na katalogu s heterogenní marží. Náklady příležitosti jsou příliš vysoké a technické řešení příliš dostupné na to, aby nebylo zavedeno. Skutečná otázka již není „jaký ROAS cílíme?" ale „kolik čisté marže generujeme na euro reklamy?". Přeformulovat otázku znamená být napůl na cestě ke skutečné rentabilitě.
Zdroje
Oficiální zdroje použité v tomto průvodci:
FAQ
Proč je ROAS výnosů marná metrika?
Protože nic nevypovídá o rentabilitě. ROAS výnosů měří poměr vygenerovaného obratu k reklamním výdajům — ROAS 4× znamená, že 1 € vydaný produkuje 4 € obratu. Ale hrubá marže těchto 4 € se může pohybovat od 15 % do 65 % podle kategorie produktu, což dává čistý příspěvek 0,60 € až 2,60 € pro tentýž 1 € vydaný. Na heterogenním katalogu (móda + doplňky + velké kusy, nebo elektronika + spotřební materiál) mechanicky optimalizace na ROAS výnosů tlačí algoritmus k produktům s nízkou marží a vysokým obratem — přesně opak toho, co je třeba.
Je ROAS marže skutečně měřitelný v Google Ads v roce 2026?
Ano, od zavedení Custom labels Merchant Center a diferencované hodnoty konverze podle produktu. Postup: tagovat každý SKU kategorií marže (custom_label_0 = bucket marže 1–5), nahrát do Merchant Center, vytvořit diferencované konverzní akce v Google Ads s vypočítanými hodnotami (např. 0,32 × cena pro marži 32 %, 0,18 × cena pro marži 18 %), přepnout Smart Bidding na Target ROAS kalibrovaný na cílovou marži. Technicky proveditelné od roku 2023 a výpočet se automaticky aktualizuje s každou objednávkou. Většina francouzských e-shopů to jednoduše neudělala.
Jaké procento francouzských e-shopů pilotuje ROAS výnosů v letech 2025–2026?
Podle agregovaných dat Google Ads 2025–2026 přibližně 78 až 86 % mid-market francouzských e-shopů pilotuje svůj Smart Bidding Google Ads na výnosy, nikoli na marži. Procento je ještě vyšší u účtů v agenturách (90 %+) než u interně řízených účtů. Strukturální příčina: Google Merchant Center standardně tlačí prodejní cenu jako hodnotu konverze a nikdo ji nepřekonfiguruje. Účty, které přejdou na ROAS marže, dosahují mediánem dodatečné čisté marže +18 až +34 % při stejných výdajích během následujících 90 dní — ne generováním více, ale inteligentní realokací.
Jaký je přesný vzorec ROAS marže?
ROAS marže = (Výnosy × Vážená průměrná hrubá marže) / Reklamní výdaje. Záludnost: vážená průměrná hrubá marže není hrubá marže zobrazená vaším ERP. Je třeba ji vážit skutečnou kompozicí prodejů generovaných každou kampaní. Příklad: kampaň generuje 60 % prodejů v bucketu marže 18 % a 40 % v bucketu marže 42 %, vážená průměrná marže je 27,6 %. Pokud je výnos 10 000 € a výdaj 2 500 € (ROAS výnosů 4×), ROAS marže je (10 000 × 0,276) / 2 500 = 1,1× — čistě pozitivní, ale mnohem skromnější než zobrazovaných 4×.
Které e-commerce vertikály jsou nejvíce vystaveny pasti ROAS výnosů?
Všechny, které mají katalog s heterogenní marží. Móda (marže 25 až 75 % podle kolekce), spotřební elektronika (5 až 35 % podle kategorie), domácnost/dekorace (15 až 55 %), krása (35 až 70 %), velké kusy/nábytek (10 až 45 %), high-tech doplňky vs hardware (10 až 60 %). Naopak vertikály s homogenní marží (mono-značková kosmetika, opakující se spotřební materiál jako káva) jsou méně ohroženy — ROAS výnosů je tam správným proxy. Ale to je výjimka, nikoli pravidlo. Většina multi-kategoriálních e-shopů je strukturálně vystavena a neví o tom.