SteerAds
Google AdsAuditStratégie

Anatomie účtu Google Ads v hodnotě 10M€

Anonymizovaná long-form studie zralého francouzského B2B SaaS účtu Google Ads s ročními výdaji 10 mil. EUR — top 0,5 % účtů Google Ads FR. Organizační struktura týmu 5 lidí, struktura MCC 8 sub-účtů pro evropské trhy, alokace rozpočtu 60 % PMax / 25 % Search / 10 % YouTube / 5 % Discovery, KPI týdenní/měsíční/čtvrtletní, technologický stack BigQuery + Looker + sGTM + 12 vlastních skriptů, workflow čtvrtletního holdout incrementality testu a 18 měsíců vzácných operačních poznatků. Nic vymyšleného, nic zahmleleného.

Yoann
YoannPerformance Max Specialist
···32 min čtení

10 mil. EUR ročně na výdajích Google Ads na jednom reklamním účtu řadí tento profil do top 0,5 % francouzských účtů Google Ads podle objemu. Na základě účtů sledovaných ve veřejných benchmarcích Google Ads se francouzský medián aktivních B2B SaaS účtů Google Ads pohybuje kolem 35–80 tis. EUR/rok výdajů; horní kvartil dosahuje 250–600 tis. EUR/rok; účty nad 1 mil. EUR/rok představují méně než 4 % vzorku; účty nad 10 mil. EUR/rok jsou raritou — typicky jednorožci nebo SaaS vydavatelé v hyper-růstu s firemním enterprise ICP.

Tento článek je anonymizovaná long-form studie jednoho z těchto účtů. ARR 80 mil. EUR, ACV 25–150 tis. EUR, ICP CIO/IT mid-market 200–2 000 zaměstnanců, 8 evropských trhů, tým 5 lidí, datová infrastruktura BigQuery + Looker Studio + server-side GTM, 12 vlastních skriptů Google Ads v produkci. 18 měsíců sledovaného řízení, od okamžiku, kdy účet přešel z 4 mil. EUR/rok na 10 mil. EUR/rok výdajů. Žádný název firmy. Žádná přesná čísla, která by prozradila identitu. Ale vše ostatní — org chart, struktura MCC, alokace rozpočtu podle kanálu, KPI, technologický stack, workflow inkrementality, chyby a jejich opravy — je zdokumentováno s operační přesností, jakou v marketingových případových studiích nikdy nenajdete.

Proč to publikovat? Protože FR B2B SaaS mid-market účty, které zvyšují výdaje (1 mil. EUR, 2 mil. EUR, 5 mil. EUR/rok), narážejí téměř vždy na stejné strukturální problémy po překročení určité hranice — a veřejná dokumentace o skutečné mechanice účtu 10 mil. EUR/rok je v roce 2026 prakticky neexistující. Co koluje na SEA konferencích, je téměř vždy marketing nebo „jak jsme snížili CPA o 40 %" bez kontextu. Tento článek takovou ambici nemá. Popisuje každodenní operační provoz účtu s 10 mil. EUR/rok, s ostrými názory a kritickými postoji k inkrementalitě, kanibalizaci a naivním metrikám, které jsou charakteristickým znakem mého přístupu. Pro základy Performance Max, které podkládají část analýzy, viz náš průvodce Performance Max 2026. Pro pilíř B2B SaaS viz naši strategii Google Ads B2B SaaS. Pro ohodnocení zdraví vašeho akvizičního procesu (>3 = zdravý SaaS, pod 1 = nerentabilní) náš kalkulátor LTV:CAC vrátí poměr + interpretaci.

Kontext: zralý B2B SaaS, ARR 80 mil. EUR, tým 5 lidí

Studovaný vydavatel je zralý vertikální B2B SaaS působící v segmentu ITSM/IT Operations s podmoduly ServiceDesk, IT asset management a workflow automation. Konsolidovaný ARR 80 mil. EUR v době studie, organický růst udržován na +35 % YoY za posledních 24 měsíců. Průměrný ACV 65 tis. EUR/rok s bimodálním rozložením — cluster mid-market 25–45 tis. EUR a enterprise cluster 80–150 tis. EUR. Mediánový prodejní cyklus 90 dní, P75 165 dní, P90 240 dní. Primární ICP: CIO nebo Head of IT Ops ve firmách 200–2 000 zaměstnanců; sekundární ICP: Director Service Management v enterprise firmách s 2 000+ zaměstnanci.

8 pokrytých evropských trhů: Francie (historický trh, ~28 % výdajů), UK (~22 %), Německo (~18 %), Španělsko (~9 %), Itálie (~7 %), Nizozemsko (~6 %), Švédsko (~5 %), Belgie (~5 %). Žádná přítomnost v USA nebo APAC v této fázi — strategické rozhodnutí boardu soustředit se na Evropu před mezikontinentální expanzí. Vícejazyčný web v 8 jazycích, lokální obchodní tým na každém hlavním trhu (FR, UK, DE), centralizovaný obchodní tým pro ostatní trhy.

Roční výdaje Google Ads: 10 mil. EUR stabilně, s mírnou sezónností — Q1 a Q3 mírně vyšší (cykly IT rozpočtů na začátku roku a předběžné plánování Q4), Q4 mírně nižší (běžné zmrazení podnikového IT rozpočtu). Měsíční rozložení se pohybuje od 700 tis. EUR (srpen, prosinec — minima) do 1,1 mil. EUR (březen, září — maxima). Žádná „always-on" kampaň není kvůli sezónnosti vypínána — účet běží 365 dní, arbitráž se týká agresivity biddingu, ne zapínání/vypínání.

Proč je tato studie vzorová pro komunitu SEA:

  • Zralost — 18 po sobě jdoucích měsíců řízení na 10 mil. EUR/rok se stabilním týmem, datovou infrastrukturou v produkci a operačním workflow inkrementality. Žádný případ chaotického hyper-růstu.
  • Relevantní vertikál — B2B SaaS mid-market je vertikál, kde většina aspirujících FR vydavatelů zvyšuje výdaje. Poznatky jsou přenositelné.
  • Interní tým, ne agentura — 5 in-house paid specialistů, ne externí agentura mluvící o svém klientovi. Plný operační ownership.
  • Čisté trackování — aktivní import offline konverzí, server-side tracking v produkci, čtvrtletní holdout inkrementality. Čísla, která uvádíme, jsou měřená, ne odhadnutá.

4 invarianty sledované za 18 měsíců:

  1. Konsolidovaný LTV:CAC zůstává na mediánu 4,2:1 — mírně nad cílovou hodnotou boardu 4:1, navzdory rozpočtovému tlaku +60 % za sledované období (přechod z 6 mil. EUR/rok na 10 mil. EUR/rok výdajů).
  2. Kanálový mix se za 18 měsíců mění o méně než 8 % — 60 % PMax, 25 % Search, 10 % YouTube, 5 % Discovery je stabilní alokace, čtvrtletně validovaná holdout inkrementalitou.
  3. Kvalifikovaný pipeline z Google Ads tvoří 38–44 % celkového nového obchodního pipeline — zbývajících 56–62 % pochází z SDR outbound (~25 %), organického inbound SEO (~22 %), partnerství a eventů (~15 %). Google Ads je nejdůležitějším jednotlivým kanálem, ale není dominantní.
  4. Paid tým nenarostl navzdory zdvojnásobení výdajů — přechod pouze z 4 na 5 osob, produktivita vzrostla díky automatizaci (skripty, sGTM, automatizovaný workflow inkrementality).

Tento 4. invariant je nejpoučnější. Ukazuje, že od určité zralosti škálování výdajů nevyžaduje škálování týmu — jsou to automatizace a kvalita trackování, co odemyká páku produktivity. Mnoho B2B SaaS v hyper-růstu dělá opačnou chybu: najímají 8–12 paid specialistů pro účet s 3 mil. EUR/rok, protože předem neinvestovali do datové infrastruktury. Provozní náklady se tak 2–3× znásobí bez výkonnostního přínosu.

Pro základy auditu, které umožňují identifikovat tyto invarianty ve vašem účtu, viz náš checklist auditu Google Ads.

Organizační struktura: Head of Paid + 4 specialisté (přesné role, poměry)

Paid tým 5 lidí je jedním z nejkontraintuitivnějších aspektů tohoto účtu. Velká většina B2B SaaS ve fázi růstu nadměrně najímá generalistické „PPC manažery" — každý manažer spravuje mix kampaní Search, PMax, YouTube, Display s podobnými KPI. Na tomto účtu bylo strukturální rozhodnutí opačné: 5 specialistů na 5 komplementárních funkcích s jasným ownershipem podle funkce a cross-funkční spoluprací.

Podrobný org chart:

Org chart paid týmu 5 osob — B2B SaaS účet 10 mil. EUR/rokOrg chart Paid Acquisition — zralý B2B SaaS 10 mil. EUR/rok výdajů5 osob, 5 specializací, 0 generalistůHead of Paid AcquisitionStrategie, alokace, board reportingProfil: 8–12 let zkušeností v B2B SaaSPMax Specialist60 % výdajůAsset groups EUAudience signalsBrand exclusionsHoldout PMaxReporting AGI~6 mil. EUR/rok řízenoSearch Specialist25 % výdajůSearch non-brandMatch typesVyloučená slova týdněBid managementSledování konkurentů~2,5 mil. EUR/rok řízenoBrand & YouTube Spec.15 % výdajůSearch brand defenseYouTube Demand GenDiscovery AdsKoordinace video kreativHoldout YouTube~1,5 mil. EUR/rok řízenoTracking & Data Eng.Průřezová rolesGTM + Enhanced ConvBigQuery pipelinesLooker dashboards12 vlastních skriptůImport offline konverzíFoundation toolingTýdenní standup 30 min — 1 měsíční weekly review pro board

Detail 5 rolí a jejich poměrů:

Head of Paid Acquisition — profil 8–12 let zkušeností v B2B SaaS, ideálně působení v 1–2 vydavatelích v hyper-růstu. Strategický ownership: alokace cross-kanálového rozpočtu, čtvrtletní board reporting, validace roadmapy inkrementality, nábor a vzdělávání týmu. Žádný přímý operační dohled nad kampaněmi — deleguje na 4 specialisty. Časový poměr: 30 % strategie/board, 30 % review a koučování týmu, 20 % vztahy s ostatními týmy (Sales, Product, Finance), 20 % průřezové projekty (přepracování trackování, expanze trhu, optimalizace infrastruktury).

PMax Specialist — profil 4–7 let zkušeností s PMax/Discovery v zralém SaaS nebo e-commerce. Ownership ~6 mil. EUR/rok výdajů (60 % účtu). Úkoly: řízení 8 kampaní PMax (1 na každý evropský trh), správa asset groups, signálů publika, brand exclusions, holdout inkrementality PMax, reporting Asset Group Insights. Kritická poznámka: tato role vyžaduje silnou autonomii v nástrojích měření, protože PMax je standardně neprůhledný — hloubková analýza vyžaduje BigQuery, Looker Studio a vlastní skripty.

Search Specialist — profil 4–6 let zkušeností s non-brand Search na zralém účtu. Ownership ~2,5 mil. EUR/rok výdajů (25 % účtu). Úkoly: řízení non-brand Search na 8 trzích, match types, týdenní vyloučená slova, bid management Smart Bidding, sledování konkurentů. Role se zdá klasická, ale její hodnota spočívá v operační důslednosti: týdenní úpravy vyloučených slov, systematický audit Search Term Reports, kalibrace cílů Target CPA podle sezónnosti.

Brand & YouTube Specialist — profil 3–5 let zkušeností s YouTube/Demand Gen. Ownership ~1,5 mil. EUR/rok výdajů (15 % účtu). Úkoly: Search brand defense, YouTube Demand Gen, Discovery Ads, koordinace video kreativ s interním Brand týmem, holdout YouTube. Kritická role pro top-funnel a brand halo efekt — u konkurentů, kteří podceňují dopad YouTube v B2B SaaS, je tato pozice obvykle poddimenzována.

Tracking & Data Engineer — profil 5–9 let zkušeností s trackingem/datovým inženýrstvím, ideálně ze zkušeností ve fintech nebo zralém e-commerce. Průřezový ownership přes 100 % účtu. Úkoly: provoz sGTM + Enhanced Conversions, BigQuery pipelines, Looker Studio dashboardy, 12 vlastních skriptů Google Ads, import offline konverzí z HubSpotu. Toto je klíčová role, která odemyká produktivitu celého týmu — účet s 10 mil. EUR/rok bez interního Tracking & Data Engineera platí buď nadměrným náborem campaign manažerů, nebo poplatky agentuře, nebo zhoršenou výkonností způsobenou nefunkčním trackingem.

Proč 5 lidí a ne 8–12:

Tým se strukturálně rozhodl masivně investovat do automatizace (skripty, BigQuery, sGTM, Looker) místo do počtu zaměstnanců. Sledovaný poměr: 1 paid specialista na 2 mil. EUR/rok výdajů ve srovnání s 1 osobou na 600–900 tis. EUR/rok u konkurentů sledovaných ve veřejných benchmarcích. Delta 2,5–3× v efektivitě headcountu pochází z:

  • Automatizace: 12 vlastních skriptů Google Ads spravuje 60–70 % rutinních optimalizací (automatická vyloučená slova, bid adjustmenty, upozornění na anomálie, pacing rozpočtu).
  • Datová infrastruktura: BigQuery + Looker umožňují každému specialistovi provádět analýzy self-service bez zapojení centrálního datového týmu.
  • Čisté trackování: aktivní offline konverze + Enhanced Conversions = spolehlivý signál Smart Bidding, tedy méně potřeby manuální optimalizace.
  • Specializace: každá role rozvíjí vertikální expertízu po dobu 18–24 měsíců místo povrchních znalostí napříč kanály.

Poučný protipříklad: souběžně sledovaný FR B2B SaaS mid-market vydavatel s výdaji 3,2 mil. EUR/rok měl 6 paid specialistů. Produktivita: 1 osoba na 530 tis. EUR/rok. Celková výkonnost účtu: LTV:CAC 2,8:1 oproti 4,2:1 u studovaného účtu. Nadměrný nábor nekompenzoval absenci datové infrastruktury — naopak strukturálně brzdil zavedení nástrojů, protože každý manažer hájil svůj operační ownership. Ponaučení: škálování produktivity vyžaduje škálování infrastruktury, ne škálování headcountu.

Struktura MCC: 1 MCC, 8 sub-účtů podle evropského trhu

Struktura účtu je dalším silným invariantem. 1 centrální MCC + 8 sub-účtů Google Ads, 1 na každý evropský trh (FR, UK, DE, ES, IT, NL, SE, BE). Žádný sub-účet podle produktu, žádný podle fáze funnelu, žádný podle typu kampaně. Toto strukturální rozhodnutí bylo přijato při přechodu z 4 mil. EUR/rok na 10 mil. EUR/rok a od té doby nebylo nikdy zpochybněno. Je validováno zpětnou zkušeností.

Proč 1 sub-účet na trh a ne na produkt:

Studovaný B2B SaaS má 4 hlavní produktové moduly, které se často prodávají v balíčku (cross-sell uvnitř účtu po podpisu prvního modulu). Struktura „1 sub-účet na produkt" by měla dvě patologie:

  1. Kanibalismus Search mezi sub-účty — prospect hledající „ITSM ETI" by byl sporný mezi 2–3 sub-účty téže firmy, čímž by se zvyšovalo CPC bez navýšení pipeline. Dokumentace Google ke struktuře MCC.
  2. Fragmentované učení Smart Bidding — každý sub-účet by měl méně konverzí, tedy nestabilnější Smart Bidding, tedy vyšší CPA.

Naopak 1 sub-účet na trh přináší:

  • Konsolidované učení Smart Bidding na trh — každý sub-účet kumuluje 100 % konverzí daného trhu, což maximalizuje dostupný signál.
  • Čisté reportování podle trhu — v souladu s organizací Sales (která je také podle trhu).
  • Konzistentní měna a časové pásmo na sub-účet.
  • Trhu-specifický dayparting a sezónnost — vzorce používání se liší mezi FR, UK, DE a Nizozemskem a bid modifikátory hodina/den jsou odlišné.

Hierarchie uvnitř každého sub-účtu:

Každý tržní sub-účet má stejnou interní strukturu:

  • 2–3 kampaně PMax — obvykle 1 PMax all-modules + 1 vertikalizovaná PMax pokud objem odůvodňuje + 1 PMax retargeting stávajících klientů pro upsell.
  • 8–12 kampaní Search — rozděleno podle fáze funnelu (generický záměr řešení, specifický záměr řešení, záměr konkurenta) a podle hlavního produktového modulu.
  • 1–2 kampaně Search brand — obrana exact match plus 1 brand varianta.
  • 2–3 kampaně YouTube Demand Gen — top-funnel corporate ICP.
  • 1 kampaň Discovery — sekundární, sledovaná kvůli odchylkám.

Celkem ~15–20 kampaní na sub-účet, tedy 120–160 kampaní celkem přes 8 trhů. Je jich hodně, ale je to zvládnutelné, protože struktura je standardizovaná — každý trh aplikuje stejnou mřížku, což umožňuje vlastním skriptům fungovat jednotně napříč trhy.

3 strukturální rozhodnutí validovaná 18 měsíci sledování:

  1. Žádný sdílený Customer Match list napříč sub-účty — každý sub-účet má vlastní Customer Match list specifický pro daný trh. Je to více práce (8 listů k udržování), ale nezbytné, protože CRM databáze jsou segmentované podle trhu a kvalita hashů se liší.

  2. Žádná jediná paneuropská kampaň — pokušení „EU kampaně" centralizované za účelem úspory headcountu bylo testováno po dobu 3 měsíců v roce 2024. Výsledek: CAC +28 % oproti struktuře podle trhu, protože sezónnosti, jazyky a vzorce biddingu byly uměle průměrovány. Rozhodnutí: návrat na 1 sub-účet na trh. Viz náš průvodce strategií multi-účtu MCC.

  3. Hedging měny na úrovni MCC, ne sub-účtu — každý sub-účet účtuje v lokální měně (EUR pro FR/IT/ES/BE/NL, GBP pro UK, SEK pro SE, EUR pro DE). Hedging fluktuace měny je řízen na úrovni corporate Finance, ne na úrovni sub-účtu Google Ads. Tím se izolují FX variace od každodenního paid řízení.

Workflow správy cross-sub-účtů:

  • MCC úroveň Head of Paid — agregovaný pohled na 8 sub-účtů, alokace rozpočtu, upozornění na anomálie.
  • Úroveň specialisty — přístup napříč sub-účty podle specializace (PMax Specialist vidí 8 PMax kampaní, Search Specialist vidí 8 sad Search non-brand kampaní atd.).
  • Ownership sub-účtu Sales/Customer Success — každý tržní sub-účet má referenta Sales, který sdílí informace o pipeline a kvalitě leadů. Týdenní koordinace 30 minut mezi paid a sales na každém hlavním trhu.
Past sub-účtů podle produktu :

Struktura 1 sub-účet na produkt se zdá v multi-modulovém B2B SaaS logická, ale fragmentuje učení Smart Bidding a vytváří kanibalismus Search mezi sub-účty. Na sledovaných účtech struktura podle trhu poráží strukturu podle produktu v 8 z 10 případů — pokud produkty nemají striktně odlišná publika (např. vydavatel s B2B modulem a B2C modulem, nebo s enterprise a SMB freemium modulem). Zlaté pravidlo: segmentovat na úrovni, která maximalizuje učení Smart Bidding bez vytváření překryvů publika.

Alokace rozpočtu: 60 % PMax, 25 % Search, 10 % YouTube, 5 % Discovery

Alokace rozpočtu podle kanálu je jedním z nejkontroverznějších čísel k publikování. Převládající pozice v roce 2026 mezi aktéry mluvícími na konferencích je, že „PMax by měl být maximálně 30–40 %, Search zůstává pilířem". Studovaný účet tuto pozici vyvrací: PMax představuje 60 % ročních výdajů, tedy 6 mil. EUR/rok. Search non-brand 25 %, YouTube Demand Gen 10 %, Discovery Ads 5 %. Tato alokace byla validována 6 po sobě jdoucími čtvrtletními holdout inkrementality testy za 18 měsíců, podle trhu a kanálu.

Ústřední otázka: proč PMax na 60 %?

Tři kumulativní důvody vysvětlující toto rozhodnutí:

  1. PMax těží z nereprodukovatelných inventářů — Discover Feed, YouTube Shorts in-feed, Gmail Promotions, Mapy, Search partners, prémiová Display Network. Na B2B SaaS mid-market enterprise tyto inventáře oslovují ICP prospecty (CIO procházející Discover Feed, Head of IT Ops kontrolující Gmail), kteří by nikdy nezadali ekvivalentní Search dotaz. Bez PMax tito prospekti nejsou adresovatelní přes Google Ads. Ani konkurence je tam nehledá — jde o tichý konkurenční výhodu.

  2. Algoritmus PMax se optimalizuje na uzavřený deal, ne na MQL — díky funkčnímu importu offline konverzí z HubSpotu vidí algoritmus PMax finální signál a směřuje rozpočet do segmentů, které skutečně generují dealy. Bez této trackingové infrastruktury by byl PMax efektivně uvězněn na MQL a poměr 60 % by byl neudržitelný. Viz náš průvodce offline konverzemi CRM Google Ads.

  3. Čtvrtletní holdout inkrementality validuje výkonnost — v 6 po sobě jdoucích geografických holdoutech se naměřená inkrementalita PMax pohybuje mezi 68 % a 78 % podle čtvrtletí. To je vysoké. Kanibalismus Search brand zůstává pod 12 % díky aktivním Brand Exclusions. PMax je tedy skutečně inkrementální, nikoli optický klam. Pro přesné technické parametry Brand Exclusions a signálů publika viz oficiální dokumentaci Performance Max, která podrobně popisuje dostupné možnosti kontroly od roku 2024.

Kritické čtení čísel:

  • Nejnižší CAC: Search brand na 320 EUR. Ale inkrementalita 35–55 % — silný kanibalismus organického SEO. Většina Search brand konverzí by přišla bez Google Ads brand, přes přímé SEO nebo přímou navigaci. Poměr 5 % výdajů je proto záměrně zastropován — zvýšení rozpočtu Search brand by produkovalo plýtvání.

  • Nejvyšší CAC: Discovery Ads na 2 800 EUR s inkrementalitou 35–58 %. Jde o nejméně výkonný a nejvíce sledovaný kanál. Zachován na 3 % výdajů ze dvou důvodů: naměřený top-funnel halo efekt (prospekti vystavení Discovery konvertují o +18 % více v Search za 30 dní, pozorovatelné přes cohort tracking v BigQuery) a alternativní inventářový signál, pokud jiný hlavní kanál vybočí. Ale povinné čtvrtletní sledování — pokud inkrementalita klesne pod 30 %, Discovery je vypnut.

  • Search non-brand zůstává kanálem s nejvyšším LTV:CAC: mediánový poměr 4,8:1 za 24 měsíců oproti 4,1:1 u PMax a 3,2:1 u YouTube. To je očekávané — Search non-brand zachytává nejlépe vyjádřený komerční záměr. Důvod, proč představuje pouze 25 % výdajů a ne 50 %: strop objemu. Relevantní Search non-brand v ITSM/IT Ops mid-market představuje konečnou měsíční poptávku ve Francii (~4 000–7 000 dotazů/měsíc od cílového ICP podle Google Keyword Planner v clusteru klíčových slov). Nad 2,5 mil. EUR/rok výdajů Search non-brand v tomto vertikálu se mezní výnos hroutí — každé přidané euro produkuje méně než přidané euro v PMax, které zasahuje nevyčerpatelný latentní inventář.

  • PMax je jediný kanál s neomezenou škálovatelností na tomto profilu — to odůvodňuje jeho poměr 60 %. Pokud zítra board požaduje přechod na 15 mil. EUR/rok výdajů, delta 5 mil. EUR absorbuje PMax, nikoli Search non-brand, který je již nasycen.

Alokace podle trhu se pohybuje okolo konsolidovaného mediánu:

  • Francie: 58 % PMax, 27 % Search, 10 % YouTube, 5 % Discovery (Search mírně vyšší, protože pokrytí klíčových slov FR je nejzralejší).
  • UK: 62 % PMax, 24 % Search, 10 % YouTube, 4 % Discovery (dominantní PMax, protože Search konkurence v UK na ITSM je velmi agresivní).
  • Německo: 55 % PMax, 28 % Search, 13 % YouTube, 4 % Discovery (YouTube výkonnější v DE — silná B2B video kultura).
  • Španělsko, Itálie: 65 % PMax, 22 % Search, 8 % YouTube, 5 % Discovery (Search méně zralý, PMax kompenzuje).
  • Nizozemsko, Švédsko, Belgie: 58 % PMax, 26 % Search, 11 % YouTube, 5 % Discovery.

Kritický postoj k „PMax je přeceňován", který koluje v roce 2026:

Mnoho hlasů v roce 2026 (konzultanti, agentury, řečníci na konferencích) zastává pozici „PMax je past, držte 70 % Search". To je ve většině sledovaných případů obranná pozice aktérů, kteří nemají trackingovou infrastrukturu pro správné řízení PMax. Bez aktivních offline konverzí, bez Brand Exclusions, bez pravidelného holdout inkrementality testu je PMax skutečně v pasti — a pozice „PMax max 30 %" je pro tento profil účtu racionální. Ale s čistou trackingovou infrastrukturou PMax dodává nejvyšší inkrementalitu na účtu, empiricky validovanou geografickými holdouty. Otázka není „je PMax dobrý nebo špatný?" — je to „máte infrastrukturu pro řízení PMax bez optického klamu?". Viz naše analýza Discovery Ads a inkrementální pravda, která podrobně popisuje typické vzorce nadměrné atribuce u automatizovaných formátů, a naopak oponujeme převládající pozici.

KPI týdenně / měsíčně / čtvrtletně: pyramida řízení

Řízení účtu s 10 mil. EUR/rok vyžaduje pyramidu KPI na 3 úrovních — týdenní operační, měsíční taktická, čtvrtletní strategická. Záměna úrovní je nejčastější chybou řízení: přijímají se strategická rozhodnutí na základě zašuměných týdenních KPI, nebo se přehlédnou operační odchylky, protože se sleduje pouze čtvrtletí. Disciplína oddělení je to, co odlišuje řízení 10 mil. EUR/rok od řízení 1 mil. EUR/rok.

Pyramida řízení KPI — frekvence a úroveň rozhodováníPyramida řízení účtu 10 mil. EUR/rok3 úrovně, 3 frekvence, 3 úrovně rozhodováníČtvrtletní strategickáMěsíční taktickáAlokace podle kanálu, cíle Smart BiddingPacing rozpočtu na trhu, rotace kreativTýdenní operačníSearch Term Reports, nová vyloučená slovaUpozornění na anomálie, denní pacingQS nových klíčových slov, podvýkonné kreativyObjem konverzí vs. týdenní forecast→ Board, Alokace→ Head of Paid→ SpecialistéČtvrtletní: Holdout inkrementality, ROAS-by-cohort, LTV:CAC, validace mixu kanálůKaždá úroveň má svůj board reporting a svůj rytmus rozhodování

Úroveň 1 — Týdenní operační (50+ sledovaných KPI):

Vlastníci: 4 specialisté. Frekvence: týdenní review paid týmu 30 minut v pondělí ráno + Looker dashboard v reálném čase. Přidružená rozhodnutí: úpravy biddingu, přidávání vyloučených slov, pozastavení podvýkonných kreativ, úpravy denního pacingu.

Sledovaná KPI:

  • Týdenní objem konverzí podle kanálu a trhu vs. forecast — upozornit při odchylce > 15 %.
  • Týdenní CAC podle kampaně — upozornit při odchylce > 20 % oproti cíli.
  • Search Term Reports — systematický týdenní review pro detekci odchylek match types a příležitostí pro vyloučená slova.
  • Průměrný Quality Score podle ad group — upozornit při poklesu o 1+ bod na hlavních ad groups.
  • Denní pacing rozpočtu podle sub-účtu — upozornit při odchylce > 15 % oproti měsíční cílové hodnotě.
  • Skripty detekce anomálií — 1 vlastní skript Google Ads spouštěný každé 4 hodiny detekuje nárůst CPC, pokles CTR, pokles míry konverzí u hlavních kampaní.
  • Výkonnost kreativ — týdenní review PMax assets a Demand Gen, pozastavení assets v dolních 20 % výkonu oproti horním 80 %.
  • Konkurenční sledování Search — týdenní review nových konkurentů objevujících se v Auction Insights.

Úroveň 2 — Měsíční taktická (15–20 konsolidovaných KPI):

Vlastník: Head of Paid. Frekvence: měsíční review 90 minut tým + Sales + Customer Success první týden v měsíci. Přidružená rozhodnutí: úprava alokace podle kanálu a trhu na okraji (±5 %), úprava cílů Smart Bidding, validace roadmapy na příští měsíc. Náš kalkulátor MER (Marketing Efficiency Ratio) měří celkovou marketingovou efektivitu, ne kanál po kanálu.

Sledovaná KPI:

  • Průměrný měsíční CAC podle kanálu a trhu — srovnání s cílovou hodnotou a trendem za 3 měsíce.
  • LTV:CAC na J+90 podle kanálu a trhu — primární měsíční KPI.
  • Mix MQL/SQL/Opportunity/Closed-Won podle kanálu — detekuje, zda kanál produkuje junk MQL.
  • Měsíční pacing rozpočtu vs. čtvrtletní prognóza — upozornit při odchylce > 8 %.
  • Konsolidovaný Quality Score podle sub-účtu.
  • Index kanibalismu PMax vs. Search brand — vypočítán vlastním vzorcem na základě meziměsíčního nárůstu Search brand.
  • Kvalifikovaný pipeline nového obchodu z Google Ads — sdílený se Sales pro validaci konzistentního pipeline.
  • Rychlost uzavřených dealů z Google Ads — průměrná doba MQL → Closed-Won, upozornit při prodloužení > 20 %.

Úroveň 3 — Čtvrtletní strategická (5–8 syntetických KPI):

Vlastník: Head of Paid + členové boardu (CRO, CFO, CEO). Frekvence: QBR (Quarterly Business Review) 2 hodiny za čtvrtletí. Přidružená rozhodnutí: alokace cross-channel rozpočtu pro příští čtvrtletí, validace expanze trhu, validace roadmapy inkrementality, úprava cílového ICP při strategickém pivotu.

Sledovaná KPI:

  • Holdout inkrementality podle kanálu za 4 týdny — surový výsledek + interpretace.
  • Konsolidovaný LTV:CAC za 12 měsíců rolling.
  • Pipeline příspěvek Google Ads — % kvalifikovaného pipeline nového obchodu z Google Ads.
  • Trend efektivity výdajů — annualizované výdaje / annualizované closed-won za 12 měsíců rolling.
  • Cohort ROAS podle čtvrtletí akvizice — výkonnost kohort akvizovaných po čtvrtletích, měřená 6, 12, 18 měsíců po akvizici.
  • Validace mixu kanálů — soulad se strategií boardu (60/25/10/5).
  • Konsolidovaná konkurenční intelligence — share of voice oproti přímým konkurentům.

Klasická past: záměna úrovní. Mnoho B2B SaaS mid-market vydavatelů sleduje denně týdenní CAC a přijímá strategická rozhodnutí o realokaci při každé změně. Výsledek: přereagovávání na statistický šum, chronická nestabilita kampaní, fáze učení Smart Bidding neustále restartovaná. Na účtu s 10 mil. EUR/rok jsou strategická rozhodnutí přijímána čtvrtletně, tečka. Týdenní šum je zpracováván na týdenní úrovni mikro-operačními úpravami, které nenarušují globální mix.

Pro základy KPI a klientského reportování přizpůsobeného skromnějším kontextům viz náš průvodce reportováním Google Ads 10 KPI pro klienty.

Technologický stack: BigQuery + Looker Studio + sGTM + 12 vlastních skriptů

Technologický stack je nejrentabilnější investicí tohoto účtu za 18 měsíců. Roční náklady na infrastrukturu (BigQuery storage a query, Looker Studio Pro, hosting server-side GTM, vývojový čas na údržbu) jsou v řádu 180–260 tis. EUR/rok — tedy ~2,2 % ročních výdajů Google Ads. Co odemyká:

  • Produktivita paid týmu 2,5–3× oproti struktuře bez infrastruktury (validováno benchmarkem oproti sledovaným konkurentům).
  • Čisté trackování offline konverzí, které činí Smart Bidding spolehlivým — to odůvodňuje alokaci 60 % PMax.
  • Automatizovaný holdout inkrementality, který činí arbitráž rozpočtu nenaivní.
  • Reporting boardu institucionální kvality, díky němuž board schvaluje rozpočty bez tření.

Komponenty stacku a jejich role:

12 vlastních skriptů Google Ads a jejich funkce:

  1. Anomaly Detector — detekuje nárůst CPC nebo pokles CTR u hlavních kampaní, upozorňuje přes Slack v reálném čase.
  2. Negative Keywords Auto-Generator — analyzuje Search Term Reports, navrhuje nová vyloučená slova, aplikuje automaticky po týdenní validaci.
  3. Pacing Budget Monitor — sleduje denní pacing podle sub-účtu, upozorňuje při odchylce > 15 % oproti měsíční cílové hodnotě.
  4. Quality Score Tracker — týdně měří QS podle hlavního ad group, upozorňuje při poklesu o 1+ bod.
  5. Holdout Incrementality Setup — usnadňuje nastavení čtvrtletních geografických holdoutů (automatizované vylučování, měření, srovnání).
  6. Auction Insights Crawler — měsíční sběr dat Auction Insights, detekce nových konkurentů, sdílení reportu týmu.
  7. PMax Asset Performance Auditor — analyzuje výkonnost PMax assets, navrhuje pozastavení/povýšení.
  8. Search Brand Cannibalisation Calculator — měsíčně vypočítává index kanibalismu PMax → Search brand.
  9. Geo Performance Optimizer — detekuje geografickou nadperformanci nebo podperformanci, navrhuje bid modifikátory.
  10. Day-Parting Optimizer — analyzuje výkon hodina/den podle kampaně, navrhuje vlastní dayparting.
  11. Customer Match Refresher — týdenní obnova Customer Match listů z HubSpotu.
  12. Reporting Aggregator — konsoliduje data z 8 sub-účtů do jednotné zprávy pro Looker Studio.

Tyto skripty jsou uloženy v interním Git repozitáři, verzovány, code-reviewovány před nasazením. Nejde o „copy-paste z blogu" — jde o produkční engineering. Údržba představuje ~15–20 % času Tracking & Data Engineera. Pro úvod do ready-to-use skriptů Google Ads pokrývajících základní funkce viz náš průvodce 10 skriptů ready-to-copy.

Server-side GTM v produkci — tracking pivot:

Server GTM je hostován na Google Cloud Run, vlastní doména gtm.[doména].com. Architektura:

  • Client GTM — spouští události z webu a autentizované aplikace.
  • Server GTM — přijímá, obohacuje, deduplikuje, distribuuje do Google Ads, GA4, HubSpotu, Microsoft Ads.
  • Enhanced Conversions — SHA-256 hash emailů na straně serveru, odesílán s každou konverzí do Google Ads pro cross-device matching.
  • MSCLKID + GCLID + LinkedIn Click ID uloženy v first-party cookies na 90 dní, injektovány do formulářů jako skrytá pole, propagovány do CRM.
  • Pipeline offline konverzí — webhook HubSpot spuštěný na deal-closed-won → BigQuery → Google Ads Offline Conversions API.

Tato infrastruktura eliminuje 4 strukturální problémy, které většina B2B SaaS mid-market podceňuje:

  1. Cookie blokátory + iOS 18+ — server-side tracking zachovává 25–40 % konverzí ztracených na client-side.
  2. Cross-device deduplikace — Enhanced Conversions páruje uživatele, který kliknul na reklamu na mobilu a pak konvertoval na desktopu.
  3. Latence dlouhého cyklu — import offline konverzí hlásí uzavřený deal, který přijde 90–180 dní po počátečním kliknutí.
  4. Kvalita signálu Smart Bidding — algoritmus se optimalizuje na skutečný deal, ne na zašuměný MQL, tedy reálný CAC vydělený 1,4–2×.

Pro detail nastavení server-side trackingu viz náš průvodce server-side trackingem GTM 2026.

Klasická chyba: podfinancování trackingové infrastruktury :

B2B SaaS mid-market firmy, které přecházejí z 1 mil. EUR na 5 mil. EUR/rok výdajů bez souběžné investice do trackingové infrastruktury (sGTM + offline konverze + BigQuery), systematicky končí s degradovaným účtem. Reálný CAC 1,5–2,5× vyšší než zobrazovaný CAC (protože Smart Bidding optimalizuje na zašuměný MQL), propadající ROAS, board zpochybňující alokaci paid. Pravidlo: na každé přidané euro výdajů Google Ads nad 1 mil. EUR/rok alokujte 3–5 centů do trackingové infrastruktury. To je sledovaný poměr, který udržuje výkonnost při škálování.

Workflow holdout inkrementality: 1 za čtvrtletí, 4 týdny

Workflow holdout inkrementality je to, co odlišuje účet s 10 mil. EUR/rok od aspirujícího účtu s 2 mil. EUR/rok. Většina B2B SaaS mid-market vydavatelů ve fázi růstu holdout inkrementality nikdy nedělá. Řídí se na základě zdánlivého ROAS hlášeného platformami, který nadatribuuje o 15 až 32 % podle kanálu. Důsledek: přijímají rozhodnutí o realokaci rozpočtu strukturálně zaujatá. Na účtu s 10 mil. EUR/rok to představuje 1,5 až 3,2 mil. EUR/rok potenciálně špatně alokovaného rozpočtu — ekvivalent ročního platu 5–10 paid specialistů. Disciplína holdoutu se stává povinností.

Rytmus: 1 holdout za čtvrtletí, na kanál:

  • Q1: holdout PMax na trhu FR (největší sub-účet).
  • Q2: holdout YouTube Demand Gen na trhu DE (kde je YouTube nejvýkonnější — test robustnosti).
  • Q3: holdout Search non-brand na trhu UK (validace, že Search zůstává inkrementální na konkurenčním trhu).
  • Q4: holdout Discovery Ads na trhu ES (validace nejmarginálnějšího kanálu).

Tento rotační plán zajišťuje, že každý hlavní kanál je testován jednou za 18 měsíců a každý hlavní trh je testován jednou za 24 měsíců. Pokrytí je vyčerpávající bez operačního přetížení.

Standardizovaná metodologie holdoutu:

  1. Krok 1 — Výběr holdout oblasti (D-7): vybrat 1 reprezentativní region daného trhu (8–15 % běžného objemu konverzí), geograficky izolovaný, bez extrémního sezónního biasu v daném čtvrtletí.
  2. Krok 2 — Vypnutí kanálu v testované oblasti (D+0): geografické vylučování na úrovni kampaní, ostatní kanály běží normálně, 14denní baseline před testem zdokumentována.
  3. Krok 3 — Měření 28 po sobě jdoucích dní (D+1 až D+28): denní objem konverzí, podle kanálu, podle testované oblasti vs. kontrolní oblasti. Denní export BigQuery.
  4. Krok 4 — Normalizace a výpočet inkrementality (D+29 až D+35): neutralizace sezónnosti, výpočet cross-kanálového kanibalismu, výpočet skutečné vs. nárokované inkrementality.
  5. Krok 5 — Rozhodnutí (D+36): arbitráž rozpočtu pro příští čtvrtletí na základě naměřené inkrementality.

Výsledky sledované za posledních 6 holdoutů:

Co nám tyto výsledky říkají:

  • Nárokovaná inkrementalita je systematicky vyšší než naměřená inkrementalita — delta se pohybuje od 12 bodů (Search non-brand UK) do 58 bodů (Search brand FR kanibalismus SEO). Jde o strukturální nadatribuci platforem Google Ads, která existuje u všech kanálů v různé míře.

  • PMax s čistou trackingovou infrastrukturou je kanál s nejlepším poměrem — naměřená inkrementalita 72–78 % ve 2 holdoutech. Bez čisté trackingové infrastruktury by se tento poměr propadl na 40–55 % podle našich pozorování u jiných auditovaných účtů.

  • YouTube Demand Gen má průměrnou inkrementalitu 65 % — mírná, ale dostatečná k odůvodnění 10 % mixu s naměřeným top-funnel halo efektem.

  • Search brand má nejnižší inkrementalitu — 48 % — většina Search brand konverzí by přišla přes přímé SEO nebo přímou navigaci. Zachování na 5 % mixu je záměrné (konkurenční obrana proti brand conquestingu konkurenty), ale navýšení by produkovalo čisté plýtvání.

  • Discovery Ads ES na 42 % inkrementality spustil částečné vypnutí — kanál není mrtvý, ale jeho příspěvek již neospravedlňuje 5 % mixu. Snížen na 2 % po Q4 2024.

Kritický postoj k odvětví, které holdouty nedělá:

Jde ve většině sledovaných účtů o nejnákladnější a nejneviditelnější nedostatek. Účet s 5 mil. EUR/rok výdajů bez holdout inkrementality dělá systematicky zaujatou arbitráž. Obranná pozice, kterou slýchám na konferencích — „holdouty jsou složité na nastavení, narušují kampaně" — je v 8 z 10 případů omluvou pro to, nevystavit se pravdě, že polovina alokovaného rozpočtu není skutečně inkrementální. U zralého účtu s rozpočtem > 1 mil. EUR/rok není 1 holdout za čtvrtletí příjemným doplňkem, je to podmínka platnosti veškerého strategického řízení.

Pro metodologický detail nastavení geografického holdout inkrementality viz naši analýzu Discovery Ads a inkrementální pravda, která podrobně popisuje postup krok za krokem přenositelný na jakýkoli kanál.

Reportování pro board: co se hlásí nahoru, co ne

Čtvrtletní board reporting je samo o sobě disciplínou. U účtu s 10 mil. EUR/rok board (CEO, CFO, CRO) očekává syntetické, ale kritické zhodnocení paid akvizice — ne dashboard plný vanity metrik. Pravidlo: co jde boardu, musí být akční na boardové úrovni. Taktický detail (CPA podle kampaně, podvýkonná kreativa, přidaná vyloučená slova) zůstává na úrovni Head of Paid a nepolutuje board konverzaci.

7 syntetických KPI hlášených boardu čtvrtletně:

  1. Konsolidovaná efektivita výdajů — annualizované výdaje / annualizované closed-won. Cíl minimum 4:1, ideálně 4,5:1. Trend za 4 čtvrtletí rolling.

  2. Konsolidovaný LTV:CAC za 12 měsíců rolling — podle segmentu trhu a globálně. Rozložený podle akvizičních kohort pro vizualizaci kvality posledních kohort.

  3. Pipeline příspěvek Google Ads — % kvalifikovaného nového obchodního pipeline z Google Ads. Cíl 35–45 % podle strategie boardu.

  4. Shrnutí holdout inkrementality — výsledek holdoutu za čtvrtletí + interpretace 1 odstavec. Žádné metodologické detaily, jen akční výsledek.

  5. Validace mixu kanálů — soulad se strategií boardu (60 % PMax, 25 % Search, 10 % YouTube, 5 % Discovery). Upozornění při odchylce > 5 bodů na kanál.

  6. Cohort ROAS podle čtvrtletí akvizice — výkonnost kohort akvizovaných po čtvrtletích, měřená 6, 12, 18 měsíců po akvizici. Primární ukazatel dlouhodobé kvality pipeline.

  7. Konkurenční share of voice — konsolidované Auction Insights oproti hlavním přímým konkurentům. Trend za 4 čtvrtletí pro vizualizaci konkurenčního tlaku.

Co boardu záměrně nezasíláme:

  • CPA/CAC podle kampaně — úroveň Head of Paid, ne board. Board se zajímá o konsolidovaný CAC a LTV:CAC, ne o detail kampaně po kampani.
  • Quality Score — úroveň specialisty, ne board. QS je vstup, ne výstup — nezaslouží si místo na boardovém stole.
  • Podrobné Search Term Reports — úroveň Search Specialisty, ne board.
  • Bid modifikátory a match types — operační úroveň, ne board.
  • Výkonnost kreativy po kreativě — úroveň specialisty, ne board.

Tato disciplína „board vidí pouze syntetické výsledky" je tím, co udržuje zdravý vztah paid-board. Když board vidí příliš mnoho taktiky, začíná micro-managovat operační arbitráže — a řízení ztrácí strategickou koherenci.

Formát QBR (Quarterly Business Review):

  • Slide 1 — Shrnutí výdajů & ROAS za čtvrtletí + trend za 4 čtvrtletí rolling.
  • Slide 2 — LTV:CAC + Pipeline příspěvek + Cohort ROAS.
  • Slide 3 — Holdout inkrementality za čtvrtletí + interpretace.
  • Slide 4 — Validace mixu kanálů + vysvětlení významných změn.
  • Slide 5 — Konkurenční share of voice + 2–3 závěry.
  • Slide 6 — Roadmapa příštího čtvrtletí: 3 priority, navrhovaný rozpočet, očekávané výsledky.
  • Slide 7 — Otázky boardu.

Celkem ~45–60 minut, z toho 30 minut Q&A. Žádný magický „hero metric" slide. Žádné nerealistické přísliby. Kritický postoj k předpokladům: „pokud se trackování bude dále zhoršovat s iOS 19+, ztratíme 8–12 % viditelných konverzí, zde je náš plán na zmírnění". Board tuto upřímnost oceňuje — stojí mnohem více než slide „+18 % YoY" bez kontextu.

Disciplína „co také nejde nahoru" je stejně důležitá:

  • Hrubý ROAS Google Ads — to je ROAS, který všichni prezentují na SEA konferencích. Boardu ho neposíláme, protože nadatribuuje o 15–30 % podle kanálu a tlačí k špatným strategickým rozhodnutím. U sledovaných účtů ve veřejných benchmarcích Google Ads se odchylka pohybuje mezi 12 % (zralý Search non-brand) a 38 % (PMax bez Brand Exclusions) — řád velikosti závisí primárně na zralosti trackingové infrastruktury. Boardu reportujeme naměřenou inkrementalitu, ne nárokovaný ROAS.

  • „CPA klesl o X %" — jako izolovaná metrika je zavádějící. Klesající CPA může znamenat (a) úspěšnou optimalizaci, (b) klesající objem (algoritmus se soustředí na nejlevnější konverze a ostatní krájetí), (c) sezónnost, (d) zhoršené trackování. Board dostává CAC + objem + pipeline příspěvek, ne izolované CPA.

  • Vanity metriky PMax — zašuměné Asset Group Insights, nedeuplikované konverze všech typů atd. Boardu jdou výhradně konverze deal closed-won přes offline import.

Vyvarované chyby a poznatky za 18 měsíců

Nejcennější poznatek z účtu s 10 mil. EUR/rok není v příbězích úspěchu — je ve chvílemi těsně vyvarovaných chybách a obtížných korekcích. Zde je 8 vzácných operačních poznatků, zdokumentovaných za 18 měsíců.

Poznatek 1 — Struktura 1 sub-účet na produkt byla testována a opuštěna v roce 2024.

Po dobu 4 měsíců v roce 2024 účet experimentoval s rozdělením podle produktového modulu: 4 sub-účty (1 na modul) pro trh FR místo jednoho multi-modulového sub-účtu. Hypotéza: lepší granularita reportingu, optimalizace podle modulu. Výsledek: CAC FR +22 %, kanibalismus Search mezi sub-účty (stejná klíčová slova cílená 2–3 sub-účty současně), fragmentované učení Smart Bidding. Rozhodnutí: návrat na strukturu 1 sub-účet na trh, validovaný holdoutem po rollbacku.

Poznatek 2 — Jediná paneuropská kampaň byla testována a selhala.

Logické pokušení: ušetřit headcount konsolidací 8 sub-účtů do 1 „EU multi-jazykového účtu". Test 3 měsíce v Q3 2024. Výsledek: globální CAC +28 %, sezónnosti uměle průměrovány, učení Smart Bidding na smíšeném signálu z velmi odlišných trhů. Rozhodnutí: návrat na strukturu 1 sub-účet na trh s dodatečnou investicí do automatizace pro kompenzaci nákladů fragmentace.

Poznatek 3 — Past PMax bez Brand Exclusions stála ~340 tis. EUR v kanibalismu v Q1 2024.

PMax byl spuštěn v Q4 2023 bez okamžité aktivace Brand Exclusions (funkce dostupná, ale zapomenuta). Po dobu 11 týdnů PMax odkupoval brand dotazy za zdánlivě skvělý ROAS (~12:1), ale reální inkrementalita blízká nule (měřená holdoutem po opravě). Odhadované náklady chyby: ~340 tis. EUR částečně promrhaných výdajů. Oprava: Brand Exclusions aktivovány + Search brand konsolidován do dedikované kampaně Exact Match s nesdíleným rozpočtem. Ponaučení: Brand Exclusions musí být aktivovány od D+0 na PMax, nikdy v checklistu nepřeskočit.

Poznatek 4 — Smart Bidding optimalizovaný na MQL před offline konverzemi podvýkonoval.

Prvních 6 měsíců po přechodu na 10 mil. EUR/rok Smart Bidding optimalizoval na MQL (odeslaný demo formulář). Algoritmus našel způsob, jak tlačit top-funnel provoz produkující mnoho junk MQL. Reální CAC deal closed-won měřen na 2,3× zobrazované CPA. Oprava: nasazení importu offline konverzí přes HubSpot konektor, Smart Bidding přepnut na optimalizaci deal closed-won. Naměřený efekt: reální CAC vydělený 1,7 za 90 dní při konstantním rozpočtu. Ponaučení: u cyklu 60–180 dní stojí optimalizace Smart Bidding na špatném signálu více než absence Smart Bidding.

Poznatek 5 — Červenec-srpen vyžaduje vlastní dayparting.

Vzorec sledovaný na agregovaných datech Google Ads 2025–2026: B2B mid-market konverze klesají o 32–45 % v červenci-srpnu na trzích FR/IT/ES (plošné školní prázdniny), o 15–22 % na DE/UK/SE. Podle sledovaných B2B vertikálů se rozsah pohybuje mezi 18 % (kritická SaaS infrastruktura s trvalou pohotovostí) a 55 % (SaaS produktivity orientovaný na management). Standardní Smart Bidding se nepřizpůsobuje dostatečně rychle — učení trvá 7–14 dní, takže se ztratí polovina července na odchylce. Řešení: vlastní dayparting programovaný ručně každý rok (-30 až -50% bid modifikátor v červenci-srpnu na vybraných Search non-brand kampaních, udržení PMax se sníženým rozpočtem), na základě 2letého historického přehledu. Viz náš průvodce sezónností rozpočtu Google Ads po celém světě.

Poznatek 6 — Příliš rychlé snížení cíle Target CPA potlačilo objem.

V Q1 2024 tým zkusil snížit cíl Target CPA Search non-brand FR z 2 200 EUR na 1 600 EUR za 6 týdnů (-27 %). Výsledek: objem konverzí Search non-brand FR -42 % za 4 týdny, algoritmus omezil zobrazování na aukcích s očekávanými náklady > cíl. Oprava: cíl zvýšen zpět na 1 950 EUR, postupné snižování po 10% krocích každé 2 týdny. Objem obnoven za 6 týdnů, konečný stabilní cíl 1 700 EUR. Ponaučení: snižování cíle Target CPA nikdy o > 10 % na krok, nikdy > 1 krok každé 2 týdny. Disciplína není vyjednatelná.

Poznatek 7 — Neobnovovaný Customer Match list se stává toxickým.

Customer Match list aktivní na účtu s 18 000 ICP kontakty (stávající klienti + kvalifikované MQL+ leady). Po dobu 4 měsíců v roce 2024 nebyl list týdně obnoven (zapomenutí při rotaci Tracking Engineera). Důsledek: list postupně zahrnoval churned kontakty, diskvalifikované leady, expirované emaily. Smart Bidding pokračoval v optimalizaci, jako by tyto kontakty byly relevantní, a overbidoval na zastaralá publika. Oprava: týdenní automatická obnova Customer Match přes vlastní skript, SLA max 24 hodin na aktuálnost listu. Ponaučení: aktuálnost Customer Match je stejně důležitá jako počáteční kvalita listu.

Poznatek 8 — Experimentální test kanálů zachránil 8 % budoucího mixu.

V Q1 2025 byl spuštěn marginální test Reddit Ads B2B na trhu US (paralelně s EU nasazením pro validaci). Počáteční rozpočet 80 tis. EUR/čtvrtletí, spekulativní hypotéza. Výsledek: LTV:CAC 4,8:1 za prvních 6 měsíců, výborné ICP fit v segmentu DevOps/SRE, potvrzená škálovatelnost. Rozhodnutí: Reddit Ads přechází na 5–8 % mixu na trzích, kde DevOps představuje značnou část sekundárního ICP. Ponaučení: zachování 5–10 % rozpočtu pro experimentální testy kanálů je výnosné i tehdy, když 50–60 % testů selže — 1–2 úspěšné testy odemykají nový pipeline, který by jinak bylo obtížné najít.

Pravidlo vycházející z 18 měsíců: metodologická přísnost se vyplácí :

Za 18 měsíců řízení 10 mil. EUR/rok nebyla nejrentabilnější pákou výkonnosti žádná „hack" optimalizace. Byla jí metodologická přísnost: čtvrtletní holdouty inkrementality, funkční offline konverze, stabilní struktura MCC, respektovaná tříúrovňová pyramida KPI. To jsou disciplíny, ne techniky. V teorii se zdají zřejmé. V praxi jsou vzácné. Přesně to odlišuje řízení 10 mil. EUR/rok od aspirujícího řízení 1 mil. EUR/rok — ne technická expertíza, ale operační disciplína. Pro účty, které chtějí tuto disciplínu profesionalizovat, spusťte bezplatný audit SteerAds, který konkrétně hodnotí zralost trackování, strukturu MCC, disciplínu KPI a identifikuje odchylky od benchmarku účtů s 10 mil. EUR+/rok.

Verdikt: co nás 10 mil. EUR/rok výdajů skutečně naučilo

Na závěr této anatomie uvádím 6 operačních závěrů, které vyplývají z 18 měsíců řízení na 10 mil. EUR/rok. Jsou to ostré postoje, které zastávám interně a které většina mainstreamových SEA publikací odmítá psát na rovinu.

Závěr 1 — Zralost trackování je nejdiskriminačnější proměnnou, před expertízou na kampaně.

Na zralém účtu s výdaji > 1 mil. EUR/rok to, co odlišuje výkonné řízení od průměrného, není rafinovanost kampaňových optimalizací, bid adjustmentů nebo match types. Je to kvalita signálu odesílaného Smart Biddingu přes offline konverze a Enhanced Conversions. Bez této infrastruktury optimalizuje i nejlepší PPC manažer na světě na zašuměném signálu a naráží na strop. S touto infrastrukturou průměrný PPC manažer s operační disciplínou poráží nejlepšího PPC manažera bez infrastruktury. Primární investiční pákou pro účet přecházející z 1 mil. EUR na 5 mil. EUR/rok není operační headcount — je to trackingová infrastruktura.

Závěr 2 — PMax není v pasti svou konstrukcí, je v pasti špatným trackingem.

Převládající pozice v roce 2026 „PMax max 30 % mixu" je racionální pro účty bez čistého trackingu. Na účtu s offline konverzemi deal closed-won, aktivními Brand Exclusions a čtvrtletním holdout inkrementalitou PMax dodává nejvyšší inkrementalitu na účtu (naměřeno 68–78 % v 6 po sobě jdoucích holdoutech). Poměr 60 % PMax, který udržujeme, je empiricky validován, není dogmatický. Ti, kdo bez trackingové infrastruktury zastropují PMax na 30 %, dělají správné rozhodnutí — pro svou úroveň zralosti. Ti, kdo PMax zastropují na 30 % s trackingovou infrastrukturou, nechávají výkonnost na stole z přílišné opatrnosti.

Závěr 3 — Struktura MCC podle trhu poráží strukturu podle produktu v 8 z 10 případů.

Instinkt „1 sub-účet na produkt" je zavádějící. Fragmentuje učení Smart Bidding, vytváří kanibalismus Search mezi sub-účty a komplikuje cross-funkční reportování se Sales/Customer Success, kteří jsou organizováni podle trhu. Struktura 1 sub-účet na evropský trh je optimální pro B2B SaaS mid-market s multi-country přítomností — s výjimkou výjimečných případů produktů se striktně odlišnými publiky.

Závěr 4 — Disciplína pyramidy KPI je stejně důležitá jako samotné KPI.

Záměna úrovní KPI (sledování týdenního operačního a přijímání strategických rozhodnutí) je nejčastější chybou řízení na zralém účtu. Strategická rozhodnutí jsou přijímána čtvrtletně, tečka. Týdenní šum je zpracováván na týdenní úrovni mikro-operačními úpravami, které nenarušují globální mix. B2B SaaS v hyper-růstu, kteří každých 15 dní realokují rozpočet na základě týdenních KPI, spalují své učení Smart Bidding a fázi učení.

Závěr 5 — Holdout inkrementality není volitelný u účtu > 1 mil. EUR/rok.

Bez holdoutu přijímáte rozhodnutí o realokaci rozpočtu strukturálně zaujatá. Strukturální nadatribuce platforem Google Ads je 15–32 % podle kanálu — tedy 150–320 tis. EUR/rok potenciálně špatně alokovaného rozpočtu na účtu s 1 mil. EUR/rok, 1,5–3,2 mil. EUR/rok na účtu s 10 mil. EUR/rok. Pro zralý účet je 1 holdout za čtvrtletí povinnou disciplínou, ne příjemným doplňkem. Vydavatelé, kteří se tomu vyhýbají — z vnímané metodologické složitosti nebo ze strachu z výsledku — platí draze za neoptimální arbitráže.

Závěr 6 — Metodologická přísnost je škálovatelná, individuální expertíza nikoli.

Páka, která posouvá účet z 1 mil. EUR na 10 mil. EUR/rok výdajů při zachování LTV:CAC, není nábor senior PPC manažerů — je to institucionalizace metodologické disciplíny. Tříúrovňová pyramida KPI. Čtvrtletní holdout na kanál. Funkční offline konverze. Stabilní struktura MCC. Investovaný technologický stack. Zdokumentovaná roadmapa inkrementality. Tyto disciplíny, jakmile jsou zavedeny, lineárně škálují s výdaji — paid tým přechází z 4 na 5 osob při zdvojnásobení výdajů, protože produktivita na osobu je násobena infrastrukturou. Naopak účet, který sází na individuální expertízu bez infrastruktury, se typicky zastaví na 2–3 mil. EUR/rok výdajů dříve, než narazí na operační headcount strop.

Tato anatomie účtu s 10 mil. EUR/rok není příběhem úspěchu — je to operační dokumentace systému, který funguje, s jeho strukturálními rozhodnutími, opravenými chybami a kritickými postoji k odvětví. Pro FR B2B SaaS mid-market firmy, které aspirují na zvýšení výdajů bez degradace výkonnosti, jsou poznatky přenositelné — za podmínky současné investice do trackingové infrastruktury, metodologické disciplíny a specializace rolí místo multi-channel generalistů.

Pro pilíř Performance Max, který podkládá část analýzy PMax 60 % mixu, viz náš kompletní průvodce Performance Max 2026. Pro kritický postoj k účtům, které PMax degraduje, viz naši analýzu proč PMax ničí 30 % účtů v roce 2026. Pro případovou studii Microsoft Ads B2B SaaS za 90 dní, která doplňuje panorama trackingu zralého B2B SaaS, viz naši případovou studii Microsoft Ads B2B SaaS.

10 mil. EUR/rok není cíl. Je to práh, od kterého se naivní arbitráže stávají ruinózními a kde metodologická disciplína začíná mít skutečný efekt páky — viz také Microsoft Advertising Research pro více podrobností.

Zdroje

Oficiální zdroje použité v tomto průvodci:

FAQ

Jaký je poměr týmu k výdajům pro účet Google Ads s 10 mil. EUR/rok?

Na zdokumentovaném profilu je sledovaný poměr 1 FTE paid na 2 mil. EUR/rok výdajů, tedy 5 osob celkem (1 Head of Paid + 4 specialisté podle disciplíny). V zralém B2B SaaS je tento poměr zdravý — pod 1 FTE na 1,5 mil. EUR/rok podfinancujete řízení; nad 1 FTE na 3 mil. EUR/rok nechávate ROAS na stole kvůli nedostatku průběžné optimalizace. Nezapomeňte zahrnout 0,5 FTE datového inženýra pro stack BigQuery/Looker, jinak se datové řízení po 18 měsících rychle zhorší.

Proč 60 % PMax na zralém účtu s 10 mil. EUR/rok?

Tři kumulativní důvody. Zaprvé, objem konverzí je dostatečný pro to, aby PMax skutečně opustil fázi učení a konvergoval (minimálně 50+ konverzí denně). Zadruhé, mix produktů/trhů (8 trhů EU, 4 produktové linie) vyžaduje automatizované cross-channel pokrytí, které samotný Search neposkytuje. Zatřetí, čtvrtletní holdout test potvrdil ve 4 po sobě jdoucích cyklech, že PMax je inkrementální na 35–50 % — není to jen kanibalismus Searche. Bez těchto 3 podmínek by byl poměr nižší (40–50 % PMax).

Kolik stojí kompletní technologický stack (BigQuery + Looker + sGTM + skripty)?

Na zdokumentovaném profilu představuje technologický stack přibližně 4 200 EUR/měsíc přímých nákladů: BigQuery 800–1 200 EUR/měsíc podle objemu dotazů, Looker Studio Pro 25 EUR/uživatel × 8 = 200 EUR/měsíc, sGTM hostovaný na Cloud Run 150–300 EUR/měsíc, monitoring + alerting 100 EUR/měsíc a přibližně 2 FTE-dny za měsíc na údržbu skriptů/dashboardů (≈ 2 500–3 000 EUR). Tedy 0,5 % výdajů na Google Ads — zdravý poměr pro tuto úroveň datového řízení.

Jaké týdenní KPI se skutečně hlásí boardu?

Na tomto účtu board dostává týdně pouze 4 KPI: (1) kumulativní objem MQL vs. čtvrtletní cíl, (2) blended CAC ze všech zdrojů, (3) poměr paid/organic v MQL a (4) příznak anomálií rozpočtu > 8 % na sub-účet trhu. Vše ostatní (CPC, ROAS, CTR, fáze učení, skripty) zůstává operační a hlásí se pouze při incidentu nebo hloubkové čtvrtletní zprávě. Tato disciplína filtrování je zásadní — zahlcení boardu technickými metrikami škodí strategickým rozhodnutím.

Jak se měří inkrementalita na této úrovni výdajů?

Čtvrtletní geografický holdout test na 4 týdny, s 1 vypnutým kanálem na 1 reprezentativním trhu (typicky Španělsko nebo Itálie jako kontrola). Čtyři roční cykly postupně pokrývají PMax, Search non-brand, YouTube a Discovery. Měření inkrementality: změna objemu organických konverzí + branded Search + ostatní placené kanály v testované oblasti vs. kontrolní oblasti. Metodologické náklady: přibližně 12 000–25 000 EUR ztracených výdajů na cyklus, ale to je jediný spolehlivý způsob, jak alokovat 10 mil. EUR/rok s rigorózností. Bez holdoutu řídíte naslepo s biasovanou atribucí Google Ads.

Ready to optimize your campaigns?

Start a free audit in 2 minutes and discover the ROI potential of your accounts.

Start my free audit

Free audit — no credit card required

Keep reading