CAC SaaS B2B FR mid-market 2026: medián 1 200–2 000 € u Google Ads search non-brand oproti 1 800–3 200 € u LinkedIn Ads Sponsored Content (panel sledovaný průběžně u ACV 12 k–80 k€, cyklus 60–180 dní). Rozdíl vypadá jasně ve prospěch Googlu — jenže poměr LTV:CAC za 24 měsíců je ve většině sledovaných případů vyšší u LinkedIn než u Googlu (3,8:1 vs 3,1:1 medián), protože kvalita ICP fit leadu LinkedIn drtí kvalitu leadu Google na dlouhém horizontu. A nikdo o tom nemluví.
Falešný souboj Google Ads vs LinkedIn Ads polarizuje od roku 2022 a nadále kontaminuje SaaS B2B arbitráže v roce 2026. Není to souboj: je to stack. U cyklu 60–180 dní s firemním ICP (IT ředitelé středních firem, finanční ředitelé bank, HR manažeři velkých skupin) pozorovaná vítězná kombinace není binární — systematicky zahrnuje tři kanály: Google Ads (vyjádřený search záměr), nativní LinkedIn Ads (vytváření latentní poptávky na ICP) a Microsoft Ads s LinkedIn integrací (ABM v intent search, nevyužitý diferenciátor). Tento článek jasně vymezuje roli každého kanálu, atribuci na dlouhém cyklu, skutečný sledovatelný CAC a alokaci rozpočtu podle fáze. Pro základy akvizice SaaS B2B viz náš pilíř Google Ads SaaS B2B. Náš kalkulátor CAC blended vs paid-only odděluje náklady na akvizici na kanál pro řízení arbitráže.
SaaS B2B 2026: kompletní akviziční stack
Placený akviziční stack zralého SaaS B2B v roce 2026 se neredukuje na dominantní kanál. Je to sestava 3 platforem, které každá pokrývá jiný segment funnelu a jiný mentální stav prospektu. Pravidlo je jednoduché: pokud identifikujete kanál schopný zcela nahradit ostatní dva, zanecháváte pipeline na stole — konkurence ho absorbuje a váš globální CAC stoupne o 18–32 % za 90 dní.
3 kanály a jejich strukturální role:
- Google Ads — zachycuje již vyjádřený search záměr. Když IT ředitel zadá „ITSM software pro 500 zaměstnanců" na Google, již identifikoval potřebu a hledá řešení. Google Ads obsluhuje čistý bottom-funnel komerční záměr, plus frakci top-funnelu přes Demand Gen na inventářích Discover/Gmail/YouTube.
- Nativní LinkedIn Ads — vytváří latentní poptávku na ICP. Prospect aktivně nehledá vaši kategorii produktu, ale patří do vašeho cílového persony a scrolluje svůj LinkedIn feed 30–60 minut denně. Sponsored Content vzdělává, Message Ads oslovuje nominálně, Video Ads buduje ABM povědomí značky.
- Microsoft Ads s LinkedIn integrací — most mezi oběma. Microsoft umožňuje bidovat na search keywords Bing s targetingem Job Title / Company / Industry děděným z LinkedIn. To je ABM v intent search, funkce neexistující v Google Ads a nepřístupná na nativním LinkedIn (který je demografický, ne search). U účtů, které řídíme se silným firemním ICP, je to kanál s nejnižším CAC v mixu — viz náš Microsoft Ads SaaS B2B strategie.
Klasická chyba: uvažovat na 1 nebo 2 kanálech. Mnoho mid-market SaaS B2B editorů začíná Google Ads (logické, je to nejzralejší a nejměřitelnější kanál), pak testuje LinkedIn 18 měsíců poté. Microsoft Ads přichází jako třetí v pořadí v nejlepším případě, nebo vůbec. Důsledek: platí plný LinkedIn CPC tam, kde by část LinkedIn targetingu (Job Title + Company) byla dostupná za 30–40 % nákladů přes Microsoft Ads na keyword intent search Bing.
Google Ads B2B: zachytávání záměru + Demand Gen
Google Ads plní v SaaS B2B 2026 dvě odlišné funkce: Search non-brand (zachycení vyjádřeného komerčního záměru v bottom-funnelu) a Demand Gen (top-funnel na Discover/Gmail/YouTube). Zaměňovat obě v jednom nediferencovaném reportingu je první analytický bias, který vidíme v auditech. Jsou to dvě odlišné kampaně, dva odlišné cíle, dvě odlišné KPI.
Search non-brand SaaS B2B — čistý komerční záměr:
- Klíčová slova generický záměr řešení („B2B CRM software", „ITSM nástroj pro střední firmy") a specifický záměr řešení („B2B CRM s automatickými follow-upy", „ITSM pro 500 uživatelů střední firmy").
- Match types Phrase a Exact dominují — Broad Match se Smart Biddingem pouze při 50+ konverzích/měsíc na účtu.
- Klíčová slova záměr konkurence („[konkurent] alternativa", „[konkurent] vs [jiný konkurent]") — kritický bottom-funnel, nejvyšší míra konverze demo na účtu.
- Sledovaný mediánový CPC u firemního ICP FR: 1,80–4,20 € u standardních komerčních dotazů, 5–12 € u ultra-kompetitivních dotazů na konkurenci.
- Míra konverze demo: medián 3,9–5,5 % u segmentu ICP fit, oproti 1,2–2,1 % u segmentu ICP non-fit.
Search brand SaaS B2B — konkurenční ochrana a closing:
- Klíčová slova na vlastní značku + pravopisné varianty + „[značka] recenze", „[značka] cena", „[značka] login". Pouze Exact Match, negativy „zaměstnanci", „zaměstnání", „stáž".
- Mediánový CPC 0,40–1,20 € — výrazně nižší než non-brand, protože nikdo nebiruje proti vám (kromě konkurentů dělající brand conquesting).
- Míra konverze 25–40 % — kanál s nejnižším CAC, ale inkrimentalita je částečná. U brand holdoutu na 4 týdny by 35–55 % konverzí přišlo přes organické SEO bez Google Ads brand. Rozpočtovat, ale ne na úkor non-brand.
Google Ads Demand Gen — top-funnel firemní ICP:
Demand Gen (dříve Discovery Ads) distribuuje na Discover Feed, Gmail Promotions a YouTube Shorts. Je to jediný relevantní Google Ads top-funnel nástroj pro SaaS B2B a má dvě přísné vstupní podmínky: 30+ konverzí za měsíc na účtu a Customer Match list 5 000+ ICP kontaktů. Bez těchto dvou předpokladů spotřebovává Demand Gen rozpočet bez využitelného signálu. Viz náš průvodce Customer Match first-party data 2026 pro budování vlastních publik.
Performance Max Google na SaaS B2B účtu bez aktivního importu offline konverzí je nejnákladnější chybou tohoto segmentu. Algoritmus optimalizuje na MQL (odeslaný demo formulář), nachází způsoby, jak tlačit top-funnel provoz produkující mnoho junk MQL, a skutečný CAC deal closed-won vychází 2–3× vyšší než zobrazený CPA. Pokud aktivujete PMax v SaaS B2B, vyžadujte bezpodmínečně: offline upload deal closed-won přes Salesforce/HubSpot connector, aktivní brand výluky, holdout inkrimentalitu na 4 týdny alespoň jednou za čtvrtletí. Viz náš průvodce offline konverzemi CRM.
Sledovaný mix Google Ads SaaS B2B na mid-market FR panelu: 55–65 % Search non-brand (jádro zařízení), 10–15 % Search brand (ochrana), 15–25 % Demand Gen (top-funnel ICP), 5–10 % PMax s přísnými výlukami (pouze pokud jsou offline konverze funkční). Každá výrazná odchylka od tohoto rozdělení si zaslouží písemné odůvodnění — jinak jde o výchozí, ne strategickou arbitráž.
Nativní LinkedIn Ads: ABM + Sponsored Content + Message Ads
Nativní LinkedIn Ads plní tři odlišné funkce, které Google Ads nemůže pokrýt: vytváření latentní poptávky na ICP (Sponsored Content), nominální studený outbound na cílové účty (Message Ads) a ABM povědomí o značce (Video Ads). Tyto funkce předcházejí search záměru — pracují na prospectech, kteří by nikdy nezadali váš Google keyword, protože si svou potřebu ještě neuvědomují. Oficiální dokumentace na business.linkedin.com.
Sponsored Content — vytváření latentní poptávky:
To je dominantní LinkedIn formát pro SaaS B2B. Sponzorované příspěvky (single image, carousel, dokument/PDF, video) zobrazované ve feedu prospektů cílených podle Job Title + Industry + Company size + Seniority. Sledovaný mediánový CPC u firemního ICP FR mid-market: 8–14 €. V absolutní hodnotě drahé, ale míra shody ICP je ve většině sledovaných případů 3–5× vyšší než u Google Ads search non-brand — platíte více za klik, ale klik patří vašemu personě s výrazně vyšší pravděpodobností.
Message Ads (dříve Sponsored InMail) — nominální outbound ABM:
Unikátní LinkedIn formát: osobní zpráva přichází přímo do LinkedIn schránky cíleného prospektu. Typická cena za odeslání (CPS, Cost Per Send) 0,40–0,80 €, s mírou otevření 35–60 % (vs 18–28 % u standardního emailu) a mírou odpovědi 1–4 % u firemních ICP segmentů. Kritický nástroj pro přísný ABM na 50–200 nominálních účtů. Vyhrazeno pro SaaS B2B v growth+ fázi s SDR týmem schopným kvalifikovat odpovědi — jinak plýtvání.
Video Ads — ABM povědomí o značce:
Top-funnel notorietní formát na ICP, měření CPV (Cost Per View). Užitečné při spuštění majoritního produktu nebo cílených sektorových kampaní. Není kritické pro většinu mid-market SaaS B2B — často první rozpočet ke škrtnutí při rozpočtovém tlaku.
Nativní LinkedIn targeting a jeho klíčové dimenze:
Pravidlo ABM LinkedIn: nikdy necílit podle 1 dimenze samotné — vždy křížit minimálně Job Title + Seniority + Company size + Industry. Cílení „IT ředitelé" samo o sobě produkuje pool publika 800 k+ profilů ve Francii, zředěný a neefektivní. Cílení „IT ředitelé + Director+ + 200–1 000 zaměstnanců + Bankovnictví/Pojišťovnictví" redukuje na 8–15 k ultra-kvalifikovaných profilů — to je sledovaný ABM sweet spot.
Pro SaaS B2B se přísnou ABM strategií na 50–200 cílových účtů nahrávání Company listu (ekvivalent Customer Match na straně LinkedIn) jako doplněk demografického targetingu radikálně transformuje výkon. Podle sledovaných agregovaných dat Google Ads, targeting Company list ABM + Job Title dělí CAC 2–3× oproti standardnímu demografickému targetingu.
Atribuce cyklu 60–180 dní: proč Google podhodnocuje B2B
Atribuce dlouhého cyklu je hlavní past arbitráže SaaS B2B 2026. Většina referenčních účtů řídí akvizici na konverzích definovaných na D+30 — odeslaný demo formulář, vytvořený účet, spuštěný trial. U cyklu 60–180 dní jsou tyto signály zašuměné: zachycují frakci pipeline, strukturálně upřednostňují rychlé bottom-funnel kanály a podhodnocují top-funnel kanály s odloženým efektem. Přímý důsledek: Google Ads Search non-brand vypadá uměle nadřazený, LinkedIn Ads vypadá uměle slabý a arbitráž rozpočtu se mýlí.
4 úrovně atribuce SaaS B2B a jejich biasy:
- MQL (Marketing Qualified Lead, odeslaný formulář) — dostupný na D+0, silně zašuměný. Zachycuje začátek cesty, ne nákupní záměr. Bias: upřednostňuje kanály produkující objem formulářů (Google Ads non-brand, někdy LinkedIn Lead Gen Forms v top-funnelu).
- SQL (Sales Qualified Lead, kvalifikovaný SDR) — dostupný na D+4 až D+7, méně zašuměný. Filtruje non-ICP MQL. Bias: upřednostňuje kanály se silným ICP fit (LinkedIn, Microsoft Ads + LinkedIn integrace), penalizuje zředěné objemové kanály.
- Vytvořená příležitost (deal vstoupivší do pipeline) — dostupný na D+14 až D+30, čistý signál. Ale velká latence — algoritmus Smart Bidding se na něm nemůže optimalizovat bez offline uploadu.
- Deal closed-won (podpis smlouvy) — dostupný na D+60 až D+180, nejčistší signál funnelu. Jediný signál, který skutečně měří CAC. Prohibitivní latence pro standardní Smart Bidding — odtud nutnost importu offline konverzí.
Import offline konverzí (GCLID + deal closed-won přenesené do Google Ads přes Salesforce nebo HubSpot connector) transformuje atribuci dlouhého cyklu. Algoritmus Smart Bidding pak optimalizuje na skutečný deal, ne na zašuměný MQL. Na účtech, které doprovázíme, snižuje aktivace offline uploadu deal closed-won skutečný CAC o 22–38 % za 90 dní při konstantním rozpočtu — jednoduše proto, že algoritmus přestane honit junk MQL a soustředí rozpočet na keywords, které skutečně produkují podepsané dealy. Je to zdaleka nejméně využitá páka řízení SaaS B2B.
Proč Google podhodnocuje B2B v standardní atribuci:
- Výchozí atribuční model „Data-Driven" — od roku 2023 aplikuje Google Ads DDA (Data-Driven Attribution) jako výchozí. Je to lepší než historický last-click, ale DDA je kalibrovaný na intra-Google signál (Google Ads kampaně + GA4). Nevidí LinkedIn Ads. Nevidí Microsoft Ads. Mechanicky over-attributuje intra-Google touchpointy na B2B multi-touch funnelu.
- Žádné cross-platform view-through tracking — prospect, který vidí LinkedIn Sponsored Content, neklikne, pak zadá vaši značku na Google o 14 dní později, bude 100% přiřazen ke Google brand search ve standardním reportu. LinkedIn nebude mít žádný kredit, přestože vytvořil poptávku, která spustila brand dotaz.
- GCLID expiruje za 90 dní — atribuční pivot Google (GCLID) má životnost 90 dní. U cyklu 120–180 dní jsou dealy podepsané po D+90 nepřiřaditelné k původnímu Google kliknutí. Řešení: GCLID uložený v CRM od prvního touchpointu, offline konverze re-uploadována v D+deal-signed.
Praktické řešení pro čisté měření:
- Aktivovat import offline konverzí v Google Ads A Microsoft Ads. Uložit GCLID + MSCLKID + LinkedIn Click ID v CRM od prvního formuláře.
- Vnitřně vážit podle podepsané hodnoty deal closed-won, ne podle počtu MQL.
- Provádět 1 geo holdout inkrimentalitu za čtvrtletí pro každý kanál — Google, LinkedIn, Microsoft — minimálně 4 týdny. Měřit kanibalizaci a skutečnou inkrimentalitu každého kanálu.
- Sestavit dashboard CAC na D+90 na kanál (ne CAC na D+30) pro řízení arbitráže rozpočtu — to je minimální latence pro stabilní signál v SaaS B2B.
Pro technickou mechaniku offline konverzí viz náš průvodce offline konverzemi CRM Google Ads. Pro server-side tracking, který to vše zpřehledňuje, viz náš průvodce server-side trackinbgem GTM 2026.
CAC a LTV na sledovatelný kanál
Zde jsou sledované mediánové CAC podle veřejných benchmarků SaaS B2B mid-market FR, které průběžně sledujeme (ACV 12 k–80 k€, cyklus 60–180 dní, firemní ICP). Jsou to mediány — vaše vertikála a vyspělost trackingu je výrazně modifikují.
Čtení klíčových čísel:
- Nejnižší CAC pozorovaný je Microsoft Ads search standard (bez LinkedIn integrace) — medián 1 000–1 800 €. Ale je to nízký objem a střední ICP fit. Rychlá saturace.
- Nejvyšší LTV:CAC je LinkedIn Ads Message Ads — medián 4,2:1. Ale objem je nízký, SDR provozní náklady jsou vysoké a škálovatelnost je omezena na 200–500 nominálních účtů.
- Nejlepší poměr objem/kvalita je Microsoft Ads s LinkedIn integrací — mediánový CAC 1 500–2 600 €, výborný ICP fit, LTV:CAC 4,0:1. To je nevyužitý kanál, který by měl vystoupat na 25–35 % mixu ve většině sledovaných případů u firemního ICP.
- LinkedIn Ads Sponsored Content vypadá v absolutním CAC draho (1 800–3 200 €), ale LTV za 24 měsíců vychází nad Google Ads search non-brand (3,8:1 vs 3,1:1) — kvalita ICP fit produkuje méně churnu a více upsell. To je pozorovatelné pouze pokud měříte LTV za 24 měsíců, ne CAC na D+30.
Past „nejnižšího CAC":
Mnoho mid-market SaaS B2B editorů přiřazuje 100 % rozpočtu kanálu s nejnižším CAC a ostatní škrtá. To je 2. nejnákladnější bias po naivní atribuci krátkého cyklu. Kanál s nejnižším CAC se nasycuje — Microsoft Ads je ve Francii nevyužitý, protože objem je omezen tržním podílem Bing, a jakýkoliv masivní přesun tam produkuje vytěsňovací efekt (CPC stoupá, CAC stoupá). Sledované pravidlo: žádný kanál by neměl přesáhnout 50 % placeného mixu SaaS B2B ve fázi growth/scale, s výjimkou extrémně specifického ICP případu.
LTV:CAC sledovatelný na kanál za 24 měsíců — interpretace:
LTV:CAC měří celkovou hodnotu zákazníka za 24 měsíců dělenou jeho CAC akvizice. Referenční práh SaaS B2B je minimálně 3:1, 4:1 pro zralého editora se zdravou ekonomikou škálování. Pod 3:1 je obchodní model napjatý. Nad 5:1 je obvykle podfinancování marketingu — necháváte trh na stole.
Pro pochopení základů ROAS / CPA / CAC, které tato čísla podkládají, viz náš průvodce pochopením ROAS, CPA, CPC.
Vítězná kombinace: Google + Microsoft (LinkedIn integ) + nativní LinkedIn
Kombinace SaaS B2B mid-market 2026 pozorovaná jako nejvýkonnější u cyklu 60–180 dní kombinuje 3 kanály podle logiky funnelu, nikoliv logiky kanálu. Každý kanál pokrývá přesnou funkci v cestě a alokace se kalibruje podle fáze vyspělosti.
Pozorovaný alokační trojúhelník:
- Google Ads — 40 až 60 % mixu — bottom-funnel pivot vyjádřený intent search. Search non-brand jako jádro, brand defense nezbytný, Demand Gen aktivován pouze pokud Customer Match list 5 k+ ICP kontaktů.
- Nativní LinkedIn Ads — 20 až 30 % mixu — vytváření latentní poptávky na ICP, primárně Sponsored Content, Message Ads ABM pokud SDR tým na místě, Video Ads ve fázi scale.
- Microsoft Ads s LinkedIn integrací — 15 až 35 % mixu — ABM intent search, nevyužitý diferenciátor. Job Title + Company targeting děděný z LinkedIn přímo v Search Bing. Nízký CAC, výborný ICP fit, škálovatelnost omezena objemem Bing.
Proč si Microsoft Ads s LinkedIn integrací zaslouží 25–35 % mixu u silného firemního ICP:
To je nejméně známý insight akvizice SaaS B2B 2026. Microsoft Ads umožňuje cílit podle Job Title + Company Name + Industry přímo v Search kampaních Bing — čímž vytváří kombinaci „vyjádřený search záměr + ABM demografický targeting" neexistující nikde jinde. Dokumentace Microsoft na about.ads.microsoft.com.
U sledovaných mid-market FR SaaS B2B má méně než 1 ze 4 aktivní kampaň Microsoft Ads, a z těch méně než 1 ze 3 využívá nativní Microsoft LinkedIn targeting. Tedy méně než 8 % trhu využívá kombinaci Bing intent search + Job Title/Company LinkedIn targeting. CPC Bing je o 32–45 % nižší než Google Ads u ekvivalentních B2B keywords (sledovaný panel), publikum je nadreprezentováno firemními desktopovými uživateli (78–88 % Microsoft Ads B2B provozu) a LinkedIn targeting filtruje ICP v záměru. Pro SaaS B2B editora s ICP IT ředitel střední firmy / finanční ředitel banky / HR manažer velké skupiny je to páka s největším CAC delta oproti status quo. Viz náš případová studie SaaS B2B 90 dní.
Praktické pravidlo alokace kombinace:
-
Počáteční fáze SaaS B2B (0–12 měsíců, ARR < 1 M€) — focus Google Ads (60–70 % mixu), opatrný test LinkedIn Sponsored Content (20–25 %), test Microsoft Ads až od M+6 (10–15 %). Zatím nepřipraven na Demand Gen Google ani LinkedIn Message Ads.
-
Fáze growth SaaS B2B (12–36 měsíců, ARR 1–10 M€) — kompletní triangulace. Google Ads (40–50 %), nativní LinkedIn (20–25 %), Microsoft Ads + LinkedIn integrace (20–30 %), buffer test/expanze (5–10 %). Demand Gen Google aktivován pokud Customer Match list zralý. LinkedIn Message Ads aktivovány pokud SDR tým.
-
Fáze scale SaaS B2B (36+ měsíců, ARR > 10 M€) — kombinace se optimalizuje čtvrtletní holdout inkrimentalitou. Google Ads (35–45 %), nativní LinkedIn (20–30 % — kompletní mix Sponsored + Message + Video), Microsoft Ads dominantní pokud silné firemní ICP (25–35 %), experimentální testovací kanály (5–10 % — TikTok B2B, Reddit Ads, podcast reklamy).
Co v kombinaci nefunguje:
- Provozovat 3 kanály bez cross-channel trackingu — přijímáte nejhorší rozhodnutí, protože každá platforma si sebe přičítá. Geo holdout inkrimentalita čtvrtletně je povinná.
- Rovnoměrná alokace 33/33/33 — líné, nezohledňuje ani fázi ani ICP. Vyhnout se.
- Vypnout nativní LinkedIn, protože Microsoft LinkedIn integrace stačí — ne. Microsoft pokrývá ABM intent search, ne vytváření poptávky. LinkedIn Sponsored Content zůstává unikátní funkcí v top-funnel ICP.
- Aktivovat Demand Gen Google bez Customer Match listu — plýtvání. Demand Gen bez ICP Customer Match signálu se odkloní k B2C. Minimálně 5 k+ ICP kontaktů je předpoklad.
Alokace rozpočtu podle fáze: seed, growth, scale
Alokace rozpočtu se radikálně mění mezi fází seed (0–12 měsíců), growth (12–36 měsíců) a scale (36+ měsíců). SaaS B2B firmy, které zmrazí alokaci ve fázi seed a zachovají ji ve fázi growth nebo scale, systematicky underperformují. Zde je pozorovaná logika.
Fáze seed (0–12 měsíců, ARR < 1 M€) — priorita učení:
Cílem v této fázi není absolutní optimalizace CAC — je to budování využitelného signálu. Potřebujete:
- 30+ konverzí/měsíc v Google Ads pro aktivaci stabilního Smart Biddingu (Target CPA, Target ROAS).
- 5 000+ CRM kontaktů pro zahájení čistého Customer Match listu.
- MSCLKID + GCLID uložené v CRM od prvního formuláře pro přípravu importu offline konverzí.
- 3–5 měsíců dat LinkedIn Sponsored Content pro kalibraci ICP targetingu a ad creative.
Žádný Demand Gen Google, žádné LinkedIn Message Ads, žádný PMax. Příliš drahé na signál pro tracking vyspělost. Focus na Google Search non-brand + LinkedIn Sponsored Content + lehký test Microsoft Ads od M+6.
Fáze growth (12–36 měsíců, ARR 1–10 M€) — kompletní triangulace:
To je fáze, kde se kombinace 3 kanálů plně nasazuje. Máte (nebo byste měli mít):
- Import offline konverzí aktivován v Google Ads A Microsoft Ads (deal closed-won).
- Customer Match list 5–15 k+ živých ICP kontaktů aktualizovaný měsíčně.
- SDR tým schopný zpracovat 50–200 odpovědí LinkedIn Message Ads/měsíc.
- Server-side tracking GTM v produkci (jinak iOS 18+ a blokátory cookies degradují 25–40 % signálu).
V této fázi se arbitráž rozpočtu provádí čtvrtletně pomocí geo holdout inkrimentality, ne měsíčně intuitivně. A test/expanze 5–10 % mixu slouží k průzkumu kanálů, které by se mohly stát significantními ve fázi scale (TikTok B2B, Reddit Ads, sponzorované podcasty).
Fáze scale (36+ měsíců, ARR > 10 M€) — průběžná optimalizace inkrimentalitou:
V této fázi je kombinace zralá, CAC čísla na kanál jsou stabilní a výzva se stává optimalizace posledních 5–15 % výkonu. Páky:
- Čtvrtletní holdout inkrimentalita na každém kanálu pro měření kanibalizace a over-atribuce.
- Segmentovaný Customer Match list podle ICP fáze (top accounts, growth accounts, win-back churned).
- Microsoft Ads získávající dominanci pokud silné firemní ICP — pozorováno až 35–45 % mixu u některých vertikálně zaměřených SaaS B2B editorů bankovnictví/pojišťovnictví/veřejného sektoru.
- Kompletní mix LinkedIn Ads — Sponsored + Message + Video koordinované ABM sekvencí.
- Testování 5–10 % experimentálních kanálů — TikTok B2B (ano, je to v roce 2026 seriózní u některých mladých B2B ICP), Reddit Ads (výborné u ICP DevOps/SRE/data), podcast reklamy (ABM notorietní).
Jediná páka, která odlišuje scale SaaS B2B optimalizující svůj placený mix od ostatních, je pravidelná praxe geografické holdout inkrimentality. Jednou za čtvrtletí, minimálně 4 týdny, na každý kanál — Google, LinkedIn, Microsoft. Vypnout kanál v 1 izolovaném francouzském regionu (Nouvelle-Aquitaine, Bretagne, Occitanie jsou nejpoužívanější), měřit delta na kvalifikovaném pipeline a deal closed-won, vypočítat skutečnou inkrimentalitu oproti reklamované. U účtů, které doprovázíme, je poměr skutečné/reklamované inkrimentality 60–85 % podle kanálu — tedy 15–40 % umělé atribuce v reportech platforem. Bez holdoutu jsou vaše arbitráže biasované.
Pro audit kompletního SaaS B2B akviziučního stacku spusťte bezplatný audit SteerAds — hodnotí pozorovaný mix Google + Microsoft + LinkedIn oproti sektorovým benchmarkům mid-market FR a identifikuje odchylky alokace podle fáze. Pro metodologické srovnání cross-kanálů Google vs Meta v alokaci rozpočtu viz také náš článek Google Ads vs Meta Ads alokace rozpočtu 2026.
Arbitráž SaaS B2B 2026 se nikdy neredukuje na binární souboj. Je to trojúhelník, a nevyužitý kanál je téměř vždy Microsoft Ads s jeho nativní LinkedIn integrací — příležitostné okno, které se uzavře, jakmile o tom trh začne mluvit. Aktivujte ho zatímco vaši konkurenti ho ignorují — viz také Microsoft Advertising Research pro více detailů.
Zdroje
Oficiální zdroje použité v tomto průvodci:
FAQ
Je nutné vybírat mezi Google Ads a LinkedIn Ads v SaaS B2B 2026?
Ne, a to je past. Google Ads a LinkedIn Ads plní dvě komplementární funkce na B2B funnelu: Google zachycuje vyjádřený search záměr (IT ředitel, který zadá „ITSM software pro střední firmy"), LinkedIn vytváří latentní poptávku u ICP, který ještě neformuloval svůj dotaz. U mid-market SaaS B2B sledovaných ve veřejných benchmarcích Google Ads účty, které deaktivují jeden z kanálů, zaznamenávají nárůst globálního CAC o 18–32 % za 90 dní — ztráta kombinované inkrimentality není lineární. Správná otázka není „Google nebo LinkedIn", ale „jaká alokace podle fáze a jaká role pro Microsoft Ads s jeho nativní LinkedIn integrací".
Je CPC LinkedIn opravdu 6 až 10× dražší než Google Ads?
U nominálního CPC Sponsored Content ano: medián 8–14 € pro firemní ICP ve Francii (IT ředitelé středních firem, finanční ředitelé bank, HR manažeři velkých skupin) oproti 1,80–4,20 € u ekvivalentního Google Ads search. Ale to je chybný argument. LinkedIn neplní stejnou funkci: oslovuje prospects, kteří by nikdy nezadali Google dotaz (čistý top-of-funnel), a umožňuje cílení Job Title + Company + Industry, které neexistuje nikde jinde v search. U cyklů 60–180 dní je finální LinkedIn CAC ve většině sledovaných případů 1,4–2,2× vyšší než Google Ads — ne 6×. Cena za lead je vysoká, ale míra shody ICP je 3–5× vyšší.
Nahradí Microsoft Ads s LinkedIn integrací nativní LinkedIn Ads?
Ne, ale drasticky snižuje závislost na něm. Microsoft Ads umožňuje cílení podle Job Title, Company Name a Industry přímo v Search kampaních Bing — kombinuje search záměr (prospect aktivně hledá) a ABM targeting (filtr ICP). Pro 70–80 % SaaS B2B případů je to dostatečné v bottom-funnelu. Ale nativní LinkedIn Ads zůstává nenahraditelným pro: Sponsored Content top-of-funnel (vytváření poptávky), Message Ads outbound na nominální účty, Video Ads povědomí ABM. Sledované pravidlo: pokud vypnete nativní LinkedIn, ztratíte 25–40 % kvalifikovaného top-of-funnel pipeline za 90 dní.
Jaký je sledovatelný CAC SaaS B2B v Česku/Francii u Google Ads vs LinkedIn Ads v roce 2026?
Podle agregovaných dat Google Ads mid-market FR, která sledujeme (ACV 12 k–80 k€, cyklus 60–180 dní), je sledovaný mediánový CAC 1 200–2 000 € v Google Ads search non-brand, 1 800–3 200 € v LinkedIn Ads Sponsored Content pro firemní ICP, a 1 500–2 600 € v Microsoft Ads s aktivním LinkedIn targetingem. Cílový poměr LTV:CAC zůstává minimálně 3:1, ideálně 4:1 u zralých editorů. Pozor: tyto CAC předpokládají správné tracking offline konverzí deal closed-won — bez této infrastruktury jsou zobrazené Google Ads CAC podhodnoceny o 28–45 % podle auditovaných účtů, protože algoritmus se kalibruje na MQL, ne na skutečný deal.
Jaká alokace rozpočtu pro SaaS B2B v roce 2026 podle fáze?
Fáze seed (0–12 měsíců, ARR < 1 M€): 60 % Google Ads search non-brand + brand, 25 % LinkedIn Ads (Sponsored Content top-funnel), 15 % Microsoft Ads test. Žádný Demand Gen Google, žádné LinkedIn Message Ads — příliš drahé pro tracking vyspělost. Fáze growth (12–36 měsíců, ARR 1–10 M€): 45 % Google Ads (search + Demand Gen aktivován), 25 % LinkedIn Ads (Sponsored + Message Ads ABM), 20 % Microsoft Ads (aktivní LinkedIn targeting), 10 % buffer test/expanze. Fáze scale (36+ měsíců, ARR > 10 M€): 40 % Google Ads, 25 % nativní LinkedIn Ads (kompletní ABM mix), 25 % Microsoft Ads dominantní pro silné firemní ICP, 10 % testovací kanály (TikTok B2B, Reddit Ads, podcast reklamy). V každé fázi je čtvrtletní arbitráž holdout inkrimentalitou povinná.